Nemeckú hudobnú cenu Echo už v budúcnosti nebudú udeľovať. Informoval o tom v stredu tamojší Spolkový zväz hudobného priemyslu, ktorý už v uplynulom týždni avizoval, že mieni prepracovať štatút ocenenia opierajúci sa doteraz výlučne o komerčný úspech titulov, respektíve interpretov.

Ide o reakciu na škandál, ktorý vyvolalo nedávne udelenie ocenenia raperom Kollegah a Farid Bang za ich album Jung, Brutal, Gutaussehend 3 obsahujúci kontroverzné texty antisemitského charakteru. V zdôvodnení rozhodnutia sa konštatuje, že značka Echo utrpela týmto tak značne na prestíži, že je potrebný úplne nový začiatok, čo bude mať za následok aj obnovu hudobných ocenení Echo Klassik a Echo Jazz. Práve posledné menované trofeje by mali odovzdať v Hamburgu v úzkom kruhu 31. mája bez priameho televízneho prenosu.

Spolkový zväz hudobného priemyslu ďalej konštatoval, že Nemecko, ktoré je tretím najväčším trhom hudobných nosičov, naďalej potrebuje ocenenie umelcov presahujúce žánre a generácie, avšak tieto ceny by v žiadnom prípade nemali byť vnímané ako platforma antisemitizmu, dehonestácie žien, homofóbie alebo banalizácie násilia. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Prekročená hranica tolerancie
      
Už počas galavečera udeľovania cien upozornil na prekročenie pomyselnej hranice tolerancie Campino, angažovaný frontman nemeckej rockovej skupiny Die Toten Hosen. Odvtedy sa do diskusie nielen slovami, ale aj činmi zapojilo množstvo umelcov. Vrátenie rovnakých trofejí udelených v nedávnej alebo dávnejšej minulosti avizovali okrem iných rocker, skladateľ a spevák Marius Müller-Westernhagen, jeho kolega Peter Maffay, grafik a hudobník Klaus Voormann, kvartet Notos, pianista Igor Levit, ale aj dirigenti Daniel Barenboim či Mariss Jansons, Christian Thielemann a Enoch zu Guttenberg, respektíve ich telesá - Symfonický orchester Bavorského rozhlasu, Sächsische Staatskapelle Drážďany a Orchester Klangverwaltung.
      
Zmienené drážďanské teleso minulý týždeň konštatovalo, že ocenenie, ktoré stavia nado všetko počet predaných titulov a umožní v deň spomienok na obete holokaustu (12. apríla) vystúpenie rovnajúce sa zosmiešneniu obetí národného socializmu, sa stáva symbolom cynizmu. Vydavateľ nosičov zvukových záznamov, spoločnosť BMG, ktorý už skôr avizoval zmrazenie spolupráce so spomínanou dvojicou raperov, informoval v stredu o jej ukončení bez uvedenia konkrétneho termínu.

Problémy má aj Český slavík

Turbulentné obdobie má za sebou aj hudobná anketa Český slavík. Skupina Ortel, ktorá je považovaná za kontroverznú a xenofóbnu, sa v posledných rokoch pravidelne objavuje na popredných priečkach ankety, čo sa už v roku 2016 stretlo s nevôľou niektorých hudobníkov a fanúšikov, ale aj médií a politikov. V praxi to však zatiaľ znamenalo, že si na tento stav museli všetci zvyknúť a "show must go on".

Ešte väčší rozruch priniesol minulý ročník, kedy práve v súvislosti s Ortelom došlo k bezprecendentnému kroku organizátorov. Podľa počtu získaných hlasov mala kapela získať zlatého slávika, usporiadateľská agentúra Musica Bohemica však z analýzy hlasovania zistila, že sa skupine dostala podpora nad rámec pravidiel fair play. Kapele odobrala hlasy a pripísala jej počet hlasov z predchádzajúceho roka. Hudobnú scénu to však pobúrilo. Skupina Kabát svoje ocenenie vrátila a rovnako aj Michal David, ktorý zistil, že v kategórii spevák získal líder skupiny Tomáš Ortel viac hlasov ako on. Chcel si preto strieborné ocenenie s Ortelom vymeniť za bronzovú sošku.

Organizátori po tomto škandále tiež oznámili, že pripravujú zmeny. Chcú prispôsobiť pravidlá kvôli obrovskému rozvoju sociálnych sietí a možnosti organizovať prostredníctvom nich masové hlasovanie. Reflexia v podobe ukončenia ankety sa však do oficiálnej diskusie nedostala. 

Zdroj: TASR + Hudba.sk
Foto: DPA