V nedeľu 26. marca zverejnila kapela The Youniverse videoklip v štýle Shibari k novej skladbe Darts. Tá je v poradí už piatou predzvesťou pripravovaného albumu NEON, ktorý môžu fanúšikovia očakávať 5. mája.

Singel Darts, ktorý uviedlo vydavateľstvo Bruuder Records 3. marca, je skladbou o bolesti zo zlomeného srdca. Speváčka a autorka Tammy Nižňanská pieseň podáva veľmi emotívne, citlivo narába s hlasom a spolu s hudobným aranžmánom od gitaristu a skladateľa Jerguša Oravca vytvorili moderný heartbreak song.

Ako je u The Youniverse už pravidlom, novinka svojím zvukom podčiarkuje ich ambíciu preraziť v zahraničí. Preto aj celý album NEON vydá hudobný label Aloaded zo Švédska. NEON nadväzuje na kritikmi oceňovaný album CMYK z roku 2018. Doposiaľ z neho vyšli single Unfollow Me?!, Cold Hearted Parter, Lime, Video Love a teraz skladba Darts.

Vo videoklipe bolesť z lásky symbolizuje japonské bondage umenie Shibari. Tammy sa v klipe spojila s uznávanou slovenskou riggerkou japonského bondage umenia, aby spoločne vytvorili estetické a umelecky pôsobiace scény s pomocou lanových úväzov. Technika Shibari je veľmi bolestivá, o čom sa speváčka presvedčila na vlastnej koži.

"Dohromady som bola zviazaná asi päť hodín, čo je pomerne úctyhodný výkon pre začiatočníka. Zvolila som Shibari aj na základe toho, že je veľmi esteticky pôsobivé, aj napriek tomu, že veľmi bolí. Tento typ techniky nadväzuje aj na našu celkovú estetiku BDSM, ktorou sa prezentujeme na koncertoch aj v klipoch. Myslím si ale, že klasické kožené 'harnessy' sú už trochu nuda, potrebovala som vyskúšať niečo nové a natáčanie v bratislavskom Studiu23 bolo ako vždy výborné," prezradila Tammy. 

The Youniverse chystajú k pripravovanému albumu aj turné na Slovensku, ktoré absolvujú len v trojici, keďže kapelu opustil basgitarista Šimon Vladár. Ich šou budete môcť najbližšie vidieť na Bratislavských mestských dňoch (22.4.), vo Zvolene (20.5.), v Nitre (2.6.) a aj na festivale Nahé vína v Banskej Štiavnici (1.7.). Ďalšie dátumy koncertov budú ešte pribúdať.

Kapela The Youniverse vznikla v roku 2015 spojením ústrednej dvojice – Tammy Nižňanskej a Jerguša Oravca, ktorí spoločne snívali o experimentovaní a prepájaní žánrov. Chceli vytvoriť kapelu, ktorá by znela "ako keby Led Zeppelin a Kanye West mali spolu dieťa". Od roku 2017 boli členmi zostavy aj bubeník Adam Olexík a basgitarista Šimon Vladár.

Štýl skupiny je charakteristický fúziou bluesu, rock'n'rollu, elektroniky a popu. Hudobnú tvorbu dopĺňajú o zaujímavé koncepty podujatí (projekty A Day in the Life of a Band alebo CMYK pop-up) a konceptuálnymi albumami (debutový CMYK je rozdelený podľa štyroch tlačiarenských farieb - Cyan, Mangeta, Yellow, Keyblack). Pre The Youniverse sú typické extravagancia a zdravo arogantné vystupovanie, ktoré premietajú do živých šou.

Silnú fanúšikovskú základňu si vybudovali pravidelným koncertovaním v kluboch, no zahrali si na festivaloch ako Grape (2020), Pohoda (2021) a Colours of Ostrava (2022). S albumom CMYK boli nominovaní na Radio_Head Awards v kategórii Debut roka, v ďalších kategóriách sa ocitli v longlistoch (Album roka a dvakrát Singel roka). Predstavili sa aj v hudobnej relácii 3 pódiá spolu s Richardom Müllerom a raperom Vecom. V januári 2019 získali výročné ceny Zväzu autorov a interpretov v kategórii Objav roka 2019 a speváčka Tammy Nižňanská získala ocenenie Speváčka roka.

Redakciu Hudba.sk informoval Branislav "Kalo" Kaľavský z vydavateľstva Bruuder Records. Správu sme upravili. Novinky kapely môžete sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.