Hlavná stránka

>

Správy

>

Korben Dallas zaseknutí Vo výťahu: Vypočujte si novinku s Adamom Baldychom

Korben Dallas zaseknutí Vo výťahu: Vypočujte si novinku s Adamom Baldychom

25.09.2018 - 10:10 | redakcia

Korben Dallas už o pár týždňov odohrajú krátke turné so špeciálnym hosťom, poľským jazzovým huslistom Adamom Baldychom. V rámci spolupráce s Baldychom kapela zverejnila novú skladbu. Volá sa Vo výťahu a ide o prvú novú skladbu Korben Dallas po roku a pol od vydania albumu Stredovek.


Už od začiatku to neznie ako úplne typický Korben Dallas - úderné bicie, ostré gitarové a basové riffy a rytmické "techno" zvuky v pozadí v prvej polovici skladby vyzývajú k pohybu, kým Juraj Benetin zvláda zaseknutie vo výťahu so stoickým pokojom, priam si ho užíva. Pieseň sa "zlomí" presne po dva a pol minútach, kedy nastupujú podmanivé i energické husle, perfektne zapadajúce a posúvajúce inštrumentálny prejav kapely do nových (tanečných) sfér.

Kapela už má svoje skúsenosti so sláčikmi vďaka skvelému albumu Kam ideme (2015). Spolupráca s orchestrom, kde každý svojou troškou prispieva k veľkoleposti celku, je však predsa len čosi iné ako prínos výrazného sólistu.

"Adam Baldych je vzácny hudobník, ktorý v sebe spaja virtuózne zvládnutie nástroja, široký hudobný rozhľad, ale hlavne schopnosť precítiť rôzne druhy hudby a nájsť si v skladbe svoje miesto tak, aby absolútne zapadol to celku. Myslím, že to dokonale predviedol aj v tejto pesničke," hovorí spevák Juraj Benetin. "Presne preto sme sa rozhodli ísť s ním aj na turné - už po pár dňoch sme mali pocit, že zapadol do kapely a prináša do našej hudby zaujímavý nový prvok, ktorý ju posúva do nezvyčajnej roviny."


Adam Baldych je poľský jazzový huslista, ktorý vo veku 32 rokov už stihol spolupracovať s mnohými poprednými jazzmanmi, ako sú Billy Cobham alebo Jim Beard. Získal štipendium od amerického Berklee College of Music, vystupuje na prestížnych pódiach po celom svete, vrátane Montreux Jazz Festivalu a hamburskej Elbphilharmonie.

Pesnička Vo výťahu vznikala v troch mestách - kapela nahrala základ v bratislavskom Cobra Sound Studio, Ľubo Petruška ju zmixoval doma v Prešove a Adam nahral svoje časti vo Varšave. "Dôležité je, že to znie, ako keby sme to všetko spravili v jednej miestnosti," povedal bubeník Ozo Guttler. Baldych nie je jediným hosťom na nahrávke. S kratučkým vstupom ("Chcem sa nadýchnuť") sa na nej objaví aj košická speváčka Slawena Polončáková.

Korben Dallas a Adam Baldych odohrajú v októbri spoločné koncerty v piatich mestách. Okrem novej pesničky aktuálne zverejnili aj meno špeciálneho hosťa na koncerte 13. októbra v bratislavskom Majestic Music Clube: Sisa Fehér a Vladko Mikláš v sprievode kapely predstavia naživo jeden zo zatiaľ najlepších slovenských albumov tohto roka, Bardo.

Termíny turné Korben Dallas s Adamom Baldychom:

10. 10. - Košice, Kasárne / Kulturpark 
11. 10. - Žilina, Mestské divadlo - lístky na sedenie sú už vypredané
13. 10. - Bratislava, Majestic Music Club (hosť: Sisa Fehér a Vladko Mikláš)
15. 10. - Praha, Palác Akropolis 
16. 10. - Brno, Fléda

Vstupenky na slovenské koncerty:  Predpredaj.sk

Korben Dallas a Adam Baldych idú na turné

Redakciu Hudba.sk informoval manažér Korben Dallas Matúš Németh. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Mária Slezáková


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti