Hlavná stránka

>

Správy

>

Fanúšikom Pohody zahrajú už o dva týždne umelci z Austrálie, Grécka či Kanady

Fanúšikom Pohody zahrajú už o dva týždne umelci z Austrálie, Grécka či Kanady

24.06.2020 - 16:00 | redakcia

Trenčín, Vancouver, Sydney, San Francisco, Tel Aviv, Kábul, Atény, Gent, La Junta... Tak zatiaľ vyzerá zoznam miest, z ktorých prinesie festival Pohoda vo svojom tradičnom júlovom termíne unikátne online podujatie s názvom Pohoda in the Air. Kým domáci umelci vystúpia priamo na letisku, zahraničné hviezdy budú vystúpenia streamovať exkluzívne pre Pohodu priamo zo svojich krajín.


Takto si fanúšikovia Pohody budú môcť pozrieť napríklad koncert najznámejšieho sláčikového kvarteta Kronos Quartet či miláčikov slovenského publika Donnyho Benéta z Austrálie a Bazzookas z Holandska. Ďalšími potvrdenými zahraničnými menami unikátneho live streamu Pohoda in the Air sú Kanaďania Crack Cloud, belgickí space rockeri Shht, Američanka The Space Lady, Marina Satti & Fonés z Grécka či iránsko-izraelská speváčka a herečka Liraz. Bližšie informácie o menovaných umelcoch a ich špeciálnych vystúpeniach nájdete spolu s ukážkami ich tvorby nižšie.

V rámci online festivalu bude tiež v predpremiére uvedený dokument režisérky Lucie Kašovej Orchester z krajiny ticha o prvom afgánskom ženskom orchestri ZOHRA. Celkovo sa môžete počas štyroch dní tešiť na takmer 60 koncertov a vystúpení, súčasťou ktorých bude aj literatúra, debaty a vizuálne umenie. Toto všetko ponúkne Pohoda svojim návštevníkom aj vďaka partnerom vo forme originálneho bezplatného live streamu na svojom webe, facebookovom profile a Youtube kanáli od 9. do 12. júla 2020.

Kronos Quartet a západ slnka v San Franciscu

Neodmysliteľnou súčasťou festivalu Pohoda sú ranné vítania slnka. V prípade Pohody in the Air však pôjde skôr o lúčenie. Dosť veľkou zmenou totiž bude fakt, že diváci neuvidia o piatej ráno slnko vychádzať nad Trenčianskym hradom, ale zapadať nad Tichým oceánom v San Franciscu.

O podmanivý soundtrack k tomuto pohľadu sa postará legendárny Kronos Quartet, ktorý počas svojej bezmála 50-ročnej histórie spolupracoval s umelcami a skladateľmi ako David Bowie, Paul McCartney, Laurie Anderson, Terry Riley, Rhiannon Giddens, Arvo Pärt, Wu Man, Philip Glass, Tanya Tagaq, John Adams, Henryk Górecki alebo Steve Reich.

S umením najslávnejšieho sláčikového kvarteta ste sa mohli stretnúť aj vo filmoch Rekviem za sen, Fontána, 21 gramov či Veľká nádhera. Kronos Quartet zahrali aj na Pohode 2018, kde okrem iného uviedli v premiére skladbu Miroslava Tótha venovanú pamiatke J. Kuciaka a M. Kušnírovej s názvom Kvarteto siahajúcich chápadiel.


Austrálčan Donny Benét sa krátko po svojej premiére na trenčianskom letisku stal novým neoficiálnym maskotom festivalu. V roku 2018 na svojom prvom ročníku Pohody vystúpil sám, následnej na vypredanej jesennej tour ho už na saxofóne sprevádzal brat Dan a minulý rok už bol na Pohode s celou kapelou v rámci európskej premiéry v zostave The Donny Benét Show Band.

