Hlavná stránka

>

Správy

>

Islandský hudobný festival Hvalur prinesie do Bratislavy hudbu ostrova

Islandský hudobný festival Hvalur prinesie do Bratislavy hudbu ostrova

26.06.2018 - 14:30 | redakcia

Island sa často označuje ako ostrov ohňa, ľadu a hudby. Na jeseň 2018 ožije hudba tohto ostrova aj v Bratislave vďaka prvému ročníku festivalu islandskej hudby Hvalur. V stredu 24. októbra a vo štvrtok 25. októbra sa v bratislavskom Ateliéri Babylon predstaví šesť rôznorodých islandských kapiel.


Zem ohňa a ľadu chŕli hudobníkov hádam častejšie, ako vybuchujú jej stále činné sopky, a predsa zostala islandská hudba stále prirodzená, jedinečná a magická.  Majestátne ľadovce, horúce termálne pramene, ktoré sú tepnami krajiny a divoké islandské vodopády – to všetko sa odzrkadľuje v hudbe Islanďanov, ktorí sú známi tým, že takmer každý z nich hrá na nejaký hudobný nástroj. Hvalur bude dvoj dňovou prehliadkou toho najlepšieho zo súčasnej islandskej hudby s potenciálom zaujať aj náročnejšieho diváka.

Ide o prvý festival islandskej hudby na Slovensku a v strednej Európe. Festival sa rozhodli organizátorky Laura Lovišková (Ecetera Band) a Regina Ulejová (go2stage) pomenovať po islandsky "hvalur", čo v slovenčine znamená veľryba. Názov festivalu rozpráva príbeh o veľrybej piesni, prostredníctvom ktorej je možné komunikovať na tisícky kilometrov, cez celý oceán. "Veľrybia pieseň je dôkazom, že vo svete hudby na vzdialenosti nezáleží a hudba môže byť jazykom. Veľrybia pieseň je ako najsilnejší hlas oceána synonymom originality, vlastnej identity, sily, komunitnej spolupatričnosti a prostriedkom spoločných stretnutí," vyjadrili sa organizátorky festivalu.    

Most s Islandom

Myšlienku festivalu by rady venovali spomienke na novinára JurajKušnierika, ktorý bol najväčším popularizátorom islandskej kultúry a hudby na Slovensku. V novembri 2015, žiaľ, zomrel práve počas návštevy jeho milovaného Reykjavíku.

"Naším cieľom je vytvoriť kultúrny most medzi Islandom a Slovenskom, prepojiť naše komunity a nadviazať na dlhoročnú prácu novinára Juraja Kušnierika, ktorý bol najvášnivejším milovníkom islandskej kultúry a ktorý vznietil veľký záujem o Island u mnohých ľudí žijúcich na Slovensku. Cítime, že je dôležité pokračovať v práci, ktorú začal," poznamenali organizátorky festivalu Hvalur.

V prvý deň festivalu, stredu 24. októbra, sa v Ateliéri Babylon predstavia Magnús Jóhann, hrajúci modernú klasiku, ambient a elektronickú hudbu, a projekt CeaseTone, ktorý najlepšie reprezentuje žáner indietronica. Tretiu kapelu odtajnia organizátorky neskôr. 


CeaseTone je pôvodne autorský akustický projekt Hafsteinna Þráinssona. Začal v roku 2012, neskôr sa k nemu pridali ďalší traja členovia a zvuk je odvtedy hutnejší. Prvé živé vystúpenie CeaseTone sa uskutočnilo na Iceland Airwaves 2014. V roku 2015 vyhrala kapela na All Tomorrows Parties festivale nezávislú talentovú súťaž spomedzi 400 ďalších kapiel.

V ten istý rok vydali svoj debutový singel Full Circle, ktorý sa stal hitom a bodoval na top priečkach národných rádií. Ich druhý singel The Bright Side vydali v marci 2016 spolu s hudobným videom, ktoré vytvoril sám Hafsteinn. CeaseTone vydali vlani v lete debutový album s názvom Two Strangers. Hudobní kritici naň reagovali slovami, že CeaseTone je ďalšou islandskou exportnou kapelou.


Mladý talentovaný hudobník a skladateľ z Reykjavíku Magnús Jóhann je čerstvým objavom na islandskej scéne, vo veku 20 rokov však už spolupracoval s mnohými islandskými kapelami. Magnús odštartoval svoj vlastný sólový projekt, keď začal skladať hudbu pre krátke filmy a začal experimentovať s rôznymi syntetizátormi a klávesami.

