Hlavná stránka

>

Správy

>

Vašo Patejdl hodnotí čas strávený s Jozefom Urbanom ako veľmi kreatívny

Vašo Patejdl hodnotí čas strávený s Jozefom Urbanom ako veľmi kreatívny

28.11.2019 - 08:00 | redakcia

Slovenský hudobník a skladateľ Vašo Patejdl si pri príležitosti nového filmu Voda, čo ma drží nad vodou zaspomínal na obdobie, počas ktorého bol v úzkom kontakte s textárom a básnikom Jožom Urbanom. Práve o ňom je spomínaná snímka.


"Bolo to dosť útržkovité, on totiž žil už v tom čase vo Zvolene, ja v Bratislave, takže sme sa videli len občas, keď som mal cestu okolo alebo keď som s ním potreboval niečo riešiť. Vtedy ešte neexistovali múdre telefóny, smsky ani nejaké wifiny, pracovali sme tak, že on mi odfaxoval svoj text cez poštu a ja som mu potom fyzicky doniesol kazetu s nahratou pesničkou, tú sme si vypočuli a povedali sme si, čo ďalej," priblížil Vašo Patejdl v rozhovore pre agentúru SITA.

"Bolo to také pracovné, ale veľmi inšpiratívne a krásne obdobie. Žiaľ, netrvalo dlho," zaspomínal si hudobník na Jozefa Urbana, z pera ktorého vzišli popri ďalších textoch ku skladbám pre film Fontána pre Zuzanu 3 (1999) aj verše legendárnej elánovky Voda, čo ma drží nad vodou. "Pri tejto pesničke to naozaj nebolo jednoduché. Jožko zahynul krátko po tom, ako som mal v rukách demo a mesiac na to mal zas Jožo Ráž tú ťažkú autonehodu. Je to zvláštne, no tá pesnička si akoby v sebe nesie ten ich ťažký údel. Asi aj preto je taká dobrá, pre to silné posolstvo, čo v sebe má," poznamenal spevák, klavirista a skladateľ.

Patejdl sa počnúc dnešným dňom objaví na plátnach slovenských kín v malej úlohe v spomínanom filme Voda, čo ma drží nad vodou režisérsko-scenáristickej dvojice Tomáš Magnusek a Ondrej Kalamár. V snímke inšpirovanej životom a tvorbou básnika a textára stvárnil sám seba. Samotného Urbana hrá Roman Pomajbo a v ďalších úlohách sa predstavili Robo Roth, Andrea Růžičková Kerestešová, Martin Dejdar či Lukáš Latinák.

Zdroj: SITA (Hudba.sk edit)
Foto: SITA/Jozef Jakubčo


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti