Hlavná stránka

>

Správy

>

Na Colours mieria rockeri The Killers, tanečná hviezda Martin Garrix aj Hiromi

Na Colours mieria rockeri The Killers, tanečná hviezda Martin Garrix aj Hiromi

28.01.2020 - 15:00 | redakcia

Medzinárodný festival Colours of Ostrava pridáva do tohtoročného programu popri potvrdených hudobníkoch ako Twenty One Pilots, The Lumineers či LP ďalšie veľké mená.


V úlohe hlavných hviezd sa predstavia v priestoroch industriálneho areálu Dolních Vítkovic americké rockové superhviezdy The Killers. Za svoju kariéru predali viac ako 28 miliónov albumov, získali nespočetne veľa hudobných nominácií a ocenení (vrátane Q Awards, BRIT Awards či Grammy) a ich strhujúce koncerty vypredávajú štadióny a najväčšie festivaly po celom svete.


V sobotu zakončí 19. ročník festivalu obrovskou tanečnou párty Martin Garrix, jedna z najväčších osobností súčasnej elektronickej hudby. Mladý producent, ktorý bol za posledné štyri roky trikrát vyhlásený za najlepšieho svetového dídžeja, má na svojom konte skladby s miliónmi prehratí aj založenie vlastného labelu a štúdia pomenovaného podľa obchodu so známkami svojho otca.


Najdrahší program v histórii

"Tohtoročná ponuka je neobyčajne pestrá - od rockovej legendy, cez veľkú tanečnú hviezdu, široké zastúpenie súčasnej africkej hudby, až po energický funk a soul," hovorí riaditeľka festivalu Zlata Holušová. "Ide o najnákladnejší program v našej histórii, snažíme sa aj v prostredí rastúcich cien nielen zahraničných headlinerov o ďalšie zlepšovanie a dosiahnutie nových mét. Pri výbere všetkých hudobníkov - od najväčších po tých menej známych - je pre nás najdôležitejšie, aby si návštevníci z ich koncertov odnášali neopakovateľné zážitky.” dopĺňa Holušová.

K ďalším novo potvrdeným menám patrí napríklad zázračná japonská jazzová klaviristka Hiromi, divoká britská elektro-punková dvojica Sleaford Mods, kultová 80-ročná brazílska speváčka Dona Onete, Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny miešajúci hip-hop, trip-hop, reggae a ska, strhujúca americká blues-rocková dvojica sestier Larkin Poe, elektronická noise-popová formácia Health, odviazaní folk-rockeri Hudson Taylor z Dublinu, či grécka speváčka, herečka a tanečníčka Marina Satti v doprovode ženskej vokálnej skupiny.


Príde aj americká sonicko-psychedelicko-okultná dvojica Moon Duo so špeciálnym videoartovým projektom, nastupujúca hviezda britského soulu Joel Culpepper, austrálski indie-folkoví Sons of the East, magický spevák Radical Face, holandský producent elektronickej hudby Bakermat, temná juhoafrická speváčka s nevšedným hlasom Anna Wolf, holandskí Chef'Special spájajúci rock, pop, hip-hop a reggae, a v neposlednom rade portugalský hudobník OMIRI, ktorý s neuveriteľnou presnosťou mixuje naživo niekoľko nástrojov s projekciami a samplami tradičných dedinských spevákov.


K skôr ohláseným kapelám v programe Colours of Ostrava patria Twenty One Pilots (USA), The Lumineers (USA), LP (USA), Youssou N'Dour (Senegal), Sigrid (Nórsko), Wardruna (Nórsko), Tindersticks (Veľká Británia), Tones and I (Austrália), Meute (Nemecko), Meduza (Taliansko), Black Pumas (USA), Fatoumata Diawara (Mali), KOKOKO! (Demokratická republika Kongo), The Hatters (Rusko), Muthoni Drummer Queen (Keňa), Ivan & The Parazol (Maďarsko), Fofoulah (Veľká Británia/Senegal/Gambia) a Bazzookas (Holandsko). 

Prvé mená hlási aj Meltingpot

Na tomto ročníku vystúpi celkovo cez 120 zahraničných a domácich kapiel všetkých žánrov - ďalšie mená pribudnú na divoký Drive stage, elektronický YouTube stage, alternatívny Full Moon stage, domáci na Kofola CS stage aj do unikátnej sály Cylinders Gong stage. Na festivale nebude chýbať tradične bohatý nehudobný program - divadlá, workshopy, filmy, výtvarné inštalácie a predovšetkým sa po boku Colours of Ostrava uskutoční už piaty ročník medzinárodného fóra Meltingpot. Celkovo v areáli Dolních Vítkovic prebehne cez 450 programových bodov na 24 vonkajších aj krytých scénach. 

Diskusné fórum Meltingpot ponúkne opäť pestrú škálu tém. "Od aktuálnych spoločenských a politických otázok cez oblasť ľudských práv, médií a dezinformácií, digitalizáciu a humanizmus, príležitosti a hrozby kyberpriestoru, až po vedu, vzdelávanie, literatúru, hudbu, zdravie, životný štýl, cestovanie a osobný rozvoj," hovorí Zlata Holušová. Na návštevníkov bude čakať mnoho interaktívnych prekvapení z vedy a techniky a tohtoročná novinka - súťažné debaty v oxfordskom štýle.

Prvými potvrdenými hosťami z oblasti medzinárodných vzťahov, ktorí budú diskutovať o Číne ako o horúcej téme, sú americký bezpečnostný analytik, špecialista na čínsku politiku a armádu Peter Mattis alebo niekdajšia korešpondentka z Číny, politologička a novinárka Didi Kirsten Tatlow. Na ľudské práva, médiá a medializáciu globálnych politických problémov sa špecializuje medzinárodná korešpondentka CNN Arwa Damon, oceňovaná za početné reportáže z ozbrojených konfliktov. 

Meltingpot ponúkne tradične aj scénu venovanú osobnému rozvoju s rôznymi workshopmi. Návštevníci si vyskúšajú napríklad metódu Somatického prežívania s nemeckou terapeutkou Dhyani Marií Kovar. O hudobný zážitok sa postará multiinštrumentalista, hudobný eklektik a interpret (nielen) duchovnej hudby Girish. "Špeciálne workshopy sa zamerajú výhradne na ženy, ženské kruhy rozprúdi magická hudobná skupina Lemma z alžírskej púšte, na čele so speváčkou Souad Asla a liečiteľkou Hasnou El Becharia," dodáva Zlata Holušová.

Z Austrálie do Ostravy zamieri spisovateľ a sprievodca meditáciou David Michie, autor svetového bestselleru Dalajlámova mačka a kníh o bdelej pozornosti. Medzi ďalších rečníkov zo sveta literatúry patrí nositeľ Rádu britského impéria, básnik, dramatik, spisovateľ a perfomer Lemn Sissay alebo slovenskému publiku dobre známy a obľúbený americký spisovateľ Robert Fulghum.

Devätnásty ročník festivalu Colours of Ostrava po boku s piatym ročníkom fóra Meltingpot sa uskutoční od 15. do 18. júla. Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnych stránkach www.colours.cz a www.meltingpotforum.com.   

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Colours of Ostrava pre Slovensko Zdenko Hanout. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti