Omnes Colores (Všetky farby) je špeciálna zhrňujúca kompilácia tvorby legendárnej slovenskej rockovej skupiny Fermata, ktorá vychádza pri príležitosti životného jubilea jej hlavného protagonistu Františka Grigláka (70 rokov), ako aj umeleckého jubilea pôsobenia skupiny (50 rokov). Album vychádza vo formáte 2LP a 2CD a zostavil ho v spolupráci so samotným Griglákom Juraj Čurný.

Historické fakty upresňujú, že úplný vznik skupiny Fermata sa datuje ešte do roku 1972 a má aj svoje presné miesto – v záhrade bratislavského pivovaru U Steina. Práve tam sa František Griglák dal dohromady so skladateľom a hráčom na klávesové nástroje Tomášom Berkom.

Okrem najlepších inštrumentálnych skladieb skupiny sa nahrávke Omnes Colores nachádza aj koncertný záznam z jej vystúpenia a tiež výber z jej pesničkovej tvorby. Viac prezrádza vo výstižnom sprievodnom texte hudobný publicista Juraj Čurný:

"Do rúk sa vám dostáva prvá oficiálna kompilácia mapujúca všetky farby (po latinsky Omnes Colores) Fermaty. Prvá platňa (resp. CD) mapuje štúdiové nahrávky z ôsmich albumov vydaných v rokoch 1975-1994 (Fermáta, Pieseň z hôľ, Huascaran, Dunajská legenda, Biela planéta, Generation, Simile, Real Time). Druhá platňa prináša jej ďalšie podoby. Na prvej strane tú koncertnú, ktorá okrem legendárneho Huascaranu prináša aj živé verzie skladieb z albumov X a Next. Záverečná strana dvojvinylového kompletu ponúka pohľad na (v kontexte celkovej primárne inštrumentálnej tvorby) neveľkú, ale nezanedbateľnú pesničkovú tvorbu. Či už prostredníctvom dobového singla s Mirom Žbirkom z obdobia čerstvo pred jeho návratom do Modusu, ďalej dvoch skladieb z primárne pesničkového albumu Ad libitum až po záverečnú vianočnú Koledu z periférie, ktorú s Fermatou nahral Griglákov objaviteľ Paľo Hammel."

Fermata, archív Zdroj: Peter Procházka

"Ak by sme si Fermatu predstavili ako istú podobu slnečnej sústavy, tak jej hlavnou hviezdou by určite bol tohtoročný jubilant Fero Griglák, ktorý podobu tejto kompilácie aj autorizoval. V úlohách planét a komét rôznej veľkosti (v tomto prípade meranej dĺžkou pôsobenia v kapele) 'obiehajúcich okolo neho' nájdeme hneď niekoľko desiatok skvelých (spolu)autorov, inštrumentalistov a spevákov, bez ktorých by tento skvelý hudobný vesmír nebol úplný. Samotný menoslov tých, ktorí doteraz spomenutí neboli, je impozantný – Jaro, Szapu, Zeleňák, Lučenič, Oláh, Frešo, Bartovič, Jenis, Hanzel, Bartoň, Plánka, Preložník, Valihora, Skovay a ďalší. A aj po 50 rokoch od vzniku tohto vesmíru stále stojí za to ho spoznávať a (znovu)objavovať," píše ďalej Čurný.

"Som nesmierne rád, že vydavateľstvo Opus vydalo túto výberovku a dúfam, že sme potešili spolu s Jurajom všetkých fanúšikov skupiny výberom skladieb. Myslím, že vystihujú najlepšie obdobie kapely až do súčasnosti," vyjadril sa ku kompilácii František Griglák.

Fermata - Omnes Colores, 2023 Zdroj: Opus

Zoznam skladieb na 2CD/2LP výberovke Fermata – Omnes Colores

 1. A1 Rumunská rapsódia
 2. A2 Dolu Váhom
 3. A3 Da Gama
 4. A4 Witemir
 5. A5 80 000
   
 6. B1 Viña del Mar
 7. B2 Dr. Gamow
 8. B3 Hot Stuff
 9. B4 Spomienka na Amsterdam
   
 10. C1 For Huarascan
 11. C2 Guitar Dreaming
 12. C3 You and Me
   
 13. D1 Tvár
 14. D2 Svet na doskách
 15. D3 Posledné tango na Vajnorskej ulici
 16. D4 Koleda z periférie

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla za vydavateľstvo Opus poskytla Renáta Tomášová. Správu sme upravili.