Svet očami detí – šikana, životný štýl, sociálne siete a priateľstvá. Občianske združenie City Kids v Bratislave sa venuje deťom a mládeži. Prichádza s jedinečným projektom prostredníctvom ktorého chce upozorniť na témy rezonujúce v životoch dnešných detí a mládeže. Úvodom do projektu je video ku skladbe Vedieť dávať vytvorené samotnými deťmi navštevujúcimi krúžky o.z. City Kids.

Šikana, životný štýl, sociálne siete a priateľstvá predstavujú reálny svet, s ktorým sa dnešné deti a mládež stretávajú v ich každodennom živote. Deti sa priamo alebo nepriamo stretávajú so situáciami, ktoré sú spojené so šikanou v reálnom živote, ale i vo virtuálnom svete. Samostatnou témou sú sociálne siete a virtuálne priateľstvá. Tieto sú za štandardných okolností pre deti a mládež prínosom, ale veľmi rýchlo sa dokážu zvrhnúť do niečoho veľmi nepekného, ako napríklad kyberšikana, ktorej následky môžu byť až tragické.

A práve preto, že tieto témy sú také vážne občianske združenie City Kids v Bratislave sa rozhodlo vypočuť hlas rodičov detí a mládeže, ktorí sa zapojili do verejnej diskusie na sociálnej sieti. "Na základe diskusného fóra na sociálnej sieti, do ktorého sa zapojili rodičia detí a teenagerov navštevujúcich voľnočasové aktivity organizované našim občianskym združením, sme sa rozhodli vytvoriť projekt reflektujúci nástrahy v skutočnom a najmä vo virtuálnom svete internetu a sociálnych sietí," upresnila pohnútky vzniku projektu Martina Vrbová zakladateľka o.z. City Kids.

Úvodom do projektu, ktorý si kladie za cieľ upútať a rozpútať diskusiu, je video ku skladbe Vedieť dávať vytvorené samotnými deťmi navštevujúcimi krúžky o.z. City Kids. Skladba je zameraná na štyri nosné témy projektu Svet našimi očami, ktorými sú šikana, životný štýl, sociálne siete a priateľstvo. Autorom piesne je Tomy Kotty a naspievali ju mládežníci z o.z. City Kids Eva Vrbová, David Vrba, Dalia Daaj, Daniel Frkala a Daniela Valentová v nahrávacom štúdiu Grizzly pod taktovkou producenta Hoodini a DJ Fancy. "Pieseň sme sa snažili spracovať tak, aby mala nádych ľudskosti a reálnosti a jej odkaz bol hneď na prvé počutie zrozumiteľný pre naše deti a mládež, ktorej je určená," spresňuje DJ Fancy.


Návod, ako predísť šikane v online svete

Pilotný projekt Svet našimi očami (Svet očami teenagerov) je určený deťom a mládeži so zreteľom na online prostredie. Samotný projekt je aktívne podporovaný Magistrátom hlavného mesta Bratislavy a predstaviteľmi mestskej časti Bratislava – Záhorská Bystrica. Projekt bude realizovaný v prvej fáze pre žiakov ZŠ Hargašova, a následne pre žiakov ZŠ Dubová. Po vyhodnotení týchto pilotných častí projektu organizátori plánujú projekt rozšíriť aj na ďalšie základné školy v bratislavskom kraji. "Rozšírenie tejto aktivity aj na ďalšie školy však bude vyžadovať aj získanie finančnej podpory. Veríme, že sa nám podarí získať dostatok financií, aby sme boli schopní projekt rozšíriť aj do ďalších regiónov Slovenska," dodáva Martina Vrbová.

Cieľom projektu je osloviť cieľovú skupinu, ktorou sú deti a mládež od 6 do 15 rokov prostredníctvom rozhovorov a prednášok v ich prirodzenom prostredí, v ktorom trávia svoj čas a priblížiť nástrahy online sveta, otvoriť tému online výchovy detí a mládeže a poskytnúť návod, ako vedieť predísť šikane v online svete aj na základe vhodne vybraných a zverejňovaných fotografií, ktoré je možné, ak sú uverejňované bez rozmyslu, veľmi ľahko zneužiť, či už rovesníkmi alebo neznámymi osobami. Jedným z komunikačných kanálov budú aj sociálne siete – prostredie, ktoré je síce rizikom, ale v tomto ponímaní môžu byť prospešným zdrojom informácií.

Jednotlivé témy budú spracované a predostreté deťom a mládeži aj prostredníctvom ďalších komunikačných kanálov akými sú Instagram, či video kanál YouTube. Súčasťou projektu sa stanú učitelia, psychológovia, policajti ale najmä konkrétni ľudia, ktorých napríklad šikana zasiahla a museli sa s ňou vyrovnávať. Prostredníctvom zábavno-edukačných videí sa verejnosť bude mať možnosť zoznámiť so spôsobmi, akými sa mládež môže chrániť proti kyberšikane, akým spôsobom vyhodnocovať podsúvané informácie a vedieť posúdiť či ide o falošnú informáciu (hoax) alebo ide o pravdu.

Informácie redakcii Hudba.sk poskytla Martina Vrbová. Viac informácií o živote a projektoch o.z. City Kids nájdte na Facebook.com/citykidsbratislava.

Foto: Facebook.com/citykidsbratislava