Festival Slovenská Tepláreň sa v nedeľu 27. novembra oficiálne skončil. Zúčastnilo sa ho 635 podporujúcich subjektov, z toho 364 umelcov, umelkýň a kapiel, 172 priestorov, 46 festivalov a 53 podporujúcich organizácií. Na záver podujatia bol v nedeľu železničný most v Trenčíne vysvietený do dúhových farieb.


Spolu sa uskutočnilo 213 podujatí vo všetkých regiónoch Slovenska, čo z tejto akcie robí najrozsiahlejšiu kultúrno-spoločenskú udalosť v našich dejinách. Napriek oficiálnemu ukončeniu Slovenská Tepláreň pokračuje ďalšími desiatimi akciami, sériou debát Tepláreň Nahlas a určite sa vráti aj počas festivalovej sezóny v roku 2023. Pokračuje tiež výzva Som Tepláreň – Bezpečné miesto iniciovaná samotnou Teplárňou, ako aj zbierka podpisov pod výzvu Ide nám o život. 

Koncert pre Juraja a Matúša na Zámockej Zdroj: Adam Zvolenský
Slovenská Tepláreň má päť základných cieľov: vyjadrenie spolupatričnosti rodinám a blízkym Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, vyjadrenie rešpektu Romanovi Samotnému a všetkým slobodným priestorom na Slovensku, podpora LGBTI+ ľudí, snaha o zmenu atmosféry v spoločnosti voči LGBTI+ ľuďom a zmena legislatívy tak, aby všetci ľudia na Slovensku mohli žiť slobodný a plnohodnotný život.

Medzi zapojenými subjektmi sú renomované mená i začínajúci umelci, priestory od malej bagetérie cez bary, krčmy, kluby, kultúrne centrá, školy, univerzity, štátne umelecké telesá až po Ministerstvo kultúry SR. Zastúpené sú mestá a dediny po celom Slovensku. Silné očakávania spôsobilo práve pripojenie Ministerstva kultúry – organizátori veria, že nepôjde len o symbolické gesto, ale z prostredia ministerstva vyjdú iniciatívy vrátane legislatívnych, ktoré zlepšia život LGBTI+ ľuďom na Slovensku.

"Som veľmi rád, že sa pripojilo také množstvo rôznych ľudí, zaznamenal som množstvo všemožných podujatí aj obrovské nasadenie tých, ktorých teroristický čin na Zámockej nenechal chladných. Naplnilo ma to nádejou, že je na Slovensku dosť takých ľudí, ktorí pamätajú aj na dôstojný život LGBTI+ ľudí a sú ochotní spraviť konkrétne kroky, aby vytvárali priateľské prostredie pre všetkých. Som za to vďačný a verím, že je to zamenie zmeny," vraví Roman Samotný z baru Tepláreň.

Slovenská Tepláreň - železničný most v Trenčíne Zdroj: Slovenská Tepláreň
Súbežná akcia Slovenskej Teplárne – diskusie Tepláreň Nahlas pokračuje ďalej. Najbližšie sa uskutoční už túto sobotu 3. decembra v Pivnici pri studni v Detve. Pri téme "Extrémizmus pre všetkých?" sa stretnú Zuzana Števulová, Karin Andrášiková, Matia Lenická a Milan Zvada, moderovať bude Zuzana Wienk. Po diskusii, ktorá začína o 18:00, prebehne koncert dídžejky B-Complex a skupín The Wilderness, Vydrapená Bužírka Punk System, ešte pod hlavičkou Slovenskej Teplárne.

"Ďakujeme všetkým zapojeným i ľuďom, ktorí sa zúčastňovali na jednotlivých akciách. Verím, že spolu dokážeme pomôcť Slovensku, aby bolo lepšou krajinou pre všetkých. Je nevyhnutné pokračovať v snahe zrovnoprávniť LGBTI+ ľudí na Slovensku. Keďže máme zapojených aj viacero festivalov, očakávam, že ďalšia vlna Slovenskej Teplárne prebehne na jar a v lete 2023," dodáva Michal Kaščák.

Na webe www.slovenskateplaren.sk naďalej nájdete mapu podujatí, kalendár akcií či interaktívny aktualizovaný zoznam zapojených klubov a účinkujúcich. "Stránku necháme živú, stala sa z nej skvelá databáza umelcov, umelkýň a kapiel, priestorov a festivalov, či subjektov, ktorým ide o dobrú vec. Je to jeden z najkomplexnejších webov s kontaktmi na Slovensku," vraví Barbora Bodnárová z tímu Pohody.

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér festivalu Pohoda Lukáš Grešš.