Olve Eikemo odišiel z Immortal, ktorého názov si chcel neprávom privlastniť. Teraz ide sólo a nevie sa, či ho aj v novom smerovaní bude sprevádzať majestátny Blashyrkh. Počas fotenia pod Big Benom ho dobehol azda len hlad. Veď aj blackmetalista je len človek.

Magnet týždňa

Redaktor magazínu Metal Hammer, Jonathan Selzer, a fotografka Ester Segarra mali chvíľu voľna a tak zobrali bývalého frontmana Immortal Abbatha aj s jeho novou kapelou na výlet po Londýne. Samozrejme v „plnej poľnej“ – typicky pomaľovaná tvár, rozpustené vlasy, ikonické pózy. Výsledok je epický. Abbath uplynulý týždeň zverejnil aj novinku svojho sólového projektu. Živú verziu Fenrir Hunts počúvajte nižšie, štúdiová ešte len príde.  (pm)


Šrot týždňa

Moderne znejúci černokňažníci Shining z nórskeho mesta Oslo definitívne ustali na kompaktnom zvuku miešajúcom elektroniku, industriál a black metal, tak ako ho poznáme z päť rokov starej dosky Blackjazz. Albumová novinka neoriginálne nazvaná International Blackjazz Society, bude opäť krátka, úderná a veľmi podobná tomu, čo už poznáme. Zverejnený singel Last Day vo mne pochoval všetky nádeje na to, že by sa kapela bola ochotná niekam posúvať. (ak)


Novinky

Nový album Megadeth je na spadnutie. Kapela to oznámila cez všetky možné kanály. Na svojej webstránke spustila odpočítavanie. Tešíte sa? My sme minimálne zvedaví. (pm)

Do rotácií rockových rádií po celom svete sa zrejme v najbližšej dobe dostanú nejaké veci z nového albumu Sevendust. Kill the Flaw je veľmi príjemné počúvanie, ktoré sa výborne hodí napríklad do auta alebo ako doplnok ku práci. Solídna doska. (pm)


Ani vy ste neboli na Rock in Rio 2015? Snáď nabudúce. Ale keby ste tam boli, mohli by ste vidieť napríklad aj fantastický koncert System Of A Down. Ako bonus si pre záverečnú skladbu Toxicity na pódium zavolali aj China z Deftones (okolo 1:24). Tak čo, už šetríte na budúci ročník? Ja áno. (pm)


Júlový koncert Fear Factory v bratislavskom Randale ste ale možno predsa len navštívili. Keby aj nie, tak kapela zverejnila krátky dokument z tohto vystúpenia. (pm)


Babymetal majú nový song! Ale musím vás upozorniť – ak si Awadama Fever pustíte, už sa ho celý deň nezbavíte. (pm)


Ak ste fanúšikom Ronnie James Dia, dajte si túto poctu od Metal Allegiance. Do We Rock sa okrem bandy (Portnoy, Skolnick, Ellefson) zmestili aj Mark Osegueda (Death Angel), Chris Jericho (Fozzy), Tim „Ripper“ Owens, Alissa White-Gluz (Arch Enemy) a Steve „Zetro“ Souza (Exodus). Čo dodať? Možno len to, že oproti pôvodnej skladbe je táto verzia o dve minúty dlhšia. (pm)


Kanadský extrém Cryptopsy minule oznámil vydanie nového štvorskladbového EP The Book of Suffering, ktorého vydanie je plánované na 30. október. Týždeň na to dorazil videoklip k skladbe Detritus (The One They Kept). Je to brutálne, temné a technické. Bleeee. (ak)


Ak máte radi kapely, ktoré netreba brať vážne a aspoň občas čítate náš týždenník, určite ste už počuli The Hell. Ak nie, mali by ste to hneď napraviť. Napírklad aj prvou zverejnenou skladbou z albumu Brutopia, ktorý vyjde na konci októbra. Nech sa páči, Sick. (pm)


Rockový project Flying Colors s Mike-om Portnoy-om za súpravou bicích zverejnil videoklip z nadchádzajúceho živáku Second Flight: Live at the 7Z. Koncert z jesene minulého roka sa odohral vo Švajčiarsku a zaznela na ňom aj pieseň Mask Machine prezentovaná v klipe. Kapela Flying Colors vznikla v roku 2012 vďaka Portnoyovi, gitaristovi Deep Purple Steve-ovi Morse-ovi, či klávesákovi Spocks Beard, Neal-ovi Morse-ovi. (ak)


Nórskym blackmetalistom Kampfar v novembri vychádza album Profan, z ktorého teraz streamujú skladbu Icon. Siedma štúdiovka poteší siedmimi skladbami a vyjde na overenej nórskej značke Indie recordings. (ak)


Americká banda píliaca death metal šmrncnutý hardcore-om , zvaná Black Breath, streamuje svoju tretiu štúdiovku Slaves Beyond Death. Len deväť rokov existujúca kapela vás svojim zvukom prenesie do zlatej éry deväťdesiatok, kedy sa na koncertoch pogovalo v rifľových vestách a neboli smartfóny. Pre vypočutie celého kotúča utekajte na tento odkaz. (ak)

Po čase sme zohnali aj nejaké novinky zo slovenskej scény. Ak máte radi DIY doom metal, skúste trnavský Oheň a ich Stardust. No a ak sa vám zapáči, šup na ich bandcamp vypočuť ostatné veci a prípadne podporiť. Chalani to určite ocenia. (pm)


Holdujete viac rýchlejším – thrashovým – veciam? Tak dajte šancu Face of Agony a ich skladbe Death Is Not Pain. Ďalšie veci potom nájdete na bandzone. (pm)


Magazín NPR predstavil novinku blackmetalovej omladiny Deafheaven – druhý album New Bermuda, ktorý celý streamuje. Mladí blackmetalisti dnes už corpsepaint nenosia a podľa titulnej fotky článku vyzerajú skôr ako z boybandu. 50 minútový flák štartuje temná a zbesilá Brought to the Water, ktorú máte aj v priloženom videu. (ak)


Haluz týždňa

Pápež čoskoro vydá svoj prvý album. Nie, nemám na mysli Ghost, ani žiadnu inú kapelu. Album Wake Up! vyjde na konci novembra tohto roku. Poskladaný je z viacerých prejavov pápeža Františka v taliančine, angličtine, španielčine, či portugalčine a ako podmaz je použitá hudba od latino až po prog rock. Hudbu na album poskladal Tony Pagliuca. Prvú ukážku, ktorá s rockom trochu koketuje (Wake Up! Go! Go! Forward!) si môžete vypočuť tu. (pm)

Taliansky výrobca gitár Nicola Pavan predstavil jeden netradičný kúsok – gitaru vyrobenú z lega. Nástroj z umelej hmoty samozrejme neznie presvedčivo a má trochu problém vydržať naladený, video však môže niekoho inšpirovať – veď hrať sa dá na hocičom. (ak)


Týždenný prehľad noviniek na hard & heavy scéne vychádza vždy v pondelok, sekundu po polnoci. Ak chcete prispieť svojimi tipmi na kvalitnú hudbu, kontaktujte nás na adrese redakcia@hudba.sk.

Autori: Pavol Magic (pm), Adrián Kozák (ak)
Foto: metalhammer.com

Súvisiaci interpreti: Cryptopsy, Megadeth