Od vydania hitu Personal Sky zaplavila slovenský rádiový éter skladbami, ktoré pravidelne okupovali vrchné priečky najhranejších domácich hitov. Speváčka Lina Mayer sa rozhodla tento rok všetky svoje úspešné single vydať na debutovom albume. Zároveň predstavuje nový singel So High.

Talentovaná Košičanka v roku 2015 predstavila svoj prelomový singel Personal Sky, ktorým prvýkrát výrazne upútala záujem médií a širokej verejnosti a ktorý sa stal okamžite hitom slovenských rádií. Od tej chvíle sa vydala cestou postupného vydávania samostatných singlov, no po troch rokoch sa rozhodla, že všetky doterajšie hity zhromaždí a vydá spolu s ďalšími skladbami na albume, aby tak symbolicky uzavrela jednu svoju umeleckú éru a odštartovala novú.

Rozhovor: Lina Mayer: "Ešte aj dnes mi píšu ľudia a čudujú sa, že som Slovenka"


"Po jednotlivých singloch, ktorými som sa chcela ľuďom postupne predstaviť, som si povedala, že dozrel čas si to celé zrekapitulovať. Prešla som kus cesty a keď som si vypočula jednotlivé skladby, je to v nich cítiť. Páči sa mi myšlienka ponúknuť mojim fanúšikom niečo ucelené, čo má začiatok aj koniec," vysvetľuje Lina Mayer, prečo sa rozhodla vydať svoj debutový album po dlhom čakaní práve v tomto roku.

Vydanie CD má naplánované na marec tohto roka a jeho výroba sa aktuálne nachádza vo finálnej fáze. "Na 90% je hotový, ešte dokončujeme jeden bonus, ktorý na ňom bude. Zároveň chcem pri tejto príležitosti priniesť svojim fanúšikom aj niečo špeciálne, takže pripravujem tiež merch," prezrádza.

Čakanie na album spestrí tanečnou novinkou

Zatiaľ čo vrcholí finalizácia albumu, Lina sa rozhodla poslať svojim fanúšikom nový singel So High, aby im čakanie na album spríjemnila a skrátila. Tanečná pieseň vznikla v nahrávacom štúdiu Studio 7 pod taktovkou Lininho dvorného producenta Randyho Gnepu. Autorkou textu i hudby je Lina, rovnako ako pri všetkých jej doterajších skladbách. Po poslednom singli Falling, ktorý priniesol do éteru snovú, pokojnejšiu atmosféru, sa Line podľa jej vlastných slov žiadalo troche zmeny, niečo svieže, s väčšou dávkou energie a ľahkosti.

"S producentom sa snažíme stale posúvať latku v rámci našej práce, skúšame nové zvuky, nové cesty, aby to nebolo jednotvárne. Práve tá pestrosť ma na tom baví. Bavia ma súčasné trendy v zahraničnej tvorbe a táto skladba sa vyrobila u nás, na Slovensku. Dali sme do toho to najlepšie, čo z nás v danej chvíli liezlo, tak snáď to vo výsledku počuť," dodáva Lina na margo vlastného pohľadu na zvukovú a žánrovú stránku svojho nového singla.  


Singel vznikol ako jedno z množstva dem, ktoré Lina a Randy spoločne vytvorili a rozpracovali. Postupne sa výber zúžil, až napokon ostala pieseň So High, na ktorej sa obaja zhodli, tak sa ju rozhodli dokončiť. "Je viac ciest, ako vzniká skladba, či je prvá myšlienka či len melódia alebo oboje naraz. V tomto prípade to bol zvuk, rytmus, energia a emócia, čo ma naviedlo," prezrádza Lina o pozadí novinky, ktorá pre ňu nie je úplne typická.

"Ja som dosť hĺbavý a premýšľavý človek, ale táto skladba je o niečom inom. Je o ľahkosti bytia, keď nič neriešite, iba sa necháte unášať, lebo je vám dobre. A tak mi spontánne napadol aj príbeh, ktorý som vložila do textu, príbeh, ktorý si minimálne každý mladý človek už raz zažil. Groove na začiatku skladby vo mne skrsol vetu "walking out from home"... hneď som mala víziu, ako kráčam mestom na miesto, kde je hudba, zábava, priatelia, a potom to už išlo. Keď bola hotová hudba refrénu, bolo jasné, že to bude o dobrom pocite, keď vám je s niekým tak dobre, že zabúdate na čas, iba tancujete, smejete sa a bavíte," dodáva o inšpirácii piesne.

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Adriana Čahojová zo Soul For Show. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: Lukáš Kimlička