Americký hudobník a spevák Bob Dylan dlhé desaťročia výrazne ovplyvňoval populárnu hudbu. Charizmatický nositeľ Nobelovej ceny za literatúru a autor niekoľkých nezabudnuteľných hitov je považovaný za jednu z najvplyvnejších osobností 20. storočia. Legendárny spevák, skladateľ a hudobník, ale aj básnik a maliar Bob Dylan sa v pondelok 24. mája dožíva 80. narodenín.

Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, sa narodil 24. mája 1941 v americkom prístavnom meste Duluth v štáte Minnesota. Jeho starí rodičia emigrovali do Spojených štátov z Odesy v roku 1905. Škola ho spočiatku veľmi nebavila, párkrát aj odišiel z domu, väčšinou k muzikantským partiám. V roku 1959 bol na koncerte rockera Buddy Hollyho a to rozhodlo o jeho budúcej hudobnej dráhe.
      
Bol samouk, na gitare hral od dvanástich rokov, neskôr zvládol aj klavír a ústnu harmoniku. Prvú kapelu založil na strednej škole a začal aj so zhudobňovaním svojich básní. Jeho prvým vzorom bola country hviezda Hank Williams, po ňom rock'n'rollový spevák Little Richard. V Mineapolise začal študovať výtvarné umenie. V roku 1960 sa cez Chicago vybral do New Yorku, aby navštívil Woodyho Guthrieho, ktorý bol už v tom období folkovou hviezdou. V New Yorku zaujal na jar 1961 vystúpením v klube Gerde's Folk City. Zarábal si ako štúdiový muzikant a v marci 1962 vydal debutový album Bob Dylan. Do hitparád sa nedostal, ale pozornosť si získal na americkej folkovej scéne. Rok nato zložil slávny hit Blowin' In The Wind.
      
V novembri 1965 sa oženil so Sarou Lowndsovou. Mali spolu päť detí, no v roku 1977 sa rozviedli. V júni 1966 mal Bob Dylan vážnu dopravnú nehodu na motocykli a skoro na dva roky musel hranie odložiť. Potom si našiel kanadsko-americkú kapelu The Band, s ktorou vystupoval až do roku 1974. Koncerty Boba Dylana boli v 60. aj 70. rokoch vždy vypredané, 7. mája 1978 koncertoval aj na londýnskom štadióne Wembley. Vyvolal enormný záujem: 90-tisíc vstupeniek sa vypredalo za osem hodín, čo bol rekord sedemdesiatych rokov.

      
Úspešnú, už takmer celých šesť dekád trvajúcu hudobnú dráhu Boba Dylana dokumentuje 39 štúdiových albumov. Päť z nich sa dostalo na prvé miesto amerického albumového rebríčka, vo Veľkej Británii sa mu to podarilo až s deviatimi nahrávkami vrátane minuloročnej najnovšej štúdiovky Rough and Rowdy Ways. K diskografii Boba Dylana patrí aj dvanásť koncertných a 19 kompilačných albumov, najnovší The Best of The Bootleg Series vyšiel v októbri 2020.

V americkej singlovej TOP 40 mal trinásť piesní, v anglickej ešte o dve viac. Najväčším hitom bola skladba Like a Rolling Stone z augusta 196. Vzniklo viacero jej coververzií, jednu z nich vydala v roku 1995 na albume Stripped aj skupina The Rolling Stones. Dylanove piesne prevzali desiatky interpretov a skupín, medzi nimi tiež americká kapela Byrds, ktorá s nimi dosiahla v 60. rokoch svetový úspech. Anglická skupina Hollies nahrala album jeho piesní pod názvom Hollies Sing Dylan.
     
Bob Dylan je držiteľom dvanástich cien Grammy a niekoľkých čestných doktorátov hudby. V roku 1988 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. Vo februári 2010 ho americký prezident Barack Obama pozval do Bieleho domu a v máji 2012 si z jeho rúk prevzal Prezidentskú medailu slobody.

Koncert Boba Dylana si mali možnosť užiť aj slovenskí fanúšikovia tejto hudobnej legendy - v bratislavskej Inchebe koncertoval 9. júna 2010. O jeho živote a tvorbe vyšli viac ako dve desiatky kníh, niektoré z nich aj v češtine. Medzi nimi Bob Dylan Ilustrovaná biografie od Chrisa Bushbyho (2011) či Dylan - Album za albem od Jona Breama (2015).
      
V roku 2016 získal Bob Dylan ako vôbec prvý hudobník Nobelovu cenu za literatúru, ktorú mu udelili za "vytváranie poetických novotvarov v rámci americkej tradície skladania piesní". Na oficiálne odovzdávanie 10. decembra však pre iné povinnosti neprišiel. Prestížne ocenenie si prevzal v apríli 2017 na súkromnom stretnutí bez prítomnosti médií, keď sa v Štokholme zastavil v rámci koncertného turné.


Zdroj: TASR
Foto: AP Photo/Chris Pizzello

Súvisiaci interpreti: Bob Dylan