"Brutalistická dystópia prenášaná zvukom s potenciálom vyvolať úzkosť / blaženosť" - takto by mohol byť v slovníku názvov kapiel definovaný Tittingur. Duo slovenských producentov žije v Dánsku a žánrovo sa pohybujú na pomedzí experimentáneho techna, noisu a temného ambientu. Dnes vydávajú svoj tretí album Epiphany, ktorý je ich doposiaľ najsilnejšou nahrávkou.

Ich debutový album Lavina (Exitab, 2017) staval na elektroakustických samploch, ultra skreslených plochách a brutalistickom skelete techna. Druhý album Beings (2018) priniesol ešte surovejšiu víziu evokujúcu pochopiteľne nepríjemný (alebo nepochopiteľne príjemný) pád do ostrými rezonanciami vyhĺbenej, bezútešnej, bezodnej jamy.

Na novom albume sa Tittingur posúva do ešte abstraktnejších teritórií a na ostrie súčasnej elektroniky. Epiphany, to sú rozostrené rytmy, zúrivé synthy, neuchopiteľné koláže, tance mozgu - všetko ešte explozívnejšie, naliehavejšie a prehnané viac než kedykoľvek predtým. Album by sa dal opísať ako zlomená zvuková dystópia a pohľad na prírodný svet v rozklade v roku 2020.

Album vychádza práve dnes (29.5.) ako druhý release na novozaloženom labeli Weltschmerzen. Nahrávku nájdete na všetkých streamovacích službách, no na svoje si prídu aj milovníci vinylu, keďže album vychádza v limitovanom množstve aj na priesvitnej modrej LP platni (objednávajte na Bandcampe). O artwork albumu sa postarala v Prahe pôsobiaca slovenská výtvarníčka Martu Hlavajová.Človek verzus Príroda

Album, ktorý vznikal priebežne počas takmer celého minulého roka, ešte pred vydaním predstavili Daniel Baláž a Peter Dolník z Rádia_FM. Členovia dua Dominik Suchý a Matúš Mordavský v rozhovore pre reláciu Mental_FM o novinke povedali, že stále ide o typicky "prepálený" zvuk Tittingur, no zároveň je album sofistikovanejší, produkčne vyspelejší a počas tvorby dostal aj silný tematický koncept. Tým je podľa dvojice autorov "výrazný boj, resp. kontrast Človek a Príroda - ako sa navzájom ovplyvňujú a ako sa jeden s druhým vyrovnávajú". Ako dodávajú, nikto dnes presne nevie, aký bude ďalší vývoj života na Zemi, ale už teraz vidíme mnohé neblahé dôsledky ľudskej činnosti. Práve tie sa stali inšpiráciou albumu a vysvetľujú jeho ponurú atmosféru.

Pocity beznádeje a úzkosti z neistej budúcnosti dokážu Tittingur sprostredkovať aj bez textov, stačia im na to elektronické zvuky a terénne nahrávky, ktoré sú na albume hojne využité. Jedinou výnimkou, v ktorej zaznie aj ľudský hlas, je skladba 5d, v ktorej môžete na pozadí agresívnej elektroniky so znepokojivým nepravidelným beatom a synťákmi počuť vysamplované vokály zo slovenskej ľudovky.

Práve kontrast piesne, ktorá pravdepodobne vznikla pri spievaní na poli alebo v prírode, a na počítači vytvorenej súčasnej hudby pekne vystihuje spomínaný koncept albumu. A navyše to aj dobre znie - ako hovoria Dominik a Matúš, esteticky sa im na album hodila melódia, ktorá vychádza z niečoho, čo je nám Slovákom dôverne známe a je to súčasťou našej kultúrnej identity, no oni sami by niečo také nikdy nevytvorili.Kto sú Tittingure?

Tittingur skúma fyzické hranice udržateľnosti (priestoru, konštrukcií, bytia...) cez prizmu digitálnych nástrojov, ťaživých beatov a nepredvídateľnej atmosféry. Ich intenzívna, úderná elektronika, postavená na troskách rovnomennej noise-rockovej kapely, nemá svojou špinavou lynchovskou atmosférou ďaleko k projektom ako Amnesia Scanner, Ben Frost, Tim Hecker. Abstraktné terénne nahrávky a (ne)rozoznateľné hlukové sample ožívajú v spleti pohlcujúcej sonickej masy: najlepšie vyniká zabalená v epileptickom opare hustého dymu a frenetických stroboskopov.

Dvojica má za sebou množstvo klubových hraní doma aj v zahraničí a reprezentovala Slovensko aj na vlaňajšom ročníku najväčšieho európskeho showcaseového festivalu Eurosonic. S novou tvorbou by chceli Dominik a Matuš vystupovať aj v slovenských regiónoch, konkrétne v opustených industriálnych priestoroch, ktoré verejnosti predstavil projekt Čierne diery. Aktuálne sú jedným z prvých potvrdených mien na špeciálnom podujatí Pohoda in the Air, ktorý sa uskutoční v termíne zrušeného festivalu Pohoda 2020.

Napísali o nich:

"Keď som vošiel do klubu na Tittingur, bol som svedkom toho, ako sa všetky mrakodrapy skoncentrovali niekde na Marse a potom sa drtili navzájom a rúcali sa. Ten apokalyptický prístup ma pohltil a mimoriadne ma bavil. [...] Myslím, že tie nablýskané mrakodrapy dostali výprask a keď dosadal prach, všetci sme boli blažení. [...] Tittingur sú nezastaviteľní, mali by byť tu a odohrať každý možný klub v krajine, vrátane stále funkčných výmenníkových staníc a žeriavov v bratislavskom prístave." - Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Pohoda a hlavný organizátor slovenskej výpravy na Eurosonic 2020

"Noise elektronické plochy a melodie, hroutící a valící se loopy ve vzájemných harmoniích, pod tím klasický techno beat. [...] Novinka Beings je dosti temná věc, která ale zároveň jede a baví všudypřítomnou energií. Experiment, hluk, halucinogenní zvuková deka, skřípající rez, zdánlivý chaos a běs. Vše dokonale vyvážené a produkčně ošetřené tak, že ve finále vlastně všechno dává smysl. Jen si tu dekadenci připustit k tělu!" - magazín Full Moon (2018)

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Tomáš Prištiak z vydavateľstva Weltschmerzen. Správu sme upravili a doplnili.

Foto: artwork - Martu Hlavajová