Hlavná stránka

>

Správy

>

Novodobá víla Ivana Mer vydáva album Early Works: Vypočujte si singel Mereus

Novodobá víla Ivana Mer vydáva album Early Works: Vypočujte si singel Mereus

25.02.2016 - 12:00 | redakcia

Slovenská speváčka a skladateľka Ivana Mer vydáva 29. februára svoj nadžánrový debut Early Works na značke Slnko Records a hneď tento víkend chystá aj prvé dva koncerty k albumu v Prešove a Košiciach. Naladiť sa môžete krehkou vokálnou skladbou Mereus.


Mladá speváčka už spievala s Janou Kirschner a spolupracovala s hráčmi na hang, harfu či kašmírsky nástroj santoor. Hudbou sa najskôr živila v zahraničí, no nakoniec sa pred troma rokmi vrátila na Slovensko vďaka súťaži pre nádejných muzikantov a náhodnému stretnutiu s Oskarom Rózsom. "Začínala som úplne sama. Len ja a počítač. Hrala som sa vtedy skôr s ambientnou elektronikou a atmosferickými krajinami. Počítač mi pri cestách doslúžil, a tak som začala pracovať s hudobníkmi akustickou cestou," spomína si na svoje začiatky Ivana Mer.

Banskobystričanka má veľkú odvahu. Hudobnú aj v živote. Za spevom a hraním bola ochotná vycestovať do Španielska, Francúzska aj Nemecka. V každej krajine si našla svoju cestu, ako sa uplatniť a posunúť ďalej. "Dva roky som žila najskôr na Ibize. Trochu naivne som tam išla s cieľom nájsť producenta. To sa mi síce nepodarilo, ale na konci pobytu som spoznala hudobníkov z Francúzska. Začala som písať texty pre francúzsku kapelu, organizovať hlasové workshopy a Ibiza bola miestom prvých koncertov, kde som začala prezentovať svoje kompozície s vtedajšou kapelou, ktorá pozostávala z čelistky a hráča na santoor."

Hľadanie vlastného zvuku

Tieto spolupráce Ivanu zoceľovali a pomáhali jej formovať vlastný zvuk, ktorý sa stále menil a vyvíjal hlavne kvôli rozmanitosti ľudí, ktorých umelkyňa na svojej ceste spoznávala. "Stále som hľadala nejakú esenciu, ktorá by ma hudobne vystihovala a myslím, že všetky tie cesty mi v tom pomohli. Zistila som totiž, že som trochu out of genre typ (pozn. nadžánrový - mimo žáner)," hovorí Ivana a vystihuje to správne. Základ jej tvorby je vystavaný na elektronike a vokálnych harmóniách, ale žánre sa prelínajú a éterické atmosféry poetických krajín sa striedajú s perkusívnym šamanským volaním.

Speváčka už koncom minulého roka zverejnila ochutnávku z albumu - videoklip k skladbe Blueanco. Teraz svoj krehkokrásny dlhohrajúci debut uvádza na trh s hypnotickou vokálnou skladbou Mereus, na ktorej spolupracovala s francúzskym producentom Anacolom Daalderopom.Naživo si skladby z albumu Early Works môžete vypočuť na blížiacich sa koncertoch v prešovskej Christianii (26.2.) a košickej Tabačke (27.2.). Budú ju sprevádzať hudobníci Cristian Estrella z Argentíny (elektronika, vizuály) a Marek Žilinec (bicie nástroje).

Na albume sa však podieľalo viacero umelcov. Okrem iných tu znie aj tajomný zvuk preparovaného piana Oskara Rózsu. Ten sa na viacerých skladbách z albumu podieľal producentsky aj hudobne po tom, ako v Rádiu_FM v jednom z prvých vydaní relácie Demovnica počul a zhodnotil pieseň Pachoľa, vtedy ešte od neznámej slovenskej speváčky, v tom čase žijúcej v Berlíne.

Celú nahrávku s ôsmimi skladbami v slovenčine a angličtine môžete už teraz počúvať a zakúpiť si v digitálnom formáte na Bandcampe a a webe slnkorecords.sk. Na CD vychádza v limitovanej edícii 300 kusov. Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Viac sa dozviete na oficiálnej stránke www.ivanamer.com.

Foto: Ivo Kiapeš


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti