Hlavná stránka

>

Správy

>

Tomáš Klus už v nedeľu v Bratislave odštartuje očakávané slovenské turné

Tomáš Klus už v nedeľu v Bratislave odštartuje očakávané slovenské turné

05.04.2019 - 13:00 | redakcia

Už tento víkend začína slovenské turné populárneho českého pesničkára Tomáša Klusa. V siedmich mestách odznejú novinky z albumu SpOlu (2018) aj staršie hity. Tomáš krátko pred začiatkom šnúry prezradil, aký bude program koncertov, ako sa na ne pripravoval, ale porozprával viac aj o filozofii, ktorá je za jeho aktuálnou tvorbou.


Album SpOlu je podľa hudobníka ideálnym materiálom pre hranie naživo. "Keď sme album natáčali, cielene sme skladby aranžovali tak, aby sme ich boli schopní zahrať rovnako aj naživo. Som zástanca toho, že pesničkárstvo, ktoré robím, musím byť predovšetkým autentické. To, čo autor prežíva práve teraz, by mal prezentovať svojmu publiku. A ja som teraz SpOlu, preto budeme hrať celý nový album preložený best of výberom," prezradil Tomáš Klus. Od nedele 7. apríla odohrá postupne koncerty v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Trenčíne, Žiline, Poprade a Košiciach. Lístky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Pred samotným štartom prípravy na turné bol Tomáš pre svoje okolie i verejnosť niekoľko dní nedostupný. "Bol som v tme. Je to stará jogínska prax, kedy sa meditační majstri ukrývali na dlhú dobu v jaskyniach a hľadali vyslobodenie. Tma je skvelé zrkadlo, do ktorého si človek projektuje sám seba. Máte tam možnosť vysypať všetky zásuvky vo svojej hlave a srdci, preusporiadať ich obsah, nepotrebné veci vyhodiť a zachovalé sprehľadniť. Tma robí jasno, je to veľká učiteľka," prezradil Tomáš.

V tomto duchu aj organizátorov slovenských koncertov prekvapil pomerne netradičnou, no plne pochopiteľnou požiadavkou pre seba a svoju Cílovú skupinu. "Namiesto 'mejdanu' sa väčšinou po koncerte venujeme saune. Máme v skupine deväť detí, naučili sme sa odpočívať."


Každý z nás má potenciál byť šťastným človekom

Tomáš Klus
je známy nielen vďaka svojej tvorbe, ale aj vďaka nie často vídanému prístupu k životu a dianiu okolo nás. Jedným zo singlov z albumu SpOlu je skladba Tichá voda, ktorá hovorí o súboji s neprístupnosťou a o ostychu ľudí prehovoriť. "
Každý z nás má v sebe obrovský potenciál uskutočniť svoj život ako šťastný človek. Jediné, čo mu stojí v ceste, je on sám. Nedôvera vo vlastnú jedinečnosť, to je tichá, pokojná voda, ktorá keď prehovorí, môže prelomiť všetky tie hrádze, ktoré si okolo seba staviame na obranu pred druhými ľuďmi," hovorí Tomáš.

Na druhej strane vníma, že mnohí ľudia tie "hrádze" dokážu prelomiť až príliš na internete, kde sa síce neboja prehovoriť, no zároveň v diskusiách často nedokážu nájsť cestu k porozumeniu s inými. "Internet nám dal slobodu, s ktorou sme sa ešte nezvládli popasovať. Väčšina nedorozumení, hádok a hejtov by sa v normálnom svete, v živej komunikácii nestala alebo by sa vyriešila dvoma vetami. Skutočnosť, že sedíme sami vo svojej skrýši pri klávesnici, nám obmedzuje vedomie, že 'oproti nám' sedí tiež nejaká živá bytosť so svojími strachmi a radosťami, tak ako máme my. A sme k sebe cez tieto kanály oveľa viac necitlivejší, odľudštení."

Prečítajte si: Album Tomáša Klusa Spolu má terapeutický účinok. Učí komunikácii a porozumeniu

Spevák sa vo vnímaní iných ľudí snaží o úplne opačný prístup, každý je podľa neho potenciálnym jedinečným umelcom. "Všetko tu na svete je prepojené. Všimol som si, ako jediná naša myšlienka, slovo alebo čin, ovplyvní veľa vecí, ľudí, príbehov. Došlo mi, že môžem robiť, čo chcem, záleží len na motivácii. Ak viem, že to, čo robím, nikomu neublíži, vrátane mňa samého, ak som schopný vnímať príčinu a následok svojho konania, jednám vedome - a byť si vedomý znamená používať myseľ ako tvorivý nástroj - potom sa človek stáva tvorcom a život umeleckým dielom, ktoré nemá obdoby. Všetci sme jedineční umelci."


Tomáš Klus 2019 tour SpOlu:

7. 4. - Bratislava, HANT Aréna
8. 4. - Nitra, PKO
10. 4. - Banská Bystrica, Ministry of Fun
11. 4. - Trenčín, Športová hala
13. 4. - Žilina, Event House
14. 4. - Poprad, Aréna Poprad
16. 4. - Košice, Spoločenský pavilón

Koncerty začínajú o 19:00, na úvod večera sa predstaví hosť Juraj Hnilica, pretože, ako hovorí Klus, píše pekné pesničky.

Vstupenky:  

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka turné Andrea Čurná. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Ondrash


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti