Hlavná stránka

>

Správy

>

V Bratislave vystúpi portugalská jazzová diva Maria João aj Lenka Dusilová

V Bratislave vystúpi portugalská jazzová diva Maria João aj Lenka Dusilová

29.03.2019 - 16:00 | redakcia

Fenomenálna portugalská speváčka a hlasová improvizátorka Maria João sa po desiatich rokoch opäť vracia do Bratislavy. Jej predskokankou bude česká speváčka a šesťnásobná držiteľka ocenenia Anděl, Lenka Dusilová. Koncert, organizovaný pod hlavičkou festivalu Zvuk for Štiavnica, sa uskutoční 11. mája v bratislavskom Ateliéri Babylon.


Maria João je ojedinelým zjavom na jazzovej scéne a jej pozoruhodná kariéra trvá už neuveriteľných 36 rokov. Nezameniteľný spevácky štýl z nej na západe urobil hviezdu klubových koncertov i jazzových festivalov. Vo svojej tvorbe mieša jazz s elektronickou hudbou, ale aj vplyvmi brazílskej hudby a tradičného portugalského žánru, nazývaného fado.

Na Slovensku vystúpi v rámci elektronicko-jazzového tria OGRE, ktoré je jej najčerstvejším hudobným dobrodružstvom. Netradičné inštrumentálne nástrojové obsadenie a kreatívny prístup vezme divákov na výlet do sveta zvukov, v ktorom sa križujú hranice medzi analógom a digitálom. Na pódiu ju budú sprevádzať João Farinha (klávesy, syntetizátory) a André Nascimento (laptop/elektronika). Spolu predstavia svoj druhý spoločný album Plástico (2015), ale aj netradičný projekt Songs for Shakespeare, ktorý je kombináciou súčasnej hudby a Shakespearových sonetov. 


Maria João spolupracovala počas svojej kariéry s množstvom kreatívnych a osobitých hudobníkov so svojským prístupom k jazzu. Oslovil ju napríklad japonský guru free jazzu Aki Takase, ale aj legendárny Gilberto Gil, či rakúski hudobní "humoristi" Saxofour. Hudobne s ňou svoje sily prepojil aj svetoznámy indický perkusionista Trilok Gurtu, francúzsky bubeník Manu Katché, americký multiinštrumentalista Ralph Towner, či rakúsky keybordista Joe Zawinul. Od roku 1983 vydala dvadsaťtri albumov, štvrtina z nich uzrela svetlo sveta vďaka renomovanej jazzovej značke Verve Records.

 
K portugalskej hviezde sa 11. mája pridá aj česká spevácka diva Lenka Dusilová, ktorá si dokázala podmaniť publikum už ako 16-ročná. O tri roky neskôr na seba upozornila prostredníctvom spolupráce s legendárnou rockovou kapelou Lucie. Na prelome milénia už patrila k skutočným hviezdam českého pop-rockového mainstreamu. Zo stredného prúdu však neskôr vybočila k osobnejšiemu a vyzretejšiemu štýlu, v rámci ktorého sa necháva slobodne inšpirovať rôznorodými žánrami či mimohudobnými zážitkami.

Dnes má už táto 43-ročná speváčka na konte deväť sólových albumov, pričom vokálne sa podieľala aj na veľkom množstve hudobných počinov iných českých hudobníkov. Je tiež súčasťou multižánrového projektu divadelného zoskupenia Spitfire Company, s ktorým absolvovala európske turné s predstavením One Step Before the Fall. To získalo jednu z najprestížnejších tanečných cien Herald Angel Award. Nedávno na seba upozornila úspešným turné Spolu, ktoré absolvovala po boku iných českých ikonických hudobníčok, Ivy Bittovej a Moniky Načevy. V bratislavskom Ateliéri Babylon vystúpi so svojím sólo projektom. 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu Zvuk for Štiavnica 2019.

Vstupenky:  

Facebook event


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za organizátorov poskytla Saša Pastorková.

Foto: Alexandre Cabrita


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti