Hlavná stránka

>

Správy

>

Nový cyklus komorných koncertov Hortus Artis ponúkne osem večerov

Nový cyklus komorných koncertov Hortus Artis ponúkne osem večerov

26.07.2020 - 09:00 | redakcia

Prvý ročník nového cyklu koncertov v Záhrade Domu Albrechtovcov Hortus Artis (Záhrada umenia) ponúka osem večerov s komornou hudbou autorov spätých so starým Prešporkom i súčasnou Bratislavou. Cyklus charakterizuje mimoriadne pestrá paleta komornej hudby od renesancie po súčasnosť.


Zahŕňa kľúčové osobnosti domácej histórie Alexandera Albrechta, Josepha Kaspara Mertza, Hansa Neusidlera, hudbu svetových velikánov Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Astora Piazzolu, či premiéry skladieb slovenských autorov Petra Breinera a Jozefa Kolkoviča. Na koncertoch vystúpia poprední domáci umelci - hráči na sláčikové nástroje, gitaristi, lutnisti, speváci, hobojista i bandoneonista.

Zámerom je oživiť tradíciu hudobného umenia v priestore, ktorý bol mnohé desaťročia spätý s klasickou hudbou a uviesť hodnotné dramaturgie v podaní popredných domácich umelcov. Koncertné programy sú vytvárané na základe princípov, ktoré boli a sú vlastné Domu Albrechtovcov – tvorba súvisiaca s domácim prostredím a jeho históriou, uvádzanie hodnotných dramaturgií, spolupráca umelcov na bázekomornej hry a najmä komunikácia prostredníctvom umenia. Koncerty sa budú konať v nedeľné popoludnia vždy od 17:00 na otvorenej scéne záhrady Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave. V prípade nepriaznivého počasia vo vznikajúcej koncertnej sále Domu Albrechtovcov.

Od renesancie po súčasnú komornú tvorbu

Prvý augustový víkend cyklus otvoria mimoriadne dva koncerty: sobotný večer 1. augusta bude patriť duetám ranného romantizmu v podaní huslistu Juraja Tomku a gitaristov Radky Krajčovej a Martina Krajča. Gitarové duetá a duetá pre husle a gitaru, ktoré znev prvej polovici 19. storočia vo Viedni a Prešporku zahŕňajú hudbu Kaspara Mertza, Maura Giulianiho, Niccolá Paganiniho a Josepha Maysedera. V nedeľu 2. augusta zaznie sláčiková komorná hudba Ludwiga van Beethovena, Alexandra Albrechta a Ralpha Vaughana Williamsa v podaní Mucha Quartet. Ich hosťom bude vynikajúci slovenský violista Martin Ruman.

V nedeľu 9. augusta uvedie popredné Mucha Quartet sláčikové kvartetá Ludwiga van Beethovena a Alexandra Albrechta a ich program dotvorí podmanivý hlas mezosopranistky Petry Noskaiovej v skladbe Ottorina Respighiho Il Tramonto. Večer 16. augusta bude patriť hudbe bratislavských rodákov, ktorí patrili k dôležitým postavám európskej hudby renesancie, neskorého baroka a raného romantizmu Diela Hansa Neusidlera, Paula Duranta a Kaspara Mertza zaznejú na renesančnej lutne, barokovej lutne a gitare v podaní Zuzany Melekovej, Jakuba Mitríka a Karola Samuelčíka, ktorých v Durantovom duete pre lutnu a husle doplní huslista Adam Szendrei.

V nedeľu 23. augusta zaznie súčasná komorná gitarová hudba v podaní Bratislavského gitarového kvarteta. Program ponúkne pôvodnú hudbu pre gitarové kvarteto Ladislava Kupkoviča, Pavla Malovca a Vladimíra Godára no i svetové premiéry skladieb Petra Breinera, Jozefa Kolkoviča a Yorgosa Nousisa. Posledná augustová nedeľa (30. 8. 2020) bude patriť opäť Mucha Quartet a Bethovenovej a Albrechtovej komornej hudbe. Hosťom večera bude bandoneonista Martin Chovanec, s ktorým uvedú členovia kvarteta podmanivú hudbu Astora Piazzollu.

Program bude pokračovať aj v nedeľu 13. septembra, kedy sa na pódiu v záhrade Domu Albrechtovcov predstaví tenorista Matúš Šimko a gitarista Martin Krajčo. Návštevníkom koncertu ponúknu recitál rano-romantických piesní Ludwiga van Beethovena, Kaspara Mertza a Franza Schuberta. Prvý ročník cyklu komorných koncertov uzavrie 20. septembra hudba Alexandra Albrechta, Ludwiga van
Beethovena a Wolfganga Amadea Mozarta. Hosťom Mucha Quartet bude hobojista Matúš Veľas.

Okrem hudby ponúkne záhrada svojim návštevníkom aj príjemné posedenie pri drobnom občerstvení. V prípade nepriaznivéh počasia sa koncerty presunú do priestorov Domu Albrechtovcov. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - Hlavný partner projektu. Podujatie sa koná s finančným príspevkom Hudobného fondu a SOZA.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Zuzana Meleková. Viac informácií o podujatí nájdete na www.facebook.com/hortusartis.sk (Hortus Artis Bratislava).


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti