Hlavná stránka

>

Správy

>

Pavol Hammel vydáva nový album Z pekla šťastie

Pavol Hammel vydáva nový album Z pekla šťastie

24.11.2015 - 11:00 | redakcia

Po takmer piatich rokoch od vydania zatiaľ posledného radového albumu Nočná galéria prichádza Pavol Hammel s novým autorským počinom. Už tento piatok 27. novembra pribudne do jeho diskografie novinka s desiatimi doposiaľ nezverejnenými skladbami.


Legendárny slovenský spevák a skladateľ aj v období medzi dvoma štúdiovými albumami fanúšikov zásoboval zaujmavými počinmi - v roku 2011 mu vyšla výberovka Best Of, v roku 2013 živý dvojalbum Live (aj na vinylovom nosiči) a v tomto roku ešte záznam koncertu s Jihočeskou filharmóniou v Českých Budějoviciach. Teraz však už prichádza na rad kolekcia úplne nových skladieb, ktoré Pavol Hammel v tomto období stihol vytvoriť.

Na novom albume s názvom Z pekla šťastie je výhradným autorom hudby samotný spevák, textovo prispeli osvedčený a dlhoročný priateľ a spolupracovník Kamil Peteraj, Vlado Slivka a jedným textom aj Milan Lasica. Ako hovorí Pavol Hammel, jeho účasť na tomto albume sa zrodila pri jednom osobnom stretnutí: "Milan mi napísal ešte v roku 1967 text Zaklínač hadov a keď sme sa teraz stretli, povedali sme si, že sme mali 48-ročnú prestávku a je najvyšší čas ju prerušiť. Milan mi potom dodal text Žil som dva životy, ktorý som zhudobnil."

Album vznikal v priebehu jedného roka v dvoch štúdiách na Slovensku a v Čechách. "Jednu polovicu som nahrával v štúdiu vo Viničnom pri Bratislave a druhú v Prahe - striedavo podľa nálady pesničiek a s rôznymi hudobníkmi. Bolo to príjemné nahrávanie, mal som čas, nepotreboval som byť 'zavretý' v štúdiu, nahrávalo sa podľa nálady a najmä - museli byť okolo mňa pohodoví muzikanti... Nerobil som album, ale jednotlivé pesničky, ktorým som až pri nahrávaní dával náladu; ich celkové vyznenie sme častokrát dotvárali priamo v štúdiu," priblížil proces tvorby legendárny hudobník, zakladateľ skupiny Prúdy a hudobný promotér.

Ukážky z albumu Z pekla šťastie

Na nahrávaní nového albumu s Pavlom Hammelom spolupracovali takí muzikanti ako Radim Hladík (gitary), Juraj Burian (gitary), Petr Tichý (kontrabas), Vítek Pospíšil (klavír), Peter Preložník (syntetizátor), Igor Skovay či Michal Pajdiak (bicie). Posledne menovaný sa zhostil aj masteringu a zvukovej réžie a podieľal sa spolu s Pavlom Hammelom aj na produkcii albumu. Stretli sa už pri nahrávaní hudby k baletu Pavla Hammela Everest pre Slovenské národné divadlo a tak ako vtedy, aj teraz išlo o výbornú a pohodovú spoluprácu.

Rovnako ako pri predchádzajúcich albumoch sa na grafickom stvárnení novinky podieľal známy slovenský fotograf a dizajnér Vladimír Yurkovič. Ako pilotný singel k novému albumu si poslucháči už v týchto dňoch môžu vypočuť pesničku Ešte si neprišla. Ide o duet naspievaný Pavlom Hammelom a známou slovenskou herečkou a speváčkou Soňou Norisovou (Fragile). Nápad na túto spoluprácu prišiel len nedávno - vďaka spoločnému vystúpeniu na oslave 70. narodenín Kamila Peteraja, kde spolu spievali Pieseň pre Roxanu (Ja nemám lásku v malíčku) z muzikálu Cyrano z predmestia. "Vtedy mi napadlo, že Soňa sa na naspievanie tohto duetu výborne hodí," prezradil Hammel.

Pesničku Ešte si neprišla, ako aj deväť ďalších úplne nových skladieb si bude možné zakúpiť už od 27. novembra na CD, ktoré vychádza vo vydavateľstve Pavian Records. Spevákových priaznivcov určite poteší aj správa, že k novému albumu je na jar naplánované aj koncertné turné po viacerých slovenských a českých mestách. Na ňom si tak okrem osvedčených hitov budú môcť fanúšikovia vypočuť aj celkom nové piesne z dielne Pavla Hammela.

Pavol Hammel - Z pekla šťastie

Zoznam skladieb na albume Z pekla štastie:

1. Dva životy
2. Voskové slzy
3. Z pekla šťastie
4. Ešte si neprišla
5. Okolo polnoci
6. Vianočné trhy
7. Za všetkým len ty
8. Padám do neba
9. Život je príliš krátky
10. Archívne viny

Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytla Beáta Rožárová, PR manažérka obchodu Dr. Horák a vydavateľstva Pavian Records.

Foto: Vladimir Yurkovic 2015


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti