Hlavná stránka

>

Správy

>

The Youniverse x Čierne diery: Aby kultúra neskončila ako chátrajúci monument...

The Youniverse x Čierne diery: Aby kultúra neskončila ako chátrajúci monument...

27.11.2020 - 15:00 | redakcia

Skupina The Youniverse pripravila nový konceptuálny projekt hudobných vystúpení v schátraných historických a kultúrnych pamiatkach po celom Slovensku, ktoré už od roku 2014 mapujú členovia občianskeho združenia Čierne diery. Projekt je reakciou na drvivé následky protipandemických opatrení v oblasti živej kultúry.


Kapela The Youniverse si za pár rokov svojho fungovania okrem samotnej tvorby získala fanúšikov aj originálnymi konceptuálnymi projektmi A Day In a Life of a Band a CMYK Pop Up Shop. Konceptuálne sú aj jej albumy, keďže po debute CMYK budú nasledovať nahrávky NEON, CHROME a BLACK - všetky štyri s vlastnou hudobnou a farebnou identitou.

Najnovším z unikátnych projektov formácie je spolupráca s organizáciou Čierne diery, ktorá prostredníctvom článkov, fotografií, máp, kníh či umeleckých grafík zviditeľnuje opustené alebo inak zanedbané miesta na Slovensku. Miesta, ktoré by si kvôli svojej historickej alebo spoločenskej hodnote zaslúžili pozornosť a revitalizáciu, teraz formou koncertov vo vybraných schátraných lokalitách pomáha zviditeľniť aj kapela The Youniverse.

Keď kultúrny vesmír padá do čiernej diery

Nielenže ide o výborný nápad, ale aj samotné spojenie Čiernych dier a kapely, ktorej názov je v preklade kombináciou slov Ty (You) a Vesmír (Universe), do seba perfektne zapadá. Na prirodzenú súvislosť názvov oboch projektov, ale aj na symboliku chátrajúcej kultúry v čase pandémie, poukazuje zakladateľka a frontmanka skupiny The Youniverse Tammy Nižňanská: "Projekt Čierne diery sledujem už dlho, a tak mi napadlo spojiť dohromady dva blízke koncepty - vesmír a čierne diery - s tým, že vznikne zaujímavá a pútavá odpoveď na de facto zrušenie živej kultúry. Kapela, ktorá nemôže koncertovať, zahrá svoju hudbu v 'čiernej diere', zdecimovanom priestore, do ktorého sa rúti aj cely kultúrny priemysel ako taký."

The Youniverse a Čierne diery tak upozorňujú nielen na hodnotu zabudnutých miest Slovenska, ale aj na to, že kultúrno-kreatívny priemysel môže pri nedbanlivom prístupe k dopadom protipandemických opatrení na živú kultúru postihnúť rovnaký osud ako tieto krásne miesta. "Nemali sme na výber, nemohli sme koncertovať. Práve preto sme chceli urobiť niečo, čo by stále prinášalo hodnotu našim fanúšikom a celej kultúre," hovorí manažérka skupiny Linda Mangunda.

The Youniverse x Čierne diery, 2020

Problémová realizácia ako metafora pre rok 2020

Koncerty The Youniverse x Čierne diery sa odohrali v troch monumentálnych slovenských lokalitách - v hute Etelka v Nižnej Slanej, v coburgovskom kaštieli v Jelšave a v bývalej synagóge v obci Šaštín-Stráže. Koncerty sa uskutočnili v septembri 2020 v exteriéroch týchto krásnych, no chátrajúcich pamiatok. Celý projekt bol organizačne, technicky a produkčne zastrešený členmi The Youniverse. "Čo sme našli doma, to sme zobrali a išli na neznáme miesto. Robili sme všetko najlepšie, ako sme vedeli," hovorí basgitarista Šimon Vladár. Na projekte sa okrem členov skupiny podieľali aj kameraman Michal Janek a fotografka Marcela Farbulová. Finančne bol podporený z kultúrneho a sociálneho fondu SOZA na významné projekty.

Výsledkom celého snaženia mali byť záznamy koncertov zo všetkých troch lokalít. "Čo sme ale netušili, bolo, že nás čierne diery takmer úplne pohltia. Nič nedopadlo, ako malo," priznáva Tammy na margo samotného priebehu realizácie projektu. Druhý zakladajúci člen skupiny, gitarista, skladateľ a producent Jerguš Oravec, pokračuje: "Od začiatku sme mali problémy: najprv nám v Etelke nestačil agregát, potom nám odišla zvuková karta, nakoniec sa nám deň pred strihom finálneho produktu odpálil aj harddisk so všetkými zábermi a podarilo sa zachrániť len tretinu materiálu."

Rozprávanie o problémoch pri realizácii ambiciózneho projektu "na kolene" dokončuje bubeník a producent Adam Olexík: "Mám pocit, že tento projekt je takou metaforou pre rok 2020. Začalo to pekne, no postupne sa na seba nabaľovali problémy, až sme nakoniec boli klasicky nútení improvizovať, snažiť sa zahojiť všetko za chodu a zabojovať."

Hoci všetko ani zďaleka nevyšlo podľa predstáv, kapela vo štvrtok (26.11.) odpremiérovala 15-minútový záznam koncertu pri starej šaštínskej synagóge, ktorý rozhodne stojí za pozretie. Ostatné vystúpenia sú zachytené aspoň formou fotodokumentácie. "Sme nesmierne vďační každému, kto sa dobrovoľne podieľal na tomto projekte. V aktuálnom dianí je kultúra na Slovensku v podobnej pozícii ako tieto schátrané pamiatky - potrebuje pozornosť verejnosti, neustálu osvetu a nikdy neprežije bez podpory," uzatvára Tammy Nižňanská.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Branislav "Kalo" Kaľavský z vydavateľstva Bruuder Records. Správu, ktorú pripravila manažérka skupiny The Youniverse Linda Mangunda, sme upravili a doplnili.

Foto: Marcela Farbulová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti