Hlavná stránka

>

Správy

>

Hudobná ikona a líder Rolling Stones Mick Jagger dnes oslavuje 75 rokov

Hudobná ikona a líder Rolling Stones Mick Jagger dnes oslavuje 75 rokov

26.07.2018 - 12:00 | redakcia

Od malička nemal rád pravidlá a hudobnú legendu The Rolling Stones založil s kamarátom Keithom Richardsom pri spoločnej ceste vlakom. Mick Jagger vtedy nemohol ani tušiť, že kapela vydrží v sklvelej kondícii viac ako päťdesiat rokov, pričom aj dnes vypredáva najväčšie štadióny sveta. Arogantný zvodca Mick Jagger dnes oslavuje 75. rokov.


Michael Philip Jagger sa narodil sa v Dartforde 26. júla 1943, matka bola rodená Austrálčanka, otec Angličan bol učiteľom telocviku. Už na škole sa Mick zapísal ako odporca predpisov o školskom oblečení. Po strednej škole v Dartforde študoval ekonómiu na London School of Economics.

V roku 1959 mal s kamarátom Dickom Taylorom skupinu. Jej názov bol Little Boy Blue & The Blue Boys a Mick do nej priviedol aj Keitha Richardsa. Skúšali doma u Jaggerovcov, matka Eva však po čase zavelila a kapela sa musela vysťahovať. V roku 1960 založil Alexis Korner prvú britskú bluesovú skupinu Blues Incorporated. V nej si Mick príležitostne zaspieval. 


Vo vlaku sa zrodila hudobná legenda

Nápad založiť skupinu Rolling Stones vznikol vo vlaku. Pri cestovaní do Londýna v roku 1961 sa stretli Jagger a Richards, poznali sa už z Maypoole Country Primary School. Počas tohto rozhovoru vo vlaku zistili, že obaja sú "buchnutí" do rhythm & blues a rozhodli sa založiť skupinu. Jagger a Richards sú ako dva priťahujúce sa protipóly, no ich vzťah je veľmi korenistý. Keith Richards raz povedal, že oheň medzi nimi ich drží nažive.  

Jagger a Richards sa spojili s dvojicou Brian Jones, Dick Taylor, pribudol klávesák Ian Stewart a bubeník Mick Avory. V apríli 1962 začali skúšať a oficiálne sa predstavili na prvom vystúpení 12. júla 1962 v známom londýnskom hudobnom klube Marquee. Na miesto Taylora prišiel siedmeho decembra 1962 do kapely basový gitarista Bill Wyman, za bicie nástroje sa 14. januára 1963 posadil Charlie Watts.


Prvý singel s cover verziou piesne Come On Chucka Berryho vydali 7. júna 1963. Druhý singel prišiel na svet vďaka dvojici John Lennon Paul McCartney. Andrew Oldham, od prvého mája 1963 manažér Rolling Stones, sa stretol s Lennonom a McCartneym, u ktorých bol predtým zamestnaný. Pozval ich na skúšku Rolling Stones v klube Studio 51. Lennon s McCartneym im zahrali časť novej skladby I Wanna Be Your Man. Jaggerovi sa páčila, mal však dojem, že je nedokončená. John s Paulom mali po pár minútach dopísaný refrén. Rolling Stones skladbu v októbri nahrali a prvého novembra vyšla na druhom singli. V hitparáde sa dostala na 12. miesto. Samotní Beatles ju zaradili na druhú LP platňu With The Beatles.

Po úspechu skladby I Wanna Be Your Man sa všetko rozhýbalo. Vypredané koncerty, skupina sa stávala zo dňa na deň známejšou. Upútal hlavne spevák Jagger. Ten vedel na koncertoch vytvoriť správnu atmosféru. Daily Express k turné napísali – Beatles sú idolom všetkých vekových skupín, Rolling Stones podchytili hlavne mladých.

S debutom rovno na vrchol

Prvú LP platňu s názvom Rolling Stones vydali 25. apríla 1964. Dostala sa na prvé miesto v americkom rebríčku a z prvého miesta vytlačila LP platňu With The Beatles. Prvou piesňou na čele anglického rebríčka bola It's All Over Now. Po nej ich bolo do konca 60. rokov ďalších osem.


Jagger a spol. si šiesteho apríla 1971 založili vlastnú spoločnosť Rolling Stones Records, ktorej logom je známy vyplazený jazyk. Necelý mesiac nato vydali prvý album pod vlastnou značkou, dostal názov Sticky Fingers. Obal platne navrhol americký popartový umelec slovenského pôvodu Andy Warhol a bol skutočne originálny, na kresbe džínsov bol do obalu vlepený originálny džínsový zips, ktorý sa dal rozopnúť.


Rolling Stones majú v súčasnosti na svojom konte 24 štúdiových albumov, ten najnovší Blue & Lonesome vyšiel druhého decembra 2016 a získali zaň cenu Grammy. V Spojených štátoch to boli ešte tri LP platne navyše, ktoré vyšli v rokoch 1964 a 1965. Ku diskografii patrí aj 26 kompilačných albumov, najnovší s názvom On Air vydali prvého decembra 2017, je na ňom 18 skladieb nahraných v štúdiu BBC v rokoch 1963 – 1965. V americkej singlovej hitparáde mali 43 skladieb, osem z nich na prvom mieste, v americkej 41 piesní a rovnako osem na prvom mieste.

Rolling Stones boli po desiatkach rokov prvou skupinou, ktorá prišla na Kubu, 25. marca 2016 vystúpili v Havane, na ich koncert prišlo pol milióna divákov. Záznam koncertu vyšiel v novembri 2016 pod názvom Havana Moon. Na svojom konte má Mick aj päť sólových albumov, piatym je kompilácia The Very Best Of Mick Jagger z októbra 2007. V  roku 2011 vytvoril hudobný projekt SuperHeavy, s ktorým vydal v septembri 2011 aj rovnomenný album.

Milovník s rytierskym titulom

V roku 1989 uviedli Rolling Stones do Rokenrolovej siene slávy, v decembri 2003 dostal Jagger titul sir. Túto udalosť okomentoval Jagger spôsobom sebe vlastným. "Niektorí z mojich priateľov sú rytieri. Je to pekne zákerná svorka darebákov, ale som veľmi šťastný, že sa k nim môžem pripojiť."  


Mick Jagger s Rolling Stones sú nezastaviteľní a aj dnes dokážu fanúšikom priniesť plnohodnotný hudobný zážitok, na ktorý sa nezabúda. Len nedávno sa v rámci  Stones - No Filter Tour predstavili aj v Prahe, odkiaľ zneli hlasy, že Rolling Stones predviedli bezchybný zážitok. "Budeme hrať dovtedy, kým nepadneme," povedal pri jednom z rozhovorov Jagger.

Jagger je známy aj ako neodolateľný zvodca. Hovorí sa o stovkách žien, ktoré podľahli jeho šarmu. Medzi nimi sú aj známe mená ako Carla Bruni, Angelina Jolie či Uma Thurman. Napokon za všetko hovorí samotný fakt, že vo svojich 75 rokoch je otcom 1,5 ročného syna, ktorého má s americkou baletkou Melanie Hamrick. Narodenie Jaggerovho posledného dieťaťa sa rozhodol okomentovať aj Keith Richards. "Nemôžeš byť otcom v tomto veku. Chúďa dieťa!" Jagger má z dvoch manželstiev a dvoch známostí osem detí a je päťnásobným starým otcom.


Zdroj: TASR, doplnila Hudba.sk
Foto: Jane Barlow/PA 


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti