Hlavná stránka

>

Správy

>

Žabí rauš vydáva uletenú novinku Hejty tam. Reaguje ňou na internetových hejterov

Žabí rauš vydáva uletenú novinku Hejty tam. Reaguje ňou na internetových hejterov

28.11.2020 - 17:00 | redakcia

Napriek turbulentnému roku si kapela Žabí rauš zachováva humor a nadhľad, ktorý v tomto prípade pretavila do singla a videoklipu s názvom Hejty tam. Chalani bratislavsko-banskobystrického zoskupenia vydávajú trochu uletenú pesničku ako úsmevnú reakciu na internetových hejterov, v období svetovej pandémie a nepokojov viditeľných viac, ako kedykoľvek predtým.


Zvuk piesne sa vyznačuje spojením elektroniky a živých nástrojov, naznačujúcich novú, experimentálnejšiu polohu kapely. Videoklip vznikol v produkcii samotného Žabieho raušu, DIY spôsobom, použitím záberov pred zeleným plátnom. Bubeník a spevák Šteffi Kovalčík myšlienku skladby približuje: "Ide viac menej o obraz dnešnej spoločnosti. Z každej strany sme atakovaní nespočetnými informáciami z médií. Koľkí z nás sa cítia, ešte horšie aj tvária, že všetkému rozumejú? Koľkí sa pasujú na odborníkov v politike alebo koľkí z nás sú zrazu vierohodnými epidemiológmi? Občas už zostáva len ten smiech cez slzy, tak sa aspoň v klipe pobavíme."

"Človek by napríklad v politických prejavoch najvyšších štátnych predstaviteľov čakal sofistikovanejší spôsob vyjadrovania a komunikácie. No keď od nich počuješ dookola "hejter sem, hejter tam", fakt nevieš, či sa zasmiať alebo zaplakať," dopĺňa emotívne spevák Filip Pokorný. Keďže klip vznikal v období lockdownu, členovia kapely si s nakrúcaním poradili sami. O réžiu a finálny strih sa postaral gitarista Adam Šamaj. Proces tvorenia opisuje: "Bolo to nenútené, intuitívne a veľmi veselé. Dohodli sme sa, že každý donesie nejaké rekvizity, ktoré by sa dali v klipe využiť. No keď Šteffi vytiahol vŕtačku a začal sa natierať olejom, padli sme všetci do kolien."


Formácia v klipe predstavuje vlastný tanec

Že o kreatívnu zábavu nebola núdza dokazuje aj vtipná tanečná vsuvka s vlastným tancom nazvaným Ukáž prstom na hejtera. "Veľmi sme chceli spraviť krátky tanec, ktorý by bol ľahký a zároveň by si ho každý zapamätal. Bolo to vtipné, keď sme ho v skúšobni vymýšľali, predstavte si chlapcov čo nemajú páru o tancovaní a okrem poga a skákania nepoznajú žiadne kroky," objasňuje Kovalčík. Treba pripomenúť, že klip vznikal celkovo na troch kontinentoch. Pokorný prispel svojimi zábermi z Ameriky, kde vtedy cestoval, a skrášľujúcim momentom je venezuelská modelka Dailec Hernandez, ktorá s kapelou nadviazala spoluprácu cez internet.

Autorom počiatočného hudobného námetu ku skladbe je basgitarista Matej Piliar. Je nadšený zo svojich zvukových experimentov: "Baví ma vytvárať nové zvuky na synťákoch. Elektroniku do tejto skladby som robil na Elektrone Analogue Four. Teším sa na ten tlak, keď pesničku budeme hrať naživo." Šamaj pridal k elektronickému základu atmosferické gitary, Kovalčík text, spev a živé bicie. Pokorný doplnil skladbu o sample, druhú gitaru, spev a tiež sa postaral o mix a mastering.

Žabí rauš využíva obdobie koncertného sucha na tvorbu a nahrávanie nového hudobného materiálu. Po minuloročnom debutovom albume Nemáme nič, čo nemáme sa kapela chystá vydať niekoľko ďalších singlov spolu s vizuálnou podobou. Videoklip Hejty tam je momentálne dostupný na Youtube, nahrávka piesne bude čoskoro prístupná na všetkých streamovacích platformách.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol za kapelu Žabí rauš Filip Pokorný.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti