Hlavná stránka

>

Správy

>

Festival Zvuk for Modra 2020 v náročných časoch podporí domácu scénu

Festival Zvuk for Modra 2020 v náročných časoch podporí domácu scénu

24.06.2020 - 11:00 | redakcia

Koncom júla sa jedinečné priestory malebného vinohradníckeho mesta už druhýkrát stanú dejiskom sympatického mestského hudobného festivalu Zvuk for Modra. Od 24. do 26. júla nádvorie historickej radnice, sakrálne priestory Nemeckého evanjelického kostola a Cuvée ožijú hudbou slovenských umelcov od mladých talentov jazzu a fusion až po hviezdy vydavateľstva Slnko Records.


Svojou atmosférou, históriou a zaujímavými komornými priestormi rozmiestnenými blízko seba v útulnom centre je Modra ideálnym miestom na konanie mestského festivalu zameraného na menšinové hudobné žánre. O tom, že hudba do jedného z centier slovenského vinohradníctva patrí, sa mohli fanúšikovia presvedčiť už minulý rok, kedy na premiérovom vydaní festivalu vystúpili Sisa Fehér a Vladko Mikláš, Trilobeat, český projekt Clarinet Factory, maďarsko-slovenské duo Duška či zástupcovia rakúskej jazzovej scény Simsa Fünf a pôvodom iránske duo Golnar & Mahan. Festival tak úspešne nadviazal na svojho "staršieho brata" z Banskej Štiavnice, kde rovnaký koncept funguje už niekoľko rokov.

Druhý ročník festivalu Zvuk for Modra bude na rozdiel od vlaňajšieho medzinárodného lineupu zámerne postavený na hudobníkoch zo slovenskej a českej scény. Organizátori tak chcú podporiť domácich umelcov v čase korona krízy, ktorá hudobníkom z kalendárov "vymazala" celú jarnú sezónu. Festival presne o mesiac, v piatok 24. júla, otvorí česká klaviristka, skladateľka, aranžérka a producentka Beata Hlavenková. Na nádvorí modranskej radnice predstaví svoju novú nahrávku s poetickým názvom Sně, na ktorej sa prvýkrát vo svojej kariére zhostila aj roly speváčky. Môžete sa tešiť na krehké intímne skladby s osobitým rukopisom a jemným ženským pôvabom, nehou a pokorou, ktorá sa rozprestiera v autorkinej duši.

Jedným z členov Hlavenkovej kapely Snů je aj slovenský trubkár Oskar Török, známy okrem iného aj z oceňovanej česko-slovenskej jazzovej kapely Vertigo. Tá len pred pár dňami získala tretíkrát cenu Anděl v kategórii Jazz. Popri podmanivom speve si tak prídu na svoje aj priaznivci silných inštrumentálnych melódií a harmónií.


Česko-bieloruské duo Zabelov Group prinesie jazz, ktorý jazzom úplne nie je. Široké poňatie tohto žánru, fascinácia rytmickými sekvenciami a abstraktným vokálom, experimentovanie a neustála potreba hľadania zvukov, či prelínanie kultúr tvoria základ vnímania hudby v podaní českého skladateľa a multiinštrumentalistu Jana Šikla a bieloruského akordeonistu Romana Zabelova.


Hviezdy nezávislej scény aj mladé slovenské talenty

Zvyšok lineupu patrí slovenským projektom, ktorých podporou chcú organizátori prispieť k prekonaniu tohto náročného obdobia a veria, že tento zámer ocenia aj fanúšikovia. O záverečné vystúpenie piatkového večera sa postará Katarína Máliková, ktorá naživo uvedie cenou Radio_Head Award ocenený album Postalgia.

Nahrávka po novembrovom vydaní na značke Slnko Records zaujala aj redaktorov prestížnych svetových rádií a nebyť koronavírusu, naživo by speváčka a skladateľka počas plánovaného jarného turné a letných festivalov určite potvrdila, že chválospevy na jej adresu sú zaslúžené. Nenechajte si ujsť možnosť vidieť jeden z prvých koncertov s jej novou kapelou po vynútenej pauze. "Tento koncert môžeme do Modry priniesť vďaka výnimočnej spolupráci s Kultúrnym centrom Modra," dodáva na margo jedného z vrcholov tohtoročného programu organizátorka festivalu Saša Pastorková.


V sobotu 25. júla vystúpi stálica slovenskej nezávislej scény, nerozlučne spätá s vydavateľstvom Slnko Records, skupina Longital. Formácia, ktorá sa po rokoch vrátila k hraniu vo dvojici, predstaví v Evanjelickom kostole svoje osobité skladby, postavené na gitarovom umení Dana Salontaya a charizmatickom speve Shiny.

Ešte pred nimi v Komunitnej záhrade vystúpia momentálne najvýraznejší predstavitelia mladej generácie jazzových talentov - duo Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý. Dvojica dva týždne pred festivalom (7.7.) vydá svoj očakávaný debutový album pod názvom Kristin Lash & Jakob Grey - Sleepin' With The Lights On.


Záver sobotného večera bude patriť kapele GrooveHub, ktorá je tiež svojim zvukom a vnímaním hudby nadžánrová, takže si spoľahlivo nachádza priaznivcov aj mimo jazzových kruhov. V jej energických kompozíciách nechýbajú strhujúce sólové pasáže podporené pulzujúcimi groovami a nespútanými rytmami plnými rockovej dravosti.


Obyvateľov Modry a návštevníkov, ktorí sa rozhodnú absolvovať celý festival aj s prespávaním v meste, bude počas víkendu vítať hudba už od rána. Počas populárnych jazzových raňajok v novootvorenom podniku Cuvée sa v sobotu a nedeľu predstavia dve mladé kapely. Prvé festivalové ráno (25.7.) otvorí Bossa Nova João Gilberto Quartet a záverečné hudobné slovo bude mať slovenská menovkyňa líderky otváracieho koncertu, Agi Hlavenková so svojím bandom.


Program festivalu Zvuk for Modra 2020:

Program festivalu Zvuk for Modra 2020

Vstupenky:  

Festival Zvuk for Modra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za podporu a spoluprácu ďakujú organizátori aj Mestu Modra, KC Modra a ECAV Modra.

Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stránke www.zvukformodra.sk a na Facebook evente. Lístky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Videopozvánka:


Redakciu Hudba.sk za organizátorov festivalu informovala Saša Pastorková. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti