Hlavná stránka

>

Správy

>

Soundtrack k filmu Čiara: Veľa krásnej hudby a štyri verzie hitu Hej, sokoly!

Soundtrack k filmu Čiara: Veľa krásnej hudby a štyri verzie hitu Hej, sokoly!

25.08.2017 - 12:00 | redakcia

Na hudobný trh sa dnes dostáva soundtrack k úspešnému slovenskému filmu Čiara. Titulná pieseň Hej, sokoly! od IMT Smile a Ondreja Kandráča sa stala netypickým letným megahitom a na albume si ju môžete vychutnať hneď v štyroch rôznych variáciách. Okrem toho CD ponúka aj ďalšie piesne Táslerovcov a Kandráčovcov, no najmä skvelú filmovú hudbu.


Kriminálny triler Čiara vznikol na motívy skutočných udalostí zo slovensko-ukrajinského pohraničia. Dej filmu je vsadený do obdobia vstupu Slovenskej republiky do schengenského priestoru. Cieľom hudobného spracovania bolo priblížiť toto špecifické obdobie čo najautentickejšie. Túto úlohu tvorcovia filmu zverili známemu slovenskému skladateľovi a producentovi Slavovi Solovicovi, ktorý sa postaral o sprievodnú hudbu plnú atmosféry.

Dobrý soundtrack funguje aj bez obrazu a toto je presne ten prípad - miestami je hravá (Cigarety, Ráno), inokedy podmanivo emotívna (Život, Spomienka) alebo plná napätia a tak veľkolepá, že by sa za ňu nemusel hanbiť ani Hans Zimmer. Napokon, v skladbách Smrť a Poprava je jasne počuť inšpiráciu jeho tvorbou. Hlavnú úlohu v Solovicových skladbách pritom hrajú tradičné inštrumenty ako cimbal, citara, akordeón a sláčikové nástroje. Nechýbajú ani naše typické drevené dychové nástroje: počuť možno zvuk fujary a v piesňach Mama a Detský gang aj tradičné slovenské píšťaly.

Vypočujte si soundtrack filmu Čiara na Deezeri:Sokoly štyrikrát a stále inak

Nosnou skladbou albumu, a zároveň jeden z významných dôvodov, prečo má film s nie zrovna horúcou a príťažlivou témou taký veľký komerčný úspech, je najnovšia verzia tradičnej piesne Sokoly. Vyšla pod názvom Hej, sokoly! už mesiac a pol pred uvedením snímky do kín a stala sa takým hitom, že to nečakal asi nikto. Na streamingových službách a iTunes patrila už od zverejnenia medzi najvyhľadávanejšie a rádiá sa predbiehali, ktoré ju bude hrať častejšie. Vôbec pritom nejde o typickú letnú a vlastne ani rádiovú pesničku.

Na Youtube sa najskôr dostala v podobe vystúpenia v Rádiu Expres - od 15. júna do dnešného dňa má video viac než 3,7 milióna prehratí. Mimoriadne úspešný je aj oficiálny videoklip so zábermi z filmu, ktorý bol zverejnený o pár dní neskôr (19.6.) a počet jeho pozretí už prekročil dvojmiliónovú hranicu.


Pesničku do megaúspešnej podoby na pomedzí folklóru a modernej rytmickej produkcie prearanžoval Ivan Tásler z IMT Smile, o nový text sa zase postaral Vlado Puchala. Hrou na husliach aj spevom skladbu obohatil Ondrej Kandráč, ktorého skupina Kandráčovci už predtým Sokoly nahrala vo verzii bližšej pôvodnej ľudovej podobe. Vyšla na albume Sokoly (2016), no nájdete ju aj na čerstvo vydanom soundtracku Čiara, rovnako ako aj spomínanú expresácku "lajfku". Štvrtou variáciou je verzia, ktorú naspievali herci Tomáš Maštalír a Andy Hryc.

Okrem Solovicovej sugestívnej filmovej hudby a rôznych podôb piesne Sokoly, resp. Hej, sokoly! sú na albume aj ďalšie piesne skupín IMT Smile (Niekto ako kráľ a známa coververzia Za dedinou od Jara Filipa) a Kandráčovci (Dva duby) a ľudovka Odavac še budu v podaní herečky Kristíny Kanátovej.

Najúspešnejší otvárací víkend v histórii slovenskej samostatnosti

Film Čiara mal svoju svetovú premiéru 3. júla na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Režisér filmu Peter Bebjak si odtiaľ odniesol vysoko cenený Kryštálový glóbus. Po slovenskej premiére 3. augusta sa tento výnimočný filmový titul stal fenoménom domácej tvorby, keď si ho počas prvého otváracieho víkendu pozrelo vyše 70-tisíc platiacich divákov.

Určite má na tom nemalú zásluhu fakt, že v čase premiéry státisíce ľudí už dávno dobre poznali a obľúbili si jeho titulnú pesničku, čo sa v prípade slovenských filmov nestáva až tak často. Počas prvých troch premiérových týždňov sa potom návštevnosť vyšplhala na takmer 230-tisíc divákov, čím sa dostal už do prvej päťky najnavštevnovanejších slovenských filmov v histórii. Mimochodom, na prvom mieste historických štatistík je film Bathory s takmer dvojnásobnou návštevnosťou. A určite netreba pripomínať, že aj jeho propagácii v roku 2008 veľmi výrazne pomohla titulná pieseň v podaní Katky Knechtovej.

Trailer filmu Čiara:


Redakciu Hudba.sk informovala Ľuba Svatá z vydavateľstva Universal Music. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti