Hlavná stránka

>

Správy

>

Grandmastera Flasha v Bratislave doplnia Tono S., Zverina, Vec či David zo Senca

Grandmastera Flasha v Bratislave doplnia Tono S., Zverina, Vec či David zo Senca

27.10.2021 - 10:00 | redakcia

Americký priekopník dídžejingu a hip-hopovej produkcie Grandmaster Flash sa predstaví 6. novembra v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC). Organizátori postupne zverejňujú hostí zastupujúcich štyri elementy hip-hopu. Poznáme už mená, ktoré predvedú hip-hopový tanec a breaking, dnes je rad na ďalších dvoch elementoch, ktoré zastupujú dídžeji a raperi, čiže MCs.


V pomaľovaných uliciach newyorského Bronxu sa v prvej polovici 70. rokov z prítmia tamojších opustených budov začali prvýkrát ozývať zmixované platne, scratching a beaty. Priekopníci dídžejingu dali hip-hopu jeho charakteristický zvuk, ktorý vychádzal z rôznych žánrov afroamerickej hudby – jazzu, funku, soulu či disca.

Jedným z hlavných protagonistov tejto éry je Grandmaster Flash, vlastným menom Joseph Saddler, ktorý príde už 6. novembra do bratislavského MMC ukázať, že právom patrí k najvplyvnejším osobnostiam hip-hopovej histórie. Za všetko hovorí fakt, že bol vôbec prvým hip-hopovým umelcom zapísaným v Rock'n'rollovej sieni slávy.

Vstupenky:  


Vplyv tejto americkej legendy je nedoceniteľný aj na slovenský a český hip-hop. Inšpiroval mnohých začínajúcich dídžejov, ktorí si osvojili techniky ako backspin, scratching, punching či phrasing. Na bratislavskom koncerte Grandmastera Flasha sa predstaví trojica popredných slovenských dídžejov a turntablistov.

K "služobne najstarším" patrí David zo Senca – mnohonásobný majster SR v mixovaní a majiteľ najväčšej zbierky hip-hopových (a tiež funkových a R&B) platní a CD. Ako producent sa podpísal pod najpodstatnejšie nahrávky prvej vlny hip-hopu na Slovensku. Stál za zrodom projektu Zvuk ulice, ktorý v 90. rokoch spájal veľkú časť slovenskej (predovšetkým petržalskej a seneckej) rapovej scény.

Práve na prvej kompilácii Zvuk ulice z roku 1996 prvýkrát vyšla skladba Tozmemi, singel formácie Trosky, za ktorou stojí Branči Kováč alias Vec. O rok neskôr už Trosky vo veľkom vydavateľstve Sony BMG vydali svoj eponymný debut, ktorý svojou hudobnou aj textovou zrelosťou posunul latku slovenského rapu a hip-hopu o niekoľko poschodí vyššie. Vec je raper, producent aj dídžej v jednej osobe a na koncerte Grandmastera Flasha sa predstaví práve za gramcami.

Ďalším výrazným slovenským predstaviteľom hip-hopového dídžejingu je DJ Spinhandz, ktorý tiež nepatrí medzi žiadnych nováčikov: na scéne je už 20 rokov. V úlohe dvorného dídžeja kryje chrbát Strapovi, no fanúšikovia ho poznajú aj zo spolupráce s Gramo Rokkaz. Turntablism, teda umenie pretvárania reprodukovaných skladieb do úplne novej hudby s pomocou gramofónov a mixpultu, vkladá nielen do koncertov ale aj do mixtejpov s Karaoke Tundrom. Prvý s názvom Kačica s hlavou tigra vyšiel ešte v roku 2007 a stal kultom (ruku hore kto má ešte funkčné, nedoškriabané CD!), druhý vyšiel s veľkým dvanásťročným odstupom v roku 2019 a volá sa Leguán s hlavou opice.


Dobrý dídžej je základom každej dobrej párty, no v hip-hope platí, že zážitok ešte viac znásobí kvalitný raper váhou svojich slov. Rapovanie sa vyvinulo z deklamovanej poézie a hovoreného slova (spoken word) postupným pridávaním rôznych rytmických fráz. MCs chceli väčšinovej spoločnosti ukázať neprikrášlený obraz ulice, poukázať na chudobu, sociálne a rasové nerovnosti a nepokoje vo vlastných štvrtiach bez ochrany zákona a pomoci zo strany štátu.

Práve Grandmaster Flash bol súčasťou jednej z prvých hip-hopových crew Grandmaster Flash and the Furious Five s ich najslávnejšou skladbou The Message. Sila tohto posolstva sa dnes stráca pod nánosom slávy a bohatstva, ale nie všetci raperi sa zaujímajú iba o svoju "retázku". Aj na slovenskej scéne je viacero zaujímavých mien, ktoré sa pohybujú mimo rapového mainstreamu a ich tvorba je plná kvalitného obsahu a originálnej lyriky.

Tono S. je hĺbavý, pokorný a sčítaný storyteller. Nemá problém rapovať o intímnejších témach či o vlastnom rozvoji, rovnako sa však nebojí vo svojich textoch dotknúť Mečiarových amnestií, extrémizmu a ďalších dôležitých spoločenských tém. Zároveň však patrí medzi najvtipnejších a najvynaliezavejších slovenských raperov, čo sa týka práce so slovom. Dôkazom toho, že dobrý hip-hop nemusí byť len vážny, je aj Zverina. Priniesol doň vtip, nadhľad a satiru, ktorú si pamätáme aj z jeho falošnej kandidatúry na prezidenta SR. Obaja raperi v každom prípade majú čo povedať a povedia to pekne nahlas. 


Grandmaster Flash sa predstaví už budúcu sobotu 6. novembra v bratislavskom MMC, kde zaznejú všetky jeho najväčšie hity v špeciálnej audiovizuálnej live show s názvom People, Places and Things. Organizátori z agentúry Music Press Production počas akcie zároveň prekvapia všetky štyri elementy hip-hopu. Zatiaľ sú známe prvé tri:

Prvý element – Breaking: Laci Strike a Street Dance Academy, bboys z Hasta La Muerte
Druhý element – DJing: David zo Senca, Dj Spinhandz, DJ Vec
Tretí element – MCs: Zverina, Tono S.
Štvrtý element – graffiti: (zverejníme čoskoro)

Koncert Grandmastera Flasha sa uskutoční pod značkou Danube Music Day, ktorá chce prinášať na Slovensko prelomových a priekopníckych interpretov, ktorí výrazným spôsobom formovali hudobnú scénu (v oblasti zvuku, formy aj estetického vnímania), no napriek tomu u nás ešte nikdy nevystúpili, alebo len veľmi sporadicky.

Lístky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk. Koncert bude v režime OTP.


Zdroj: Music Press Production (Hudba.sk edit)
Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti