Hlavná stránka

>

Správy

>

Bratislavská kapela Žabí Rauš predstavuje retro videoklip v štýle 90. rokov

Bratislavská kapela Žabí Rauš predstavuje retro videoklip v štýle 90. rokov

26.02.2019 - 11:00 | redakcia

Štvorica hudobníkov v zostave Šteffi Kovalčík, Filip Pokorný, Adam Šamaj a Matej Piliar sa hlási o slovo s novým retro videoklipom ku skladbe Všetci veľmi dobre vedia že. Skladba hovorí o vyslobodení sa z materiálneho sveta.


"Hľadám dokonalý zvuk, dokonalú pieseň, ktorá zmení svet a tvoj život tiež." Týmito slovami otvára skladbu bubeník a spevák Šteffi, ktorý v prvej slohe opisuje poslucháčom život v zlatej klietke rock’n’rollu. "Pre mňa je táto pieseň o vyslobodení sa z tohto materialistického sveta prostredníctvom hudby a iných hodnôt. Hon za peniazmi medzi ne nepatrí," vysvetľuje Šteffi.  

Refrén piesne Všetci veľmi dobre vedia že bol prvým textom, ktorý speváci Šteffi a Filip spoločne vymysleli. "Šteffi kedysi organizoval jamky v skúšobni na Kolibe. Chodilo tam dosť ľudí, čo si pamätám, niekedy aj pätnásť, dvadsať muzikantov. Na jednej takejto jamke sme sa náhodou ocitli za mikrofónmi my dvaja, a tak spontánne vznikol refrén tejto piesne," spomína Filip.

Plnohodnotná pesnička sa však v podaní kapely Žabí Rauš zrodila až o dva roky neskôr. "V štúdiu sme experimentovali so synťákovými zvukmi, ktoré boli hrané na base. Improvizoval som do slohy melódie, ktoré mi napadli a potom z nich Filip vybral jednu pasáž a presunul ju do refrénu. Tak vznikla hlavná disco-synth linka v refréne," opisuje kreatívny proces pri produkcii skladby basgitarista Matej.  


Synťáky a svetlá 90. rokov

Gitarovo-synťákovo-rapová pesnička zaváňa atmosférou rockovej hudby deväťdesiatych rokov a dočkala sa i podobne ladeného klipu. Ten vznikal v skúšobni kapely na bratislavskej Kolibe v spolupráci s kameramanom Matejom "Indym" Sovišom. "Indy sa výborne pohral so svetlami, čím klipu dodal šmrc klipov z deväťdesiatych rokov. Zelené svetlo výborne vystihuje náš názov," teší sa gitarista Adam.

Jeho zábery potom prešli cez ruky strihača Kinimoda, ktorý klipu vdýchol atmosféru a dodal mu konkrétnejšie kontúry a nakoniec sa dotočili v spolupráci s kameramanom DTNT dotočili zábery z rozostavanej Bratislavy. „Chceli sme v klipe ukázať meniacu sa tvár nášho mesta. Človek ide mestom a všade sa stavia. Mňa to núti zamýšľať sa, kto to stavia a pre koho? Kto z toho bude prosperovať? Je to metafora na špirálu peňazí, v ktorej buď si a točíš sa v nej, alebo ju len z vonku pozoruješ," vysvetľuje Filip.  

Okrem chalanov si v klipe zahral i Šteffiho novorodený syn Lukáško, ktorému Šteffi spieva. "S Lukáškom sa točilo výborne, celý ten náš rock’n’roll úplne pokojne prespal," smeje sa kapela. 

Od singla k albumu 

Žabí Rauš len pred nedávnom debutovali na scéne s animovaným videoklipom k piesni Do lesov. Klip k skladbe Všetci veľmi dobre vedia že je však i predzvesťou pripravovaného albumu. "Na CD bude 12 piesní. Momentálne riešime finálne detaily, grafiku, vydavateľstvo a poradie piesní. Album bude rozmanitý a budú na ňom aj zaujímaví hostia," prezrádza Filip.  

Žabí Rauš je kapela, ktorá rada spája žánre a tvorí z nich živé a tanečné piesne. V ich tvorbe nájdete rockové gitary, funky basové groovy a rytmy od raggae cez punk až po hip-hop. Môžete sa o tom presvedčiť pri vypočutí ich debutového EP Do lesov, na ktorom sa nachádza šesť skladieb. EP je dostupné na všetkých streamovacích službách ako Spotify, Deezer alebo iTunes, ale dá sa vypočuť aj bezplatne na YouTube.  

Žabí Rauš sa predstavia naživo už 1.marca v bratislavskom Kulturák Klube ako afterparty kapela na koncerte známeho Braňa Mojseja.  


Redakciu Hudba.sk informoval Filip Pokorný. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti