Mladá slovenská kapela Vážky vydala 22. novembra svoj debutový album s názvom Libelo. Album obsahuje desať piesní v slovenčine, z ktorých každá má osobitý charakter, a predsa dokopy tvoria alternatívne dielo s uceleným zvukom, ale aj množstvom zapamätateľných momentov.
Zostavu skupinu Vážky tvoria speváčka Timea "Freezie" Jazudeková, gitaristi Samuel Hajko a Juraj Roháč, basgitarista Marek Forgáč a bubeník Filip Dočekal. Pri tvorbe pesničiek využívajú skladateľský potenciál každého z nich, a tak každá skladba reflektuje iný prístup k tvorbe, vnímanie a nazeranie na svet.
Medzi ich hudobné vzory patria kapely ako Radiohead, The Beatles, Dežo Ursiny, Jaro Filip, David Bowie či Wolf Alice. Už len tento zoznam jasne naznačuje, že album Libelo je prepojením rozličných hudobných vplyvov a vkusu členov kapely, ktorého výsledkom je cesta plná experimentovania so zvukmi a hybridizácia hudobných žánrov.
"V hudbe ma baví experimentovať a nedržať sa jedného žánru, ktorý by mi dával hranice tam, kde potrebujem slobodu," hovorí frontmanka Freezie. Tento prístup spája všetkých členov napriek ich rozdielnosti a dáva im množstvo rôznych možností procesu tvorby. Je to počuť aj na ich debute, z ktorého kapela ešte pred jeho vydaním postupne predstavila single Vína, Skús iba žiť, Tajomstvo zvuku a Človek.
K debutovému albumu si Vážky prizvali aj dvoch hostí. Prvého môžete počuť hneď v prvej skladbe Báseň bez slov, kde hrá na drumbli a fujare Michal M-cee Chrapčiak. Druhá spolupráca je v podaní saxofonistky Saxany Sapietovej, ktorá v skladbe Na kúsky nahrala emóciami nabité sólo. O mix a master sa postaral producent elektronickej hudby Mário Dočekal, známy pod pseudonymom Subtension, ktorý taktiež v tomto období (29.11.) vydáva album Burn After Writing, na ktorom si zahosťovala aj speváčka Vážok Freezie.
Podkladom pre cover art albumu je maľba, ktorú spoločne vytvorili Jakub Vanek a Marek Forgáč. Maľbu následne graficky upravil Bruno Dúžek, aby pasovala do štvorcového formátu. Pôvodné dielo síce vzniklo takmer rok pred vydaním albumu, ale jeho prevedenie odzrkadluje abstraktné vnímanie skladieb na albume, a zároveň tak poskytuje priestor poslucháčovej fantázii a slobode interpretácie.
Spolu s albumom tvorili aj vlastný kultúrny priestor
Vážky na svojej debutovej nahrávke svojpomocne pracovali od začiatku roka 2022. Počas jeho nahrávania si v Pezinku, kde sa členovia z rôznych kútov Slovenska zišli, súbežne vytvárali vlastný priestor s víziou malého kultúrneho centra nielen pre nahrávanie hudby, ale aj koncerty, jam sessions a rôzne príležitosti, ako by hudba mohla spájať ľudí.
Na skúšobni a zároveň štúdiu stále pracujú s pomocou Ladislava Hajka, ktorý im zabezpečil priestory a pomáha s naplnením cieľov. "Momentálne sa priestory odhlučňujú, pretože susedia, bohužiaľ, nie sú až takými fanúšikmi hudby a spísali proti kapele petíciu. Po dokončení prerábky veríme, že budú spokojné obe strany a za doterajšie vzniknuté problémy sa ospravedlňujeme," približuje kapela. Príkladom toho, čo by Vážky chceli prinášať zo svojej skúšobne je napríklad live verzia skladby Skús iba žiť.
Spomínané štyri single z albumu kapela postupne predstavila počas predchádzajúceho viac ako roka. "Single sme sa snažili vybrať tak, aby sme urobili čo najlepší prierez našou tvorbou. Napriek tomu sa poslucháč môže tešiť na mnoho prekvapení, keďže každá jedna pieseň je veľmi odlišná a na albume sa odzrkadlili rôznorodé hudobné vplyvy a rukopis každého jedného z nás."
Prvým vydaným singlom bola pieseň Vína, ktorá sa nesie v energickom pop-rockovom ladení s prvkami psychedélie. S pomocou bubeníka Vážok Filipa a videoprodukcie nashymo.com sa im podarilo natočiť odvážny klip, ktorý sa na Youtube teší pozitívnym ohlasom.
Nasledovala pieseň Skús iba žiť ako predstaviteľka alternatívnejšej stránky tvorby Vážok, ktorú sound dizajnom zvýraznil aj producent Subtension. S touto piesňou sa kapele podarilo zvíťaziť v 414. kole súťaže Demovnica Rádia_FM a oba uvedené single sa objavili vo virtuálnom rádiu LFO v slovenskej počítačovej hre Vivat Slovakia.
Približne rok od vydania prvého videoklipu Vína nasledoval ďalší k singlu Tajomstvo zvuku, taktiež v spolupráci s nashymo.com a talentovanou fotografkou a režisérkou Ninou Pagáčovou, ktorá k singlu vytvorila pútavý cover art. Posledným vydaným singlom bola srdcovka speváčky Freezie, pieseň Človek, ku ktorej vznikol nádherný cover art v podaní Niny Pagáčovej.
Dobre zvolené single možno označiť za vrcholy albumu, no každá z piesní má niečo do seba – či už je to priamočiarejšia rocková skladba Ty sama, snové a éterické Obrazy, ktoré v polovici albumu prinášajú príjemné uvoľnenie, experimentálne Rendez-vous s diablom alebo pôsobivá "zatváračka" v podobe piesne Okamih s výraznými dynamickými prechodmi medzi jemnými slohami a tvrdým gitarovým refrénom.
Debutový album skupiny Vážky nájdete na Youtube aj na všetkých známych streamovacích službách. Kapelu môžete sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.
Redakciu Hudba.sk informovali členovia skupiny Vážky Timea Jazudeková a Juraj Roháč. Správu sme upravili a doplnili (časti pripomínajúce recenziu má na svedomí Patrik Marflák).