Slovenských fanúšikov zabaví aj toto leto, no tentokrát pre nich pripraví set zo svojho austrálskeho štúdia, v ktorom zaznejú aj piesne z jeho nového albumu Mr. Experience. Podľa magazínu NME je jeho "post-disco party guilty pleasure poslednej dekády - je to hudba pre polnočné tance v miernom opojení, pri ktorých dúfate, že sa nikto iný nepozerá." A znie to asi takto:


Grécka speváčka, herečka a producentka (absolventka Berkley) Marina Satti má hity s desiatkami miliónov pozretí na Youtube. NPR, Vice či Huffington Post sa zhodujú na tom, že svojou tvorbou reprezentuje optimizmus a nádej mladej generácie v Grécku i na celom svete. Spolupracovala s umelcami ako Bobby McFerrin, Paco de Lucía, Wayne Shorter, Danilo Perez, Nikos Mamangakis a mnohými ďalšími.


Iránsko-izraelská speváčka, tanečníčka, pesničkárka a herečka Liraz vo svojom hudobnom projekte kombinuje moderné zvuky a beaty Los Angeles a Tel Avivu s etnickými príchuťami jej perzských/teheránskych koreňov. V novembri vydala pieseň Zan Bezan, ktorá je jej osobným volaním po rodovej rovnosti. Táto pulzujúca elektro-popová skladba je ochutnávkou z jej druhého albumu, z ktorého ukážky budú môcť počuť aj diváci Pohoda in the Air.


Kanadský umelecký kolektív Crack Cloud predvedie z Vancouveru audiovizuálne dielo vytvorené špeciálne pre festival Pohoda in the Air. Podľa britského Guardianu znejú ako mix Gang of Four a Fela Kutiho s prímesou hip-hopu, pričom ich tvorba slúži ako spôsob prežitia (alebo ak chcete doslova odvykačka) pre členov i fanúšikov kapely. Denník tým naráža na fakt, že kolektív založili umelci z komunity sociálnych pracovníkov venujúcich sa harm reduction v neslávne známej vancouverskej štvrti Downtown Eastside. Hudobníci len nedávno zverejnili novinku Ouster Stew z pripravovaného debutu Pain Olympics, ktorý vyjde 17. júla. Ochutnávku z neho zrejme ponúknu len pár dní pred jeho zverejnením aj divákom online festivalu Pohoda in the Air.


Kapela Shht z belgického Gentu vychádza podľa vlastných slov zo syntetických basových liniek podávaných noise-bandom s chemickými myšlienkami a spevákom mentálne i fyzicky visiacim zo stropu. Koncom roka 2018 vydali debut Love Love Love. Každé slovo "Love" v názve albumu pritom zastupuje inú konotáciu tohto pojmu - v postupke od sprofanovaného slova láska na sociálnych sieťach, cez silne pozitívny vzťah medzi blížnymi až po najintímnejšiu verziu lásky medzi zamilovanými bytosťami.


Súčasťou Pohody in the Air bude aj žijúca outsiderská hudobná legenda The Space Lady. The Guardian zaradil jej album The Space Lady's Greatest Hits do zoznamu 101 najzvláštnejších nahrávok na Spotify a NME do výberu 101 albumov, ktoré si musíte vypočuť skôr, než zomriete. The Space Lady pre tím Pohody objavila grafička a kurátorka Tereza Maco, ktorá o jej bookingu povedala: "Vesmírna Pani by sa mala stať guilty plezírom každého pozemšťana, pretože vesmírny mainstream už dávno ovládla svojou vrúcnosťou a Casio klávesmi na baterky." Nepôjde však o jej slovenskú premiéru, tú mala pred dvoma rokmi v bratislavskej A4ke.


Súčasťou Pohody in the Air budú aj srdciari, skvelí muzikanti a zabávači Bazzookas. Partia, ktorej je jedno, či hrá na veľkom pódiu, v autobuse, v nocľahárni pre ľudí bez domova alebo online z Holandska. Zakaždým ponúkne nákazlivú radosť z hrania a neskutočnú energiu.


Už skôr organizátori oznámili, že priamo na letisku vystúpia v rámci Pohody in the Air Milan Lasica a Dorota Nvotová, ktorí spolu zahrajú piesne z albumu Bolo nás jedenásť aj ďalšie skladby, a tiež slovenské techno duo Tittingur, ktoré nedávno vydalo svoj zatiaľ najambicióznejší album Epiphany.

Kompletný lineup predstaví tím Pohody na tlačovej konferencii už v pondelok 29. júna. 
Priebežne aktualizované playlisty potvrdených umelcov nájdete na Youtube a Spotify.

Informácie a vizuály redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Pohody Anton Repka. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti