Hlavná stránka

>

Správy

>

Je morušou domácej scény. Jubilantka Jana Kirschner dokáže šokovať aj uchvátiť

Je morušou domácej scény. Jubilantka Jana Kirschner dokáže šokovať aj uchvátiť

29.12.2018 - 10:00 | redakcia

Podmanivé skladby slovenskej speváčky Jany Kirschner zaujmú poslucháčov nielen hudobným prevedením v podaní muzikantskej elity, ale aj skvelými autorskými textami. Speváčka, skladateľka a textárka, ktorá je už vyše dvadsať rokov výraznou osobnosťou domácej hudobnej scény, dnes (29.12.) oslavuje 40. narodeniny.


Jana Kirschner sa narodila 29. decembra 1978 v Martine. Študovala spev a klavír na ľudovej škole umenia. Začínala v tanečnej skupine a k zmluve na svoj prvý album sa dostala vďaka účasti vo finále súťaže Miss Slovensko, kde obsadila piate miesto. Prvé demo nahrávky vznikli v roku 1996 a ujal sa ich jej neskorší manažér Jozef Šebo.

Na nahrávaní debutového albumu sa podieľal gitarista Andrej Šeban, bubeník Marcel Buntaj, a basgitarista Martin Gašpar. Speváčka ho vydala v roku 1997 pod názvom Jana Kirschner. Štyrikrát po sebe, v rokoch 1999 až 2003, vyhrala kategóriu speváčok v ankete Slávik. Úspešný bol jej druhý album V cudzom meste, vydaný v marci 2000 s hitmi Všetko je nanič, Líška, Posledná, Modrá, V cudzom meste a Žienka domáca.

Tretí album Pelikán vydaný v máji 2002 obsahuje hity So životom v ohrození či Myslím na tebe. Už v novembri 2003 nasledoval štvrtý album Veci čo sa dejú s hitmi Kamene, Stále spolu bojujeme, Okolo nás či Na čiernom koni.


Otvorená svetu so životom vo svojich rukách
      
Pred trinástimi rokmi ako jediná interpretka na slovenskej a českej hudobnej scéne dostala ponuku nahrať v Londýne album. "Na to ale človek musí mať šťastie byť v správnom čase na správnom mieste. Prišla som tam v čase, keď hudobný priemysel zažíval nejväčšiu krízu a kedy nik nechcel investovať do nových tvárí. Vydávali sa hlavne kompilácie zavedených umelcov a čakalo sa. Dnes už nastalo iné obdobie a hudobný biznis sa zmenil – muzikanti majú svoj život ďaleko viac vo svojich rukách, vydavatelia už nemajú takú silu, ako mali. Bola som svojim spôsobom obeťou krízy," prezradila speváčka v roku 2016 pre portál novinky.cz.

Výsledkom spolupráce bol album Shine, za ktorý získala cenu akadémie Aurel ako najlepšia speváčka a najlepší zvukový záznam. Hitová kompilácia Best Of vyšla Jane Kirschner v novembri 2008. Interpertka zložila a nahrala pieseň Pokoj v duši pre rovnomenný film režiséra Vladimíra Balka, ktorý mal premiéru v januári 2009. Po roku vydala nový, z umeleckého hľadiska prelomový album Krajina rovina, na ktorom spolupracovala so svojim životným partnerom a producentom Eddiem Stevensom.


Nová Jana Kirschner

V novembri 2013 vyšiel štúdiový album Moruša: Biela a v októbri 2014 druhá časť projektu s názvom Moruša: Čierna. Platňa Moruša: Biela získala cenu SOZA 2014 za najpredávanejší nosič zvukového záznamu. Vzápätí nasledoval album Moruša: Remixed, na ktorom speváčka spolupracovala s producentmi z celej Európy. S nápadom prišiel práve Janin partner Eddie Stevens. Moruša ukázala novú Janu Kirschner s ešte väčšou odvahou experimentovať aj šokovať, pričom texty si píše sama.

"Treba si hľadať cestičky, lebo hovoriť veci na rovinu človeka omrzí a v textoch to potom nevyzerá elegantne. Treba v sebe nájsť toho básnika, hodnotiaceho v metaforách, ktorý dokáže vystúpiť nad témy a pozerať sa na ne z výšky," povedala speváčka v rozhovore pre Hudba.sk v roku 2016. 
           
Speváčka a skladateľka Jana Kirschner vydala v novembri 2017 pod hlavičkou vydavateľstva Slnko Records svoj prvý živý album. Nahrávka vo viac než dvoch hodinách hudby dokumentuje tri speváčkine koncertné turné Moruša: Biela (2013), Moruša: Čierna (2015) a Takmer Sólo Tour (2016). Na dvoch nosičoch ponúka spolu 21 skladieb.


Ako autorka hudby sa podieľala na trinásťdielnom animovanom seriáli pre deti Tresky plesky, ktorý mal premiéru počas tohoročných Vianoc na obrazovkách RTVS. V roku 2019 by sa fanúšikovia mali dočkať aj jej nového štúdiového albumu. Jedna z jej nových skladieb Dunaj zaznie vo filme Ostrým nožom režiséra Teodora Kuhna, ktorý je inšpirovaný nevyriešeným prípadom vraždy Daniela Tupého. Premiéru v slovenských kinách bude mať 21. februára.

Speváčka, ktorá patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej hudobnej scény, žije striedavo v Londýne a na Slovensku. S britským muzikantom a producentom Eddiem Stevensom má dve dcéry Matildu a Yolu.


Zdroj: TASR, Hudba.sk
Foto: Pavol Karell


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti