Hlavná stránka

>

Správy

>

Bratislava Hot Serenaders ponúkajú namiesto zrušených koncertov raritný vinyl

Bratislava Hot Serenaders ponúkajú namiesto zrušených koncertov raritný vinyl

24.11.2020 - 15:30 | redakcia

Jesenná situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu mala za následok zrušenie všetkých koncertných plánov. Obľúbený hot jazzový orchester Bratislava Hot Serenaders sa v ťažkých časoch rozhodol potešiť svojich fanúšikov, a symbolicky ich tak odškodniť za zrušené vystúpenia, vydaním vinylovej LP.


Druhý vinyl v histórii tohto orchestra obsahuje desať skladieb, vybraných z albumu I Like That, ktorý Bratislava Hot Serenaders v CD verzii vydali v roku 2018. Vinylová LP bude poctou fenomenálnemu Jeanovi Goldketteovi, ktorý je považovaný za jedného z najlepších jazzových kapelníkov. "V jeho orchestroch hrali najlepší jazzmani a o repertoár sa mu starali najlepší aranžéri. V oblasti synkopického jazzu patril medzi najvýraznejšie osobnosti a náš vinyl je výberom toho najlepšieho, čo so svojím orchestrom hral," približuje pozadie vzniku raritného vinylu trubkár a líder slovenského orchestra, Juraj Bartoš. 

Bratislava Hot Serenaders predstavili Goldketteov repertoár v roku 2018 na turné v Spojenom kráľovstve. Hudobníci na ňom najazdili 7000 kilometrov a na svoje koncerty pritiahli niekoľko tisíc fanúšikov. Len škótska sála Edinburgh Festival Theatre privítala vo svojich priestoroch viac než tisíc návštevníkov. Pozitívne ohlasy získal ako album samotný, tak aj vypredané koncerty.


"Bratislava Hot Serenaders uskutočnili v rámci ich štvrtého britského turné vítaný návrat do Eastleighu. V priebehu týchto dní hrali pred preplnenými sálami po celej krajine a zároveň naberali rastúcu armádu nových fanúšikov," napísal britský denník Southern Daily Echo. Pozitívne hodnotenie pridal aj Rebeat Artist Camp, ktorý sa pochvalne vyjadril na adresu albumu I Like That: "Všetky čísla sú prepracované nota po note z prepisov originálnych 78 rpm nahrávok. Budete sa cítiť, akoby ste sedeli v prvom rade alebo tancovali rovno na pódiu!"

Zrušené letné turné v Spojenom kráľovstve a jesenné koncerty na Slovensku mali byť otvorením novej koncertnej sezóny orchestra Bratislava Hot Serenaders. "Tá mala byť oslavou 30. výročia založenia nášho orchestra a okrem úspešného programu zostaveného z repertoáru Jeana Goldkettea mali vo vystúpeniach zaznieť aj nové skladby a najmä slovenská tvorba," vysvetľuje Miloš Stančík, spevák a manažér Bratislava Hot Serenaders.

LP platňa Bratislava Hot Serenaders presents Jean Goldkette vychádza v piatok 27. novembra vo vydavateľstve Pavian Records. "Je výberom toho najlepšieho, čo z Goldketteovho repertoáru hráme. Veríme, že naši fanúšikovia ho prijmú ako náhradu za zrušené koncerty a na budúci rok sa s nimi stretneme na koncertoch a spoločne naživo oslávime 30. výročie založenia orchestra," dodáva Miloš Stančík.


John Jean Goldkette (1893-1962) bol už v detstve považovaný za zázračné dieťa. Začínal ako klavirista, neskôr zaujal pozíciu dirigenta. Založil agentúru vlastniacu niekoľko tančiarní, kde pod jeho menom hralo až dvadsať orchestrov. Najznámejším zoskupením bol Victor Recording Orchestra z rokov 1924-1929, v ktorom pôsobilo mnoho jazzových legiend ako kornetista Bix Beiderbecke, bratia Dorseyovci, saxofonisti Frankie Trumbauer a Adrian Rollini, huslista Giuseppe "Joe" Venuti, gitarista Eddie Lang a mnoho ďalších.

Teleso sa v roku 1926 ocitlo na vrchole a zúčastnilo sa aj newyorskej súťaže "Battle of the Bands", kde porazilo orchester jedného z najvplyvnejších kapelníkov v histórii jazzu, Fletchera Hendersona. Famózny černošský trubkár Rex Stewart vtedy Goldketteov orchester označil za "prvý originálny biely swingový orchester".

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Pavian Records poskytla Beáta Rožárová. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Ctibor Bachratý


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti