Hlavná stránka

>

Správy

>

Tata Bojs vydávajú desiaty album. Je plný jedničiek a núl a nazvali ho Jedna nula

Tata Bojs vydávajú desiaty album. Je plný jedničiek a núl a nazvali ho Jedna nula

27.11.2020 - 17:00 | redakcia

Po piatich rokoch čakania sa fanúšikovia jednej z najlepších a najoriginálnejších českých kapiel konečne dočkali. Dnešným dňom sa počet albumov skupiny Tata Bojs zaokrúhlil na 10 a práve číslice Jedna a Nula sa stali ústredným motívom albumu.


Vydaniu albumu Jedna nula predchádzali dve ochutnávky v podobe singlov Zvony a Kraftwerk in Saint Tropez. Celkovo nahrávka obsahuje desať piesní (z toho jedna má part I a part II) a Tata Bojs na nej pracujú s konceptom jednotiek a núl v rôznych významoch a súvislostiach. Album oficiálne vychádza dnes, 27. novembra, v digitálnej distribúcii a na CD. Milovníci vinylov si na LP platňu budú musieť do jari 2021.

Desiatka, binárna sústava aj víťazstvo Jedna nula

"Na názve sme sa zhodli až v samotnom závere dokončovania albumu. Mali sme veľa variant, ale nakoniec nám Jedna nula pripadala najvhodnejšia, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prepája sa tu viac rovín významu. Samozrejme to reflektuje fakt, že ide o náš desiaty radový album, ale ešte dôležitejšia sa nám javí symbolika kontrastu, ktorá je na albume latentne prítomná v textoch i hudbe."

"Číslice nula a jedna idú síce v číselnom rade hneď po sebe, ale v podstate nula predstavuje 'nič' a jedna 'niečo', čo je skrytý odkaz na niektoré úryvky textov, napríklad v piesňach Velký třesk, Vlasní brácha alebo Minoritní. Navyše názov obsahuje i symboliku princípu binárnej sústavy a digitalizácie, ktorá je v našich životoch stále viac prítomná. No a v neposlednom rade je z vyslovenia názvu cítiť i pocit víťazstva, ktorým vždy dokončenie albumu pre akúkoľvek kapelu bezpochyby je," vysvetľuje bubeník a spevák Milan Cais tradične do detailu premyslený koncept.


"Môj najobľúbenejší nepoužitý názov albumu bol 'Brnky brnky prasata', zvláštny pozdrav, ktorým nejaký - bohužiaľ nepodpísaný - fanúšik zakončil svoj hate-mail, ktorý nám láskavo zaslal. Malo to v sebe viac poézie, než si myslel! Ale netuším, aký by sme k takému názvu urobili obal," hovorí s úsmevom basgitarista a druhý zakladajúci člen kapely Mardoša (Marek Huňát). Názov Jedna nula sa premietol do obalu krásne - Milan Cais s využitím moderných digitálnych technológií a pomocou skeneru premenil členov skupiny na "jednotky a nuly".

"Keď som premýšľal o vizuálnom stvárnení albumu, ako najlepšia a najfotogenickejšia mi prišla téma pesničky Vlasní brácha. Je o genetickom inžinierstve a snáď trochu i o samote. Môžeme si nechať vyrobiť z vlasu (preto Vlasní, nie Vlastní, pozn. red.) dvojníka, svoj klon, proste bráchu alebo ségru a samota je preč. Zhodou okolností som sa nedávno zoznámil s ľuďmi z ČVUT z odboru kybernetiky, a konkrétne bratmi Michalom a Martinom Kotkovými sme sa nechali nascanovať 3D skenerom a na 3D tlačiarni vytlačili svojich malých dvojníkov. Trochu ako mal pan Tau, ak si ten seriál ešte niekto pamätá. Ten proces bol taký zaujímavý, že som niektoré prípravné fázy použil ako hlavný vizuálny zámer celého bookletu. Je to skutočné formálne prevedenie členov Tata Bojs na jednotky a nuly. Aké symbolické..." vysvetľuje Cais.


Väčšina z nás sa niekedy ocitne v menšine

Množstvo priestoru má na album Jedna nula okrem spomínaných tém i typická "tatáčovská" ľahkosť, vtip, irónia a zvuková farebnosť s ich charakteristickým rukopisom. Jedným z takých kúskov je napríklad z koncertov už fanúšikom známa hitovka Minoritní, náladou veľmi veselá pieseň s mrazivo ironickým textom, ktorý skladbe dodáva určité napätie, ktoré má kapela dlhodobo rada.

"Gro textu nie je v tomto prípade refrén, ale slogan, ktorý uzatvára každú slohu: 'väčšina z nás sa niekedy ocitne v menšine'. Je to celkom lapidárny, takmer až banálny výrok, ale na druhú stranu úplne pravdivý. Až matematicky. Niekedy si hovorím, že čím viac nespochybniteľných pravdivých výrokov, tým menej hate-mailov," komentuje to Mardoša.


Do podobnej kategórie ako Minoritní možno zaradiť i singel Kraftwerk in Saint Tropez, tanečnú pecku 220 Travoltů či "mardošovskú" textovú slovnú hračku Spolek holek, v ktorej sa spomína aj slovenská hudobníčka Shina z kapely Longital. Na albume nechýba ani pilotný singel Zvony, ktorý v lete znel veľmi často z rozhlasového éteru. Samostatnou kapitolou je skladba Tajemství, v ktorej sa ako veľmi špeciálny hosť objavuje Emma Smetana.

"Tajemství je veľmi intímna pesnička, ktorá zo mňa vypadla, ani neviem ako. Zaujímavé na tom možno je, že od tej chvíle, čo som chalanom prvý raz pustil demo, neprešla už žiadnym aranžérskym zemetrasením, čo sa nám často nestáva. Viac-menej zostala vo verzii, ako bola nahodená. Od začiatku sa mi tam motala francúzština, ktorá tomu dodáva podľa mňa ešte viac 'tajomstva'. Z tej atmosféry cítim retro nádych a veľa som pri tom myslel na 'Gainsbourgovské duetá' s B.B. alebo Jane Birkin. Myslím, že Emma to pochopila výborne," dopĺňa Cais.


Album vznikol v štúdiách Sono a GuiTón v producentskom tandeme Milan Cais a Dušan Neuwerth a v spolupráci s niekoľkými ďalšími osobnosťami českej scény ako sú Milan Cimfe (mix), Pavel Karlík a Adam Karlík (mastering), Marcel Bárta (saxofón), sCore orchestra, alebo bývalý člen Tata Bojs Marek Doubrava (aranžmány sláčikov). Nahrávka svojou zvukovou i obsahovou "vybrúsenosťou" potvrdzuje, že Tata Bojs formu rozhodne nestrácajú, práve naopak.

Na začiatok roka 2021 má kapela naplánované turné. Jeho súčasťou je (ako inak) desať zastávok vrátane výpravnej šou a krstu v pražskom O2 Universum, ktorý je plánovaný na 31. marca. "Situácia je vzhľadom na súčasné okolnosti veľmi neistá, a preto budeme o tom, či sa plánované turné nakoniec vôbec uskutoční, prípadne v akom rozsahu alebo či bude presunuté na neskorší termín, včas informovať prostredníctvom Facebooku Tata Bojs a na webe www.tatabojs.cz,“ dodáva kapela.


Vypočujte si celý album na Deezeri:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Adriána Čahojová z vydavateľstva Supraphon. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Salim Issa


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti