Aj 50 rokov od svojho vzniku album Zelená pošta, ktorý v sebe spája skladateľskú genialitu Mariána Vargu a spevácke umenie Pavla Hammela, vyráža dych svojou originalitou a nadčasovosťou. Možnosť vypočuť si tieto skladby v koncertnej podobe v podaní špičkových slovenských hudobníkov bude určite patriť medzi najväčšie koncertné ťaháky tejto jesene.

Koncerty, ktoré sa uskutočnia od 17. do 23. septembra v Trenčíne, Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, Žiline a v Bratislave, budú zároveň spomienkou na nedožitých 75 rokov Mariána Vargu a Fedora Freša, spolutvorcov albumu. Vstupenky na turné sú už v predaji.

Legendárny album Zelená pošta je právom označovaný za jeden z najlepších albumov v histórii slovenskej populárnej hudby. Autorsko-hudobná spolupráca dvojice Pavol HammelMarián Varga sa konala po niekoľkoročnej pauze.

"V období roku 1972 som práve komponoval a nacvičoval v poradí štvrtý album skupiny Prúdy Šľahačková princezná. Marián Varga mal v tom období veľký úspech so skupinou Collegium Musicum, ale napriek našej vyťaženosti v osobných projektoch sme našli priestor aj na spoločnú spoluprácu po trojročnej odmlke. Collegium Musicum bola inštrumentálna skupina a nemali speváka, mne zase chýbali Mariánove piesne, ktoré vo veľkej miere definovali tvorbu skupiny Prúdy na platni Zvoňte zvonky," spomína na vznik albumu Pavol Hammel.


Pri tvorbe a nahrávaní albumu sa v roku 1972 stretlo viacero zásadných mien českej a slovenskej hudobnej scény – basgitarista a producent albumu Fedor Frešo, textári Boris FilanKamil Peteraj, Dušan Hájek za bicími, či gitaristi Rasťo Vacho a Radim Hladík.

"S Mariánom Vargom sme sa stretávali v experimentálnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave a za výdatnej producentskej pomoci Fedora Freša sme postupne tento náš projekt nahrávali. V tom čase sme netušili, ale verili, že robíme niečo, čo aj po 50 rokoch bude mať skvelú odozvu nielen u kritikov, ale najmä u fanúšikov pôvodného československého beatu," dodal Pavol Hammel.

Celý album aj ďalšie legendárne skladby v podaní špičkovej kapely

Zelenú poštu tvorí desať skladieb, medzi nimi napríklad Smutná ranná električka, Páví ples, Slnečnice či Z ďatelín. Na septembrových koncertoch si fanúšikovia budú môcť vypočuť celý album, koncertný program bude doplnený o ďalšie skladby ako napr. hity Zvoňte zvonky, Labutie piesne, Pieseň z kolovrátku, ale aj skladbu Collegium Musicum Mikrokozmos.

Na turné Zelená pošta budú spolu s Pavlom Hammelom koncertovať hudobníci Fero GriglákMartin ValihoraFedor Frešo jr.Vladislav "Slnko" Šarišský a Peter Preložník. Hammel, Griglák, Valihora a Preložník hrali Zelenú poštu aj na koncertoch k jej 40. výročiu v roku 2012, spoločne s Fedorom Frešom a Mariánom Vargom. Prečítajte si reportáž Mareka Danka: Pohľadnice zo Zelenej pošty stále hýria pestrofarebnými odtieňmi.

Termíny koncertného turné Zelená pošta 2022:

17. 9. – Trenčín, Piano klub
18. 9. – Nitra, PKO
19. 9. – Banská Bystrica, Aula SZU
20. 9. – Košice, Historická radnica 
21. 9. – Prešov, Kino Scala
22. 9. – Žilina, Dom odborov
23. 9. – Bratislava, Stars Auditorium

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Silvia Turnerová. Správu sme upravili a doplnili.

Súvisiaci interpreti: Marián Varga, Paľo Hammel