Hlavná stránka

>

Správy

>

Takto ste Pavla Hammela ešte nepočuli. Vypočujte si silnú novinku projektu Story

Takto ste Pavla Hammela ešte nepočuli. Vypočujte si silnú novinku projektu Story

26.10.2019 - 17:00 | redakcia

Pozoruhodný hudobný projekt Story, za ktorým stojí skladateľ a textár Marian Zima, vydáva po spolupráci s Petrom Lipom (skladba Bojím sa nočných zvonení, 2017) a Petrom "Puntom" Remišom z kapely Slniečko (pesnička Z knihy receptov, 2018) nový singel - a znovu s ďalším výnimočným interpretom.


Je ním Pavol Hammel, ktorému vyše šesťminútová hlboká, hudobne prepracovaná a postupne gradujúca skladba Keď sa nikto nedíva mimoriadne "sadla". Zimomriavkový text a prednes 70-ročného speváka, v ktorého hlase cítiť veľký nadhľad a skúsenosť, podčiarkuje nadčasový zvuk a striedanie spevu so sólovou gitarou, na ktorej v tej najlepšej "garymoorovsko-griglákovskej" tradícii exceluje ďalší významný slovenský inštrumentalista a jeden z najrešpektovanejších slovenských bluesmanov René Lacko.

Na nahrávke sa ďalej podieľali hráč na klávesové nástroje Peter Preložník, bubeník Vladimír Leškovský a samotný autor hudby a textu a basgitarista v jednej osobe, Marian Zima. Pieseň na Youtube sprevádza sugestívne lyric video so atmosférickými čiernobielymi zábermi z rôznych kútov Slovenska, ktoré zo svojho archívu poskytol fotograf Karol Maco.


Hammel: Gitarové bluesovky sú mi blízke

Účinkovanie Pavla Hammela v piesni je, slovami Mariana Zimu, "absolútnou udalosťou skladby" - a nielen preto, že sa spevák a skladateľ naposledy prihlásil s novým materiálom v roku 2017 v piesni Víno, spev a ženy s kapelou Prúdy a dva roky predtým na sólovom albume Z pekla šťastie. Ešte vzácnejšie, než počuť jeho novú tvorbu, je však počuť ho v spolupráci s inými ako overenými dlhoročnými spoluhráčmi. Ako pripomína Zima, je to pre Hammela vôbec prvý prípad takejto "hosťovskej" spolupráce.

"Spoluprácu na tejto skladbe som bral ako výzvu skúsiť po dlhej dobe spievať pieseň aj od iného autora ako seba. Ale nemusel som sa veľmi premáhať, lebo gitarové bluesovky sú mi blízke a myslím, že výsledok je veľmi dobrý," pochvaľuje si Pavol Hammel účinkovanie v projekte Story.

"Je to pre mňa nepochybne pocta," priznáva Marian Zima. "Ale Pavol tam nie je kvôli svojmu slávnemu menu. Tá skladba potrebovala jeho výnimočný hlas a prejav, pretože Pavol ako jeden z mála spevákov na Slovensku dokáže vdýchnuť slovám dušu. Potvrdzuje to v Prúdoch, na platniach Collegia, či v množstve sólových vecí, ktoré nás na rozdiel od súčasných spotrebných popevkov prežijú. Je to tiež korektný chlap a bolo pre mňa cťou i potešením s ním niečo vytvoriť," dodáva hudobník a skladateľ.

Dlhší čas zrenia prináša svoje ovocie

"Kľúčové pre projekt Story je, aby sa ľudia v rámci spolupráce dobre cítili a odchádzali zo štúdia ako priatelia, ktorým sa niečo spoločné podarilo. Na to musí dozrieť čas a nedá sa to urýchliť," vysvetľuje Zima filozofiu projektu. "Napríklad v prípade spolupráce s Pavlom Hammelom ten proces trval pol roka a možno už rok predtým som začal dávať skladbu dohromady. Pavol je človek, ktorý si musí skladbu osvojiť a zžiť sa s ňou, ale potom výsledok stojí za to. Aj ostatné nástroje sa po nahrávaní prakticky neupravovali, trafil sa zvuk, všetci hrali pekne, a to je ten ideálny stav, keď to ide samé a nemusí sa nič nasilu prerábať," prezradil pre Hudba.sk.

Pieseň Keď sa nikto nedíva sa objaví aj na dlho pripravovanom nosiči projektu Story, ktorá uzrie svetlo sveta už v najbližších dňoch pod hlavičkou vydavateľstva Pavian Records. EP nahrávka bude obsahovať štyri skladby vrátane v úvode spomenutej piesne s ďalšou slovenskou hudobnou legendou Petrom Lipom.


Na Youtube však zatiaľ podľa počtu pozretí najviac zarezonovala satirická skladba Z knihy receptov, v ktorej hosťuje Peter "Punto" Remiš z kultovej piešťanskej kapely Slniečko. Hudobne jednoduchší blues-rockový kus má drajv najmä vďaka textu, ktorý je v kombinácii s videoklipom plným úsmevných koláží sviežou kritikou aktuálne vládnucich politikov nielen na Slovensku.

Novinky projektu Story môžete sledovať na www.facebook.com/storytheproject.


Text: Hudba.sk, pm (zdroj: Marian Zima)
Foto: TASR - Jakub Kotian


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti