Hlavná stránka

>

Správy

>

Slovenský dokument Orchester z krajiny ticha uvedú na medzinárodných festivaloch

Slovenský dokument Orchester z krajiny ticha uvedú na medzinárodných festivaloch

26.10.2020 - 13:00 | redakcia

Keď prišlo potvrdenie o účasti afganského ženského orchestra Zohra na Pohode 2019, bolo rozhodnuté - namiesto klasického dokumentu o festivale sa organizátori rozhodli pre verziu, ktorá sa bude venovať odvážnym umelkyniam z ťažko skúšanej krajiny. Film mladej režisérky Lucie Kašovej teraz zbiera uvedenia a nominácie na viacerých medzinárodných festivaloch.


Dokument Orchester z krajiny ticha, zachytáva orchester Zohra v domácom prostredí v Kábule, ako aj ich cestu na Slovensko, kde odohrali okrem vystúpenia na festivale Pohoda ešte ďalších päť koncertov. Film má za sebou svetovú premiéru na medzinárodnom festivale DocMX v Mexiku a začiatkom novembra ho čaká medzinárodná premiéra na nemeckom festivale docx! v rámci Duisburger Filmwoche. Skvelou správou je tiež jeho nominácia na Grosse Klappe Award za najlepší politický dokument pre mládež.

Film je nominovaný aj v súťaži 23. ročníka gréckeho festivalu pre deti a mládež Olympia International Film Festival, ktorý je súčasťou European Children's Film Association (ECFA). V praxi to znamená, že ak dokument na festivale na prelome novembra a decembra uspeje, bude automatický nominovaný na celkové ECFA Awards.

8. a 9. novembra na pravé poludnie si budú môcť film pozrieť aj diváci online verzie festivalu Jeden svet. Súčasťou slovenskej premiéry bude aj debata s názvom "Aká je úloha hudby v boji za slobodu?". S moderátorkou Frederikou Halászovou bude diskutovať zakladateľ orchestra Zohra Ahmad Sarmast, režisérka filmu Lucia Kašová, afganská aktivistka a speváčka Mozhdah Jamalzadah a hlavná protagonistka filmu a členka orchestra Marzia Anwari.


"Veľmi by som sa chcela poďakovať môjmu štábu za fantastickú robotu, ktorá žne takéto úspechy po svete: Festivalu Pohoda, ktorý ako producent filmu bez váhania investoval do komplikovaného filmového projektu na druhom konci sveta, iba kvôli tomu, že myšlienka, ktorú Zohra prezentuje, je dôležitá. Spoločnosti Discosailing za vynikajúcu festivalovú stratégiu, ktorá film priniesla divákom v zahraničí. Distribučnej spoločnosti Film Expanded za to, že film bude putovať po slovenských školách aj s diskusiou o princípoch slobody a nebezpečia totality, čo považujem za dôležité pre slovenskú mládež a ďalšie smerovanie našej krajiny. Táto distribúcia je možná vďaka nórskemu fondu Active Citizen Fund. Ďakujem za šancu, že som mohla byť súčasťou tohto filmu," hovorí režisérka dokumentu Lucia Kašová.

"Keď cestujeme do zahraničia, vždy chceme ukázať iný Afganistan, ktorý bežne v médiách nevidíte a na ktorý sme všetci hrdí: Afganistan s mnohými pozitívnymi zmenami. Jednou z nich je založenie ženského orchestra v krajine, kde bola hudba úplne zakázaná. Vašou prítomnosťou tu oslavujeme spoločný návrat hudby do Afganistanu," povedal na minuloročnej Pohode zakladateľ orchestra Zohra Dr. Ahmad Sarmast. Samotná existencia a aktivity orchestra sú symbolom boja za práva žien, hrdinstva, odhodlania a slobody. A práve túžba po slobode, umeleckej i ľudskej, je leitmotívom dokumentu Orchester z krajiny ticha. 

"Dobrý moslim nerobí hudbu." S touto vetou svojho otca vyrastala mladá huslistka Marzia, cez ktorú sledujeme každodennú realitu dievčat za vysokými múrmi internátnej hudobnej školy. Vidíme ich bežné dni, túžby a sny, prípravu na vystúpenie i samotné turné na Slovensku s koncertom na Pohode 2019. Mladé hudobníčky odohrali koncerty pre tisíce nadšených ľudí na letnom festivale, na námestí v Trenčíne i v kostole. Film zachytáva aj ich výlet na hrad Devín, počas ktorého sledujú hranice niekdajšej železnej opony a počúvajú o časoch neslobody, ktoré sú pre nás už minulosťou.

Dievčatá môžu vďaka projektu Zohra rozvíjať svoj talent, študovať a vystupovať po celom svete. V škole sú vedené  k tomu, aby menili mentalitu svojej krajiny a po skončení štúdií sa vrátili do svojho rodiska a vzdelávali ďalšiu generáciu v ideáloch demokracie, slobody a rovnosti. Dilemy, pred ktorými mladé hudobníčky stoja, sú pre našinca ťažko predstaviteľné, aj doma často čelia nátlaku svojich rodín, ktorým sa neustále vyhráža Taliban. O to viac je obdivuhodné odhodlanie Marzie, keď navzdory často opakovaným otcovým slovám hovorí: "Hudba pre mňa znamená život."

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Pohoda festivalu Anton Repka. Tlačovú správu sme upravili. Viac sa o orchestri Zohra dozviete na stránkach www.zohra-music.org a www.pohodafestival.sk/sk/artist/zohra.

Foto: Tomáš Tkáčik


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti