Hlavná stránka

>

Správy

>

Nocadeň vydáva album Pozemskí astronauti. Vznikal sedem rokov

Nocadeň vydáva album Pozemskí astronauti. Vznikal sedem rokov

24.04.2015 - 16:10 | redakcia

Slovenská skupina Nocadeň dnes vydáva svoj siedmy album Pozemskí astronauti. Čerstvá novinka nesie podľa slov lídra kapely Rasťa Kopinu esencie tvorby Nocadeň. Celý album, ktorý patril medzi najočakávanejšie domáce nahrávky tohto roka, si už dnes môžete vypočuť na Deezeri.


"Tento album je o nás, o ľuďoch, o tom, ako putujeme vesmírom, o našich zážitkoch, o našom precitnutí a poznaní," povedal Rasťo Kopina. Ako dodal, za uplynulé roky sa toho v kapele udialo naozaj veľa. "Náš bubeník je dvojnásobný otec, moja dcérka je už veľká slečna (dievča na obale albumu, pozn. red.). Snáď sme trochu zmúdreli a hudobne dozreli," poznamenal.

Nocadeň veria, že čerstvá štúdiovka podnieti nových poslucháčov k tomu, aby objavovali aj ich staršie nahrávky. "Na novom albume sme sa nesnažili za každú cenu experimentovať, len sme chceli jednotlivé nápady dotiahnuť do konca a bez kompromisov. Vedeli sme, že máme kvalitný materiál a nechceli sme sa uspokojiť s tým, že ho len nahráme," priblížil bubeník Peter Gufrovič.

Novinku pokrstí kapela hneď dvakrát, a to 23. mája na Depeche Mode party v bratislavskom KC Dunaj a 30. mája v ateliéri Woont v Košiciach. Na košickom krste odohrá štvorica hudobníkov komplet celý album a nakrúti z neho i obrazovo-zvukový záznam.


Klasická gitarovka s moderným zvukom

Album Pozemskí astronauti vznikal až sedem rokov. "Album sa v porovnaní s ostatnými líši hlavne v tom, že jeho nahrávanie trvalo nepomerne dlhšie. Skoro každá pesnička dostala omnoho viac času na svoj vývoj. Skúšali sme rôzne tempá, menili rytmiku, aranžmány, takže sa stalo, že niektoré skladby majú aj tri, štyri verzie," prezradil v rozhovore pre agentúru SITA gitarista kapely Róbert Kopina. "S pesničkami sme sa doslova 'maznali'. Odbúral sa časový stres, ale na druhej strane vznikali stresy iné. Napríklad kedy a či vôbec ten album dokončíme," zasmial sa Rasťo.

"Fanúšikom na novinke ponúkame určite to najlepšie z nás. Snažili sme sa, aby to bol album moderný a zároveň, aby tam bolo aj niečo z klasickej gitarovej muziky. Pri nahrávaní sme skúšali nové postupy, ale tak ako vždy, aj teraz ide najmä o silné texty a melódie. Pozemskí astronauti je podľa mňa nadpozemský album," doplnil Gufrovič.

Na albume fanúšikovia nájdu deväť originálnych skladieb. Texty jednotlivých piesní pochádzajú tradične z pera Rasťa Kopinu. "Tentoraz bol ešte pred všetkým vymyslený názov albumu, takže téma bola daná a pridávali sa príbehy. V mojom živote sa objavili noví ľudia, ktorým som pozorne naslúchal a tieto zážitky nejakým spôsobom načrtávali cestu, kadiaľ sa mám ako textár vydať," poznamenal sympatický Košičan. Single z albumu, ktoré kapela dosiaľ predstavila, sú podľa ich slov len "zákuskom z torty, ktorú upiekli". "Album ukrýva napríklad pesničku Papierové kone, v ktorej je zakódovaný leitmotív celého albumu, ďalej skladbu Havran, ktorá by mala byť ďalším singlom a nachádza sa na ňom aj skrytý track," vymenoval Rasťo.

Spolupráce, ktoré boli splnenými snami

Na novom hudobnom počine spolupracovali Nocadeň s producentom Vladom "Randym" Gnepom. O výsledný zvuk sa postaral dvojnásobný držiteľ amerických cien Grammy Vlado Meller. Hudobne sa na vzniku šiestej štúdiovky podieľali gitarista skupiny The Ills Martin "Isobutane" Krajčír, Pavol Jakab z kapely Deal, Jakub Tvrdík zo zoskupenia Billy Barman, Martin Husovský z Komajoty, spevák a gitarista Peter Debnár, klavirista Matúš Pavlík z Peter Bič Project, sláčikové kvarteto pod vedením Norberta Bodnára, speváčka Romana Radvanská a ďalší.

"Nocadeň ma sprevádzajú od mojich skorých rokov, kedy som z ich starších vecí čítal tuzemské korene shoegazeu a post-rocku. Po pár rokoch remixovania ich skladieb to s chlapcami tak nejako logicky vyeskalovalo do hlbšej spolupráce na Pozemských astronautoch," vyznal sa Krajčír. "Môcť sa spolupodieľať na nahrávaní albumu mojej obľúbenej kapely je pre mňa splnením jedného z mojich hudobných snov. Pozemskí astronauti majú silnú schopnosť vkradnúť sa do mysle a zostať tam veľmi dlho," dodal na margo aktuálneho albumu Pavol Jakab.

Počúvajte čerstvo vydaný album Pozemskí astronauti na Deezeri. Recenziu očakávanej nahrávky prinesieme už čoskoro.Skupinu Nocadeň založili bratia Rasťo a Robo Kopinovci v roku 1997. V kapele účinkujú aj basgitarista Boris Mihálik a bubeník Peter Gufrovič. Nocadeň majú spolu s najnovším albumom na konte šesť štúdioviek a jednu výberovku. Debutový eponymný album vydali v marci 2000. Neskôr nasledovali nahrávky Slová už nevravia nič (2001), Katarzia (2003), Nestrieľajte do labutí (2006), Ikony (2008) a novinka Pozemskí astronauti (2015). V roku 2006 vznikla výberovka Retrospektíva.

Zdroj: SITA
Foto: artwork


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti