Hlavná stránka

>

Správy

>

Peter Lipa a David Rotter vydajú spoločný album. Zhudobnili básne Milana Rúfusa

Peter Lipa a David Rotter vydajú spoločný album. Zhudobnili básne Milana Rúfusa

28.10.2020 - 10:00 | redakcia

Skladateľ David Rotter vydá 16. novembra pozoruhodný album s názvom Večerný Hosť. Novinka prinesie šestnásť zhudobnených básní slovenského básnika Milana Rúfusa v interpretácii popredného slovenského jazzového speváka Petra Lipu. Ako špeciálny hosť sa predstaví Ondrej Ruml. Album tiež obsahuje tridsaťšesť stranový booklet ilustrovaný kresbami Mareka Ormandíka.


David Rotter je hudobný skladateľ, ktorý sa viac ako dvadsaťpäť rokov venuje komponovaniu hudby, predovšetkým pre filmy a divadelné predstavenia, ktorých bolo už cez sto. Zhudobnil napríklad verše moravského básnika Jana Skácela (Amulet, 2014) a rovnako silno ho oslovila poézia Milana Rúfusa (1928-2009). Tá vyniká krásou jazyka a hľadaním zmyslu ľudskej existencie. Vo svojej neskoršej poézii nahliada k hranici života a smrti, k okamihom pred, aj za oponou. Pohľadom kľudným, zmiereným, múdrym.

"K poézii Milana Rúfusa ma priviedla spolupráca s Bolkom Polívkom na divadelnej hre Klíště. Témou hry je stretnutie dvoch starších hercov, ktorí medzi riadkami hry uvažujú o živote a smrti. A smrť k životu patrí rovnako nerozlučne ako zima k jari. Milan Rúfus pozerá vo svojich básňach na rôzne stránky človečenstva bez pátosu a smútku, zato s nadhľadom, radosťou a niekedy aj láskavým humorom. Verím, že toto naše česko-slovenského dielo, dokáže poslucháčov priviesť k zamysleniu sa nad témami, ktoré otvára," hovorí Rotter.


Hlasom básnika je Peter Lipa

Hlasom básnika na hudobnom nosiči je Peter Lipa, ktorý ovplyvnil generácie slovenských a českých hudobníkov a spoluutvára česko-slovenskú jazzovú scénu dodnes. Uchopenie básnického textu, bolo preňho niečím novým, slová a obsah ho oslovili, rezonovali s jeho vnútornými pocitmi. Rotterove melódie a postupy vníma ako obohacujúce stretnutia s iným hudobným zameraním a svetom.

"Zabudol som na to, že poézia vlastne nie je mojím koníčkom, ale tie slová a vety zoradené do krásnych a múdrych rýmov hovoria o pocitoch, ktorým rozumiem a obdivujem spôsob ako ich básnik vyjadril. V Davidovi som objavil skúseného kolegu muzikanta a autora mnohých diel, ktoré som predtým nepoznal. Jeho hudobný svet má vlastné cesty. Tie melódie a postupy sú pre mňa nové. A ja mám objavovanie v hudbe rád," hovorí.

K pripravovanému dielu sa tiež vyjadril režisér a dramatik Dodo Gombár, s ktorým David Rotter dlhodobo spolupracuje: "Rúfusova tvorba sa dotýka veľkých vecí, zhudobniť tie slová je krásny nápad a výber interpreta, jednej z legiend česko-slovenského hudobnej scény dáva tomuto počinu pečať originality aj výnimočnosti."

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Nikola Janáčiková. Text správy sme upravili. Viac informácií nájdete na stránke www.davidrotter.com.

Foto: Jakub Gulyáš


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti