Hlavná stránka

>

Správy

>

Zvodný tanec, intímnosti a okázalá svadba: Madonne učaroval latino spevák Maluma

Zvodný tanec, intímnosti a okázalá svadba: Madonne učaroval latino spevák Maluma

26.04.2019 - 11:00 | Dušan Marko

Okolo Madonny bolo pomerne dlho ticho. Minulý týždeň však zverejnila novú skladbu a podrobnosti o albume, ktorý patrí medzi najočakávanejšie popové nahrávky tohto roka. Pilotný singel Medellín s hosťujúcim kolumbijským spevákom Malumom má už aj videoklip, v ktorom sa speváčka ocitá v náručí čoraz úspešnejšieho kolegu.


Či už patríte medzi jej fanúšikov alebo nie, nemožno poprieť, že Madonna aj po dlhých rokoch na scéne stále vie ako zaujať. Dnes už 60-ročná hviezda patrí medzi najúspešnejšie speváčky histórie a právom je považovaná za jeden zo symbolov popkultúry a posledných dvoch dekád 20. storočia. Ani zďaleka pritom nežije len z minulej slávy - pravidelne prichádza s novou tvorbou, s každým albumom mení svoj hudobný štýl aj imidž a v silnej konkurencii mladších kolegýň sa zrejme nestratí ani v roku 2019.

Stávka na istotu

Zároveň však treba povedať, že autorka hitov Like a Prayer, Vogue, Frozen či Music už dávno nie je tou, ktorá popové trendy udáva, ale skôr ich nasleduje. Aktuálne v mainstreame za veľkou mlákou aj v Európe "fičia" latino rytmy, a tak to po vzore viacerých svojich kolegov z hudobnej brandže aj ona skúša práve touto cestou.

Madonna a Maluma, videoklip Medellín

Prvou lastovičkou z jej očakávaného štrnásteho albumu Madame X je skladba Medellín, v ktorej Madonne sekunduje kolumbijský spevák Maluma. Napriek chytľavosti túto skladbu za prelomovú určite označiť nemožno. Na poslucháčov dokonca môže zapôsobiť ako kalkul, ktorým si chce Madonna pred vydaním albumu získať nové publikum. Jej posledné dve štúdiovky MDNA (2012) a Rebel Heart (2015) totiž boli najslabšie predávanými albumami jej kariéry a ukázali nepríjemný klesajúci trend. Z druhého menovaného sa na celom svete predalo len milión kópií, čo je u hviezdy Madonninho formátu jednoznačne sklamaním.

Na druhej strane platí, že takýto vývoj skôr či neskôr čaká každú hviezdu, ktorá je na scéne desiatky rokov, a je celkom pochopiteľné, že speváčka označovaná za kráľovnú popu sa chce s novým albumom pokúsiť o návrat na vrchol. Snaha osloviť obrovské publikum v Latinskej Amerike, ktorá je pre umelcov čoraz zaujímavejším trhom, je v tomto smere logická. Na mňa osobne by ale oveľa odvážnejšie zapôsobilo, ak by sa to Madonna rozhodla risknúť s nejakou vyslovene popovou skladbou.

V rámci aktuálneho latino trendu však ide o celkom zaujímavú spoluprácu, kde Maluma dostal pomerne štedrý priestor. Určite teda nejde o zbytočný a prvoplánový featuring, ako to často býva napríklad pri spojeniach speváčok s rapermi. Dokonca si Madonna 25-ročného kolumbijského kolegu obľúbila natoľko, že na jej novom albume sa ako spoluautor a spevák podieľal aj na ďalšej, zatiaľ nezverejnenej skladbe s názvom Bitch I'm Loca.


Jemne provokatívna, nie však vulgárna

Videoklip Medellín, ktorý režírovala dvojica Diana Kunst a Mau Morgó, je vzhľadom na obrovský vekový rozdiel oboch aktérov celkom odvážny. Pozitívne však je, že Madonna sa nesnaží pôsobiť prehnane mladistvo, kontroverzne či vulgárne. Zvodné pohyby a hlboký výstrih si síce neodpustila, no všetko je to v rovine, v ktorej samu seba nezosmiešňuje. Za provokatívnejší možno považovať len jeden záber, v ktorom oblizuje Malumov palec na nohe.

V úvode výpravného klipu sledujeme speváčku ako kľačí pred oltárom a prostredníctvom osobnej výpovede istým spôsobom rekapituluje aj svoju kariéru. "Drahý Bože, ako by som mohla niekomu dôverovať po toľkých rokoch sklamania a zrady? ... Nikdy nebudem taká, ako to odo mňa spoločnosť očakáva. Videla som príliš veľa. Nemôžem sa otočiť naspäť... Ale stále mám v sebe nádej, stále verím v dobro pre ľudí..." Následne sa Madonna alias Madame X prevtelí do tanečnej inštruktorky, ktorá sa ocitá v rýchlom, no o to intenzívnejšom romániku s Malumom, ktorý vrcholí honosnou svadbou.

V podobnom duchu ako singel Medellín sa pravdepodobne ponesie viacero skladieb na albume. Okrem Malumu si totiž Madonna do štúdia prizvala aj ďalšiu latinsko-americkú hviezdu, brazílsku speváčku Anittu. Na svoje si však prídu aj fanúšikovia súčasného rapu, ktorý reprezentujú Quavo a Swae Lee. Či sa Madonne s pomocou hostí z mladej generácie podarí dosiahnuť väčší úspech ako s ostatnými dvoma nahrávkami, sa dozvieme najskôr v lete. Album Madame X oficiálne vychádza 14. júna.

Autor: Dušan Marko
Foto: reprofoto / Youtube


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti