Hlavná stránka

>

Správy

>

VIDEO: Štefan Štec v novinke s Petrom Bičom prekvapil archaickou slovenčinou

VIDEO: Štefan Štec v novinke s Petrom Bičom prekvapil archaickou slovenčinou

25.04.2019 - 15:00 | redakcia

Talentovaný hudobník s rusínskymi koreňmi Štefan Štec predstavuje novú pieseň Báči Jašov, ktorú mu produkoval Peter Bič. Známy gitarista, skladateľ a frontman kapely Peter Bič Project spolu so speváčkou Viktóriou si so Štecom v skladbe i zaspievali, a dokonca účinkujú aj vo videoklipe.


Začiatok minulého storočia, chlapi v sviatočných oblekoch, ženy v najlepších šatách, živá kapela a poriadna tancovačka. To je obraz videoklipu z dielne českého režiséra Jakuba Mahdala. Dej sa odohráva v bývalej Juhoslávii v Starej Pazove, kde žijú dolnozemskí Slováci, odkiaľ skutočne pochádzala ústredná postava klipu - známy bonviván, elegán a zvodca žien menom Báči Jašov. Bol to láskavý človek, povestný svojím šarmom a náklonnosťou k nežnejšiemu pohlaviu, čo sa prejavilo aj na spomínanej tancovačke.

"Pred rokom sme spolu s Peťom Bičom uvádzali program Zem spieva vo Východnej. Mali sme uviesť aj slovenský folklórny súbor Detvan zo Srbska, a tak som si vymyslel, že ich na javisku privítame piesňou z ich regiónu. Tam sme ju s Peťom vôbec prvý raz spolu spievali. Pesnička a jej hlavný hrdina Báči Jašov ma oslovili príbehom a nezvyčajnou melódiou, ktorú som odvtedy nevedel vypustiť z hlavy," zdôvodňuje Štefan Štec,prečo si vybral práve skladbu Báči Jašov.


Pesnička v archaickej slovenčine s bohatou históriou

Štefan Štec je známy tým, že spieva najmä rusínske ľudové pesničky. Jazykom jeho novinky je však archaická slovenčina - dodnes zachovaná a pôvabná reč dolnozemských Slovákov. Preto ani nie je ťažké porozumieť textu. Rovnako ako on, aj Peter Bič má k folklóru blízky vzťah. Okrem toho, že sa ako producent piesne podieľal na jej konečnom aranžmáne, v skladbe si aj zaspieval, zahral na gitare a tiež sa po boku Štefana objavil vo videoklipe.

"Báči Jašov je pesnička, ktorá mi nedala spávať od nášho prvého spoločného vystúpenia so Štefanom minulý rok vo Východnej. Stále sme si hovorili, že by sme s ňou ešte niečo mali spraviť. Veľmi sa teším, že Štefan je veľmi otvorený, tiež rád experimentuje s rôznymi žánrami a nebojí sa ani symbiózy ľudovej a súčasnej hudby. Keďže pesnička má svoju bohatú históriu, som veľmi rád, že sme ju Slovákom mohli pripomenúť a predstaviť im niečo z ich minulosti," prezradil o spolupráci Peter Bič, ktorý sa so svojou kapelou už dávnejšie preorientoval z angličtiny na slovenčinu a ich nové piesne sú ovplyvnené prvkami ľudovej hudby.

Okrem Šteca a lídra skupiny Peter Bič Project znie v pesničke aj ženský hlas, ktorý patrí speváčke Viktórii Vargovej. Zvyšok hranej melódie majú na svedomí členovia kapely FAJTA, ktorí sú aj súčasťou Folklórneho súboru Hornád. S touto partiou Štefan už dlhé roky spolupracuje ako jej umelecký vedúci a choreograf. Spolu im to veľmi pristalo najmä vo videoklipe, kde sú všetci zasadení do deja mestskej tanečnej slávnosti a vystupujú tam ako živá kapela, ktorá hrá do tanca rozvášneným tanečníkom.

Štefan Štec, Báči Jašov (feat. Peter Bič Project)Viac fotografií z nakrúcania videoklipu

Štefan Štec je mladý charizmatický spevák, tanečník a choreograf, ktorého okrem koncertovania môžete poznať z populárnej televíznej šou Zem spieva. Venuje sa najmä rusínskej ľudovej hudbe a svojím energickým prejavom dokáže strhnúť davy. Začiatkom mája 2018 vydal svoj debutový album s názvom Poleťiv by’m na kraj svita, ktorého krstnou mamou je slovenská skladateľka Ľubica Čekovská. Na albume nájdete unikátne pôvodné piesne zo slovensko-poľsko-ukrajinského pohraničia nielen vo ich tradičnej forme, ale aj v štýle world music. Nahrávka patrí medzi najúspešnejšie minuloročné albumy na slovenskom trhu.

Ako sám s obľubou hovorieva, svojou tvorbou by rád zbúral hranice medzi štátmi, ale aj medzi ľuďmi. Počas minulého roka absolvoval megaúspešné letné turné so skupinou IMT Smile - Amfiteáter tour, počas ktorého sa predstavil v piatich najväčších slovenských amfiteátroch ako špeciálny hosť a kde ho malo možnosť vidieť 31-tisíc divákov.

Štefan už viac ako jednu dekádu propaguje a zviditeľňuje rusínsku kultúru a všeobecne ľudovú hudbu na Slovensku a po tejto jeho novej piesni možno jednoznačne povedať, že sa mu to aj darí. V závere roka plánuje veľké koncertné turné po celom Slovensku.

Rozhovor: Štefan Štec: Pokrivený obraz o folklóre sa dnes už trochu vyrovnáva


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Ľuba Svatá z Universal Music. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: Dominik Kučera


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti