Kennedyho centrum na tohtoročnej slávnosti ocení za celoživotné dielo speváčku Cher, skladateľa Philipa Glassa, country hviezdu Rebu McEntire a jazzovú legendu Waynea Shortera. Špeciálnu cenu udelia 2. decembra na galavečere muzikálu Hamilton. Informovali o tom zástupcovia centra.

Ocenenie pre Hamilton je prvou takouto poctou za konkrétne dielo a tiež prvou za súčasné dielo. Kennedyho centrum zaň odmení štyroch hlavných tvorcov - herca a scenáristu Lin-Manuela Mirandu, režiséra Thomasa Kaila, choreografa Andyho Blankenbuehlera a hudobného režiséra Alexa Lacamoirea.

"Toto dielo malo taký obrovský vplyv v takom krátkom čase - nielenže zmenilo spôsob, akým ľudia premýšľajú o umení, zmenilo i to, ako premýšľajú o dejinách a o tom, ako sa o nich rozpráva," vyjadrila sa prezidentka Kennedyho centra Deborah F. Rutter s tým, že takéto špeciálne ocenenia neplánujú odovzdávať pravidelne, no mali pocit, že Hamiltona treba oceniť teraz, nie o 30 rokov neskôr.


Vlani pritom viacerí ocenení oznámili, že budú podujatie bojkotovať, ak sa na ňom zúčastní prezident Donald Trump. Ten sa napokon rozhodol neprísť, čo Biely dom zdôvodnil tým, že chcel, aby mali ocenení možnosť oslavovať bez politického rozptyľovania. Tento rok je zatiaľ podľa jeho zástupcov priskoro na vyjadrenie. Do 1. decembra by však mal byť na summite krajín G20 v Argentíne.

Philip Glass podľa vlastných slov dúfa, že sa Trump ukáže, pretože by to podľa neho bolo gesto zmierenia voči umeleckej komunite. Správna rada Kennedyho centra vyberá každý rok ocenených na základe ich prínosu americkej kultúre, pričom prvý raz ceny udelila v roku 1978.

Ocenenie Kennedyho centra si v minulosti vyslúžili napríklad Meryl Streep, Morgan Freeman, Bob Dylan, Dustin Hoffman, Martin Scorsese, Tom Hanks, Johnny Cash, Andrew Lloyd Webber, Clint Eastwood, Sting, Elton John, Kirk Douglas, Barbra Streisand, Oprah Winfrey, Neil Diamond, Paul McCartney, Robert De Niro, Steven Spielberg, George Lucas, Bruce Springsteen, Carol King, Carlos Santana, Al Pacino, Gloria Estefan, Lionel Richie, rapper LL Cool J alebo kapela Eagles.


Zdroj: SITA 
Foto: Joel C Ryan/Invision/AP

Súvisiaci interpreti: Cher, Philip Glass