Hlavná stránka

>

Správy

>

Jitka Zelenková vydáva singel Kamkoli se dáš. Je prerábkou veľkého hitu 80. rokov

Jitka Zelenková vydáva singel Kamkoli se dáš. Je prerábkou veľkého hitu 80. rokov

26.10.2021 - 14:00 | redakcia

Česká spevácka stálica Jitka Zelenková vydáva nový singel Kamkoli se dáš. Ide o českú verziu hitu amerického speváka Richarda Marxa Right Here Waiting, ktorú chcela naspievať už dlhé roky.


Jitka Zelenková je známa tým, že si skladby do svojho repertoáru starostlivo vyberá. Sú jej blízke pop-jazzové americké štandardy, kvalitný pop, emotívne francúzske šansóny, nápadité filmové melódie a tiež temperamentná bossa nova. Vždy sa snaží, aby skladby domácich autorov súzneli s tými svetovými. A práve k prespievaniu jednej svetoznámej skladby sa jej teraz podarilo získať práva.

Ide o skladbu Right Here Waiting, ktorú v roku 1989 vydal americký rockový spevák, skladateľ a textár Richard Marx. "Je to klasická milostná balada preverená časom a do môjho repertoáru presne zapadá. Myslela som na ňu už dlho, i keď som od začiatku vedela, že by som ju chcela nahrať trochu inak, než ako znie v origináli. Požiadala som svojho dvorného kontrabasistu Františka Rabu o komorný aranžmán – len gitara a kontrabas. V pesničke môžete počuť okrem iného i krásne gitarové sólo, ktorého sa bravúrne ujal Ivan Korený,“ uviedla Jitka Zelenková.


Autorom českého textu piesne je Eduard Krečmar, ktorý so speváčkou dlhodobo spolupracuje. "Hneď mi bolo jasné, že slová musí napísať Eduard Krečmar, ktorý mi písal i ďalšie texty na album Intimity (2018) a tiež pre mňa výborne otextoval množstvo svetových štandardov. Má skvelý cit a jeho texty sa mi dobre spievajú, pretože dobre frázuje a som mu za to veľmi vďačná," hovorí Zelenková.

"Chcem spievať predovšetkým v češtine – je to môj rodný jazyk, viem sa v ňom najlepšie vyjadriť a tiež potom viem pesničku a jej vyznenie najlepšie preniesť na poslucháčov. Veľmi si to tým ale komplikujem. Jednak čeština nie je práve ideálny jazyk na spievanie a je tu tiež obtiaž s autorizáciami, ktoré sú pri inej jazykovej verzii textu nevyhnutné. V prípade Kamkoli se dáš sa podarila až na druhý pokus, preto sme mohli pesničku nahrať a vydať až teraz, i keď text k nej mám už asi štyri roky. Keď som ju teraz zaradila do programu niektorých koncertov, samu ma milo prekvapilo, aký má ohlas," dodáva speváčka.

Jitka Zelenková vlani odštartovala narodeninové turné, ktoré však po niekoľkých koncertoch zmarila pandémia. Posledné mesiace sa "živá kultúra" vrátila pred publikum a Jitka je za to veľmi vďačná. "Som šťastná, že som sa po dlhej vynútenej pauze konečne vrátila i s kapelou na pódiá. Budeme pokračovať vianočnými koncertmi, s ktorými začneme už na konci novembra. V Prahe by som rada urobila novoročný koncert hneď v úvode januára a na jar plánujeme dokončiť odložené narodeninové turné, ktoré nám vlani prerušil zákaz hrania. Veľmi sa na to teším!"

Singel Kamkoli se dáš vydáva Supraphon a okrem lyric videa na Youtube je k dispozícii aj na Supraphonline.cz a ďalších obvyklých digitálnych hudobných službách.

Pripomeňte si tiež originálnu verziu skladby:


Informácie fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Supraphon poskytla PR manažérka Adriána Čahojová. Správu sme upravili.

Foto: Lenka Hatašová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti