Hlavná stránka

>

Správy

>

Svet je fantázia: Tomáš Ondriaš s Morriconeho hudbou prináša krásu a nádej

Svet je fantázia: Tomáš Ondriaš s Morriconeho hudbou prináša krásu a nádej

24.05.2020 - 08:00 | redakcia

Slovenský tenorista Tomáš Ondriaš začiatkom mája, už v čase uvoľňovania protiepidemických opatrení, zverejnil skladbu, ktorá dokonale vystihuje aktuálne pocity. Slovenský text napísala jeho mama na hudbu legendárneho filmového skladateľa Ennia Morriconeho.


"Mám rád melodické piesne, ktoré dokážu pohladiť na duši a preniesť emócie na poslucháča. Myslím, že v dnešnom uponáhľanom svete je takáto hudba priam ako liek. Áno, všetci sme sa niekam náhlili, až nás zastavil neviditeľný nepriateľ a všektým nám zakryl tváre, zatvoril dvere a izoloval nás od našich blízkych. Vytratili sa dotyky, bozky, objatia a dokonca i obyčajné stretnutia. A to je práve to, čo potrebujeme," hovorí Tomáš Ondriaš.

V časoch pandémie sa rozhodol dodať ľuďom nádej prespievaním jednej zo svojich obľúbených piesní Nella Fantasia. Tá prvýkrát vyšla v roku 1998 na albume anglickej speváčky Sarah Brightman, no samotná hudba je ešte staršia. Inštrumentálnym podkladom piesne je totiž jedna z najznámejších filmových skladieb talianskeho skladateľa Ennia MorriconehoGabriel's Oboe z filmu Misia (The Mission, 1986).

"Keďže my umelci sme momentálne bezradní, koncerty, divadlá a ďalšie príležitosti sú v nedohľadne, tento aktuálny stav bol pre mňa výzvou k tvorbe. Niekoľkokrát som spieval túto pieseň v taliančine, ktorá znie v tomto jazyku priam famózne a je na jeho mieru vlastne ušitá. V určitom momente nám ale napadlo, že predsa aj slovenčina má veľa krásnych ľubozvučných slov, je to spevavý jazyk a dajú sa ním vyjadriť pocity z neľahkej doby, ktorú prežívame, a to práve touto melódiou," vysvetľuje spevák, ktorý sa venuje klasickému opernému spevu aj popovo-klasickému crossoveru.


Autorkou slovenského textu je Tomášova mama Mária Ondriašová. Pri tvorbe textu sa zamýšľala nad tým, ako dobre nám bolo, mohli sme cestovať, stretávať sa, kultúrne a športovo sa vyžiť. Mali sme možnosti, ktoré sme si nevážili. Situácia spojená s koronavírusom nám opäť potvrdila starú známu pravdu, že človek si uvedomí hodnotu toho, čo mal, až vtedy, keď to stratí. Napriek tomu jej text v sebe nesie nádej na krajšiu budúcnosť, ktorú nám aktuálne prináša aj pozitívny vývoj korona krízy na Slovensku - minimálne z hľadiska prípadov samotného ochorenia COVID-19, aj keď mnohé sekundárne dopady koronakrízy ešte len pocítime.

"Po zhliadnutí textu som sa hneď rozhodol pieseň naspievať a nahrať v štúdiu v spolupráci s Jarom Šollarom, ktorý spravil hudobný mix. Pieseň som naspieval v štýle classical crossover, tzv. pop klasika. Keďže na túto pieseň v slovenskej verzii sú kladné ohlasy, sme radi, že ju môžeme v tejto nami skúšanej dobe ponúknuť ako dar. Z daru má radosť obdarovaný a mnohokrát ešte väčšiu radosť ten, kto daruje. V tomto prípade sa tešíme, ak bude povzbudením na lepšie časy," dodáva Tomáš Ondriaš.

Text: Hudba.sk (zdroj citácií: Tomáš Ondriaš)
Foto: Tomasondrias.com


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti