Hlavná stránka

>

Správy

>

Vladimír Mišík oslávi sedemdesiatiny reedíciou debutového albumu

Vladimír Mišík oslávi sedemdesiatiny reedíciou debutového albumu

25.02.2017 - 17:00 | redakcia

Vladimír Mišík, jedna z najväčších postáv českej hudobnej scény, ktorý ovplyvnil nejednu generáciu domácich muzikantov, oslávi 8. marca sedemdesiate narodeniny. Medzi gratulantmi nemôže chýbať ani vydavateľstvo Supraphon, ktoré pri tejto príležitosti vydalo pred pár dňami vo výpravnej, jubilejnej reedícii na CD a LP jeho prvý sólový album.


Platňa, ktorej sa všeobecne hovorí Stříhali dohola malého chlapečka, patrí medzi ozdoby českej hudby, vychádza v novom remastri z pôvodných pásov. "Je to platňa založená na silnej, nie však neprístupnej osobnosti, okolo ktorej rozvíjajú nápady a atmosféru ďalší hudobníci v štúdiu, skôr priatelia než bežní hráči alebo aranžéri. Snáď práve preto, že Vladimírovi Mišíkovi nešlo pri výbere textov a hudobníkov o nič iného, než o tú jeho pravdu, máme konečne album piesní, ktoré sú nezameniteľne mestské a dnešné," napísal okrem iného o Mišíkovej sólovej prvotine v dobe jej vydania hudobný kritik Jiří Černý.

Platňa, ktorou Mišík po účinkovaní v The Matadors, The Blue Effect a Flamengu potvrdil vlastnú skladateľskú invenciu a definitívny prechod k českým textom, sa stala udalosťou roka 1976. Svoj podiel na tom mali skvelí muzikanti, ktorí sa stretli v štúdiu, z časti ktorých vznikla neskôr kapela ETC, hostia ako C&K Vocal, Ota Petřina alebo Jiří Stivín, ale i znamenité texty, či už Mišíkove vlastné alebo požičané od Josefa Kainara, Pávla Kopty, Vladimíra Merty, Jiřího Suchého a Hyneka Žalčíka.

Nasledujúce štyri desaťročia, v priebehu ktorých väčšina z deviatich skladieb takmer zľudovela, len potvrdili silu a nadčasovosť tohto opusu. Dosvedčujú to napokon i slová dvoch desiatok muzikantov a iných umelcov, ktorí sa v booklete teraz vychádzajúcej reedície vyjadrujú k významu albumu.

"Táto platňa špeciálne pre mňa znamenala prekvapivé zistenie, že aj v tej prúserovej dobe sa tu dá vydať niečo, čo má zmysel a tiež, že Vláďa našiel pre seba úplne novú parketu, ktorú vlastne neopustil dodnes," napísal Michal Prokop. Podobne to vidí aj renomovaný bubeník Pavel Fajt: "Skvelá platňa, čo pomohla prežiť tú posratú dobu." Hudobný publicista Ondřej Bezr k tomu dodáva: "Je to prvý Vláďov album, ktorý som celý počul, vzhľadom k svojmu veku však s istým časovým posunom, a na základe ktorého som si ho zamiloval - Jednohubkám, Chlapečkovi alebo Obelisku sa nedalo odolať."

Okrem spomínaných ohliadnutí, reedícia ponúka všetky texty k piesňam, režimom zakázané návrhy titulov, pôvodný sleeve note Jiřího Černého a aj sadu menej známych, či pre túto príležitosť nájdených dokumentárnych záberov z doby vzniku albumu. To všetko pod taktovkou pôvodných tvorcov obalu, teda fotografa Jaroslava Prokopa a grafika Karla Halouna, ktorí prispeli cennými spomienkami a aj svojimi archívmi, a sú podpísaní aj pod upravenou podobou tituliek oproti pôvodnému vydaniu.

Informácie a foto pochádzajú z TASR a od Adriány Čahojovej z vydavateľstva Supraphon.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti