Sloboda, tolerancia, množstvo hudby a radosti. Doprajte si 6 dní v tomto roku, keď pred povinnosťami a stereotypom uprednostníte radosť a zábavu. Netreba pritom ujsť na inú, imaginárnu planétu. Hudobná aj nehudobná rozmaznávačka vás čaká len kúsok na juh, na budapeštianskom ostrove.

Billie Eilish, David Guetta, Florence + the Machine, Imagine Dragons, Lorde, Mumford & Sons, Macklemore, ale aj Niall Horan, YUNGBLUD, Foals, Sam Fender – toto je len pár mien zo skvelého tohtoročného programu Szigetu. Budapeštiansky festival však ponúka aj pestrý nehudobný program, umenie a kopec zábavy na festivalovom ostrove aj mimo neho v krásnej Budapešti. Ak hľadáte miesto, kam vyraziť na jednodňový výlet či týždennú dovolenku, Sziget je to pravé.

Povedz mi, čo počúvaš, a ja ti poviem, na ktorý stage ísť

Nezáleží, akú hudbu máte radi, na Szigete máte istotu, že sa nudiť nebudete. Hneď pri hlavnom pódiu je Freedome stage, kde pred svojich fanúšikov vystúpia Bonobo, Jamie xx, M83, Moderat, Nothing But Thieves či Viagra Boys. Na svoje si prídu aj milovníci elektronickej hudby. Sziget má dve obrie pódiá s technom, houseom a špičkovými DJmi – Colosseum a Samsung Party Arenu. Návštevníkov dostanú do varu Diplo, Tale Of Us, 999999999, Sven Väth či Adam Beyer.

Tí, čo majú radi world music, budú mať vlastnú dedinku Global Village. Hiphoperi a raperi si nájdu svoj dvor na dropYard pódiu. Europe Stage je zas miesto, kam prídu poslucháči, ktorí radi objavujú. Organizátori na tomto pódiu dávajú priestor kapelám a umelcom s veľkou hudobnou budúcnosťou – tento rok sa predstaví aj náš Adam Pavlovčin, známy ako ADONXS.

Nuda? V žiadnom prípade

Sziget je povestný aj svojou jedinečnou atmosférou, ktorú si spolu užívajú a vytvárajú fanúšikovia z celého sveta. Unikátnym je aj miesto, kde sa Sziget koná – je to mestský park plný stromov na ostrove Óbuda, uprostred Dunaja.

V rozľahlom festivalovom areáli sa pestrý hudobný aj nehudobný program odohráva až na 40 pódiách a programových miestach. Na každom rohu tu nájdete pouličných umelcov, každým krokom vás bude sprevádzať umenie a moderné inštalácie, navštíviť môžete obrí cirkusový stan s najlepšími akrobatickými predstaveniami či kabaretné šapitó. Vyskúšať si môžete aj rôzne atrakcie v lunaparku či len tak posedieť na piesočnej Sziget pláži a osviežiť sa v Dunaji.

Ak by ste mali chuť na tanečnú zábavu počas dňa, organizátori pripravili špeciálne párty, ktoré môžete zažiť len počas Szigetu – párty na lodi, ktorá sa plaví popri najznámejších budapeštianskych pamiatkach, tanečnú zábavu priamo pri Budínskom hrade či techno piknik v známom parku. V ponuke sú aj špeciálne tours po legendárnych ruin-puboch či možnosť urobiť si vlastný program po kúpeľoch, reštauráciách a múzeách, a vďaka špeciálnej Sziget CityPass by Budapest Card aj ušetríte.

Sziget Festival 2023 sa bude konať od 10. do 15. augusta. V predaji sú permanentky na celý festival, ale aj vstupenky na 3 či 1 deň. Kompletný program je dostupný na www.szigetfestival.com.