Svoju hudbu opisuje ako zmes modernej, klasickej, ambientnej a elektronickej hudby. Na koncertoch sa obklopuje klavírom Fender Rhodes, rôznymi syntetizátormi a strunovými nástrojmi. Výsledkom je zmes sviežich zvukových plôch s improvizovanými prvkami. S autorskými skladbami zaujal aj na prestížnom islandskom Músíktilraunire (BattleoftheBands), kde mu udelili tretie miesto. Magnús pripravuje v súčasnosti debutový album, ktorý chce vydať ešte tento rok. Na festivale Hvalur z neho  predstaví skladby naživo.

Sila aj temnota islandskej hudby

Štvrtkový večer bude v Ateliéri Babylon patriť Hugar a Sunne Fridjons. Hugar mali možnosť vidieť slovenskí fanúšikovia islandskej hudby na jeseň minulého roka v A4 - priestore pre súčasnú kultúru. Inštrumentálna hudba tohto dua mala veľký ohlas, a tak sa organizátorky rozhodli zavolať dvojicu Bergur Þórisson a Pétur Jónsson znova.

Hugar debutovali eponymným albumom v roku 2014. Dve skladby z tohto albumu sa dostali do zoznamu playlistov Peaceful Piano na Spotify, kde ho sledujú 2 milióny používateľov. Hugar sa v spomínanom zozname nachádzajú medzi hudobníkmi ako Aphex Twin, Yann Tiersen či Ólafur Arnalds a ich skladby majú už teraz milióny prehratí.


Bergur tiež spolupracoval s Oláfurom Arnaldsom na soundtracku k televíznemu seriálu Broad church, za ktorý získal Oláfur cenu BAFTA. Jeho rukopis nájdete aj na najnovšom albume Björk - Utopia, na ktorom pracoval ako zvukový majster. K výnimočným spoluprácam radia Bergur a Péturaj ich singel Waves, ku ktorému im naspieval vokály spevák kapely Agent Fresco Árnor Dan. V súčasnosti pracujú Hugar na svojom druhom abume Varða. Odkazujú tým na mohylu, ktorá už dlhé veky slúži Islanďanom ako dôležitý navigačný bod na ostrove. Podľa Pétura je "hľadanie cesty domov" metaforou, ktorá sa vzťahuje na celý album. 

Speváčka a skladateľka Sunna Fridjons v sebe skrýva viacero osobností. Jej hudba je nevinná a zároveň temná. Obsahuje minimalistické, ale hrubo textúrované inštrumentálne kúsky. Surové klavírne a sláčikové aranžmány a silné vokály sú hlavným hudobným motívom jej mrazivých komorných piesní s kinematografickým nádychom. Je silno inšpirovaná ženskými hudobníčkami ako sú Tori Amos, Agnes Obel alebo Sunnina osobná mentorka Sóley. Sunna vydala svoj debutový akustický album Enclose začiatkom tohto roka.        


Vizuálna stránka festivalu

Veľryba je nielen v názve festivalu, ale dominuje aj ako hlavný motív loga Hvalur a ostatných vizuálov. Autorkou loga a ružovej veľryby, ktorá pláva digitálnym oceánom, je mladá grafická dizajnérka a fotografka Lea Lovišková, ktorá je absolventkou ITF (Institutu tvůrčí fotografie) v Opave. Z jej grafických podkladov vychádzala aj grafická dizajnérka Martina Šperková, ktorá pre festival vytvorila krátke teasingové video. Martina Šperková sa zapojí do festivalu aj ako vizuálna umelkyňa.

Súčasťou prvého ročníka festivalu totiž budú videoprojekcie vybraných slovenských umelcov, ktoré budú vytvorené priamo na mieste na hudbu jednotlivých islandských kapiel. Prácu Martiny Šperkovej môžete poznať z videoklipu pre Ecetera Band (Malá morská víla), alebo z koncertu Franka Wintera, pre ktorý tiež vytvorila projekciu. O prípravu umeleckej scény v Ateliéri Babylon sa postará mladá talentovaná študentka VŠVU Petra Rybanská.

Súčasťou sprievodného programu festivalu bude aj moderovaná diskusias vybranými účinkujúcimi hudobníkmi na tému: "Ako zostať originálny a presadiť sa v celosvetovom meradle," ktorá sa uskutoční v kaviarni Foxford na Obchodnej ulici. Bližšie informácie o programe zverejnia organizátorky podujatia onedlho na webovej stránke www.hvalur.sk, alebo na facebookovej stránke.

Lístky na festival Hvalur je možné zakúpiť v predpredaji za zvýhodnené ceny na Tootoot.sk. Early Bird lístok na oba dni stojí 25 eur, jednodňový lístok na stredajšie koncerty 12 eur a na štvrtkové koncerty 18 eur. Z verejných zdrojov podujatie podporil Fond na podporu umenia.

Redakciu Hudba.sk informovala organizátorka Regina Ulejová. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti