Hlavná stránka

>

Správy

>

I Am Planet vydáva album Záznamy ticha. Inšpirovalo ho vlastné vnútro aj Liptov

I Am Planet vydáva album Záznamy ticha. Inšpirovalo ho vlastné vnútro aj Liptov

30.04.2021 - 10:30 | redakcia

Pod takmer troch rokoch od posledného albumu Natura Resonat prichádza slovenský neoklasický skladateľ a hudobník Patrik Korinok, známy pod pseudonymom I Am Planet, so svojou štvrtou štúdiovou kolekciou skladieb. Album nazvaný Záznamy ticha vychádza 30. apríla 2021 na značkách Deadred a Starcastic.


Na predchádzajúcich nahrávkach I Am Planet venoval rôznym témam - debut Silene Stenophylla (2014) bol o archetypoch v prírode, na albume On The Way To Antarctica (2016) skúmal metafyziku a spomínaný Natura Resonat (2018) bol zase venovaný sakrálnej tématike. Tentokrát sa prvýkrát ideovo zameral na problémy človeka. Človeka v dobe informačného smogu, po okraj preplneného zbytočnými informáciami, žijúceho v neustálom hluku, duševnom i fyzickom.

"Vnímajúc naliehavú potrebu liečivého ticha som sa rozhodol zastaviť, započúvať sa do elementárnych potrieb vlastnej duše, ktoré kričali, snažiac sa prehlušiť chaotický vír v mojom vnútri. Pri hľadaní inšpirácie som sa aj vplyvom okolností spôsobených pandémiou rozhodol čerpať priamo z najbližšieho okolia, môjho domova - Liptova," objasňuje Patrik Korinok leitmotív albumu. Práve v kontexte domáceho prostredia a vzhľadom na osobný vzťah k autorovi sa mu tak úplne prirodzene ako východiskový inšpiračný zdroj ponúklo dielo slovenského maliara Zoltána Palugyaya.

"Zolo Palugyay, umelec ktorý má v mojom srdci špeciálne miesto, bol maliarom - básnikom, bol majstrom citlivej výtvarnej lyriky, maliarom hôr, filozofom ľudskej duše, maliarom Liptova. Názvy skladieb a celá koncepcia albumu je preto inšpirovaná dielom a životom tohto významného slovenského umelca, ktorý len ako 37-ročný na jeseň v roku 1935 tragicky zahynul pod masívom Ďumbiera. Záznamy ticha sú tak zároveň rozpravou o hľadaní pokoja, poctou maliarovi Liptova, soundtrackom môjho domova," dodáva autor.Ako naznačuje názov albumu, na nahrávke sa vo väčšej miere využíva ticho ako plnohodnotná súčasť kompozície. Občas, napríklad v skladbe Pri Váhu, je však provokatívne až nepríjemné - núti človeka zastaviť, sústrediť sa. Skladby sú na základe spôsobu kompozície koncipované do dvoch rovín - príbehovej, pri ktorej sa kompozícia vyskladáva vrstvením, postupným otváraním príbehu (Svätojánskou Dolinou, Belasý vták...) a záznamovej, v ktorej sa opisuje pocit, esencia bez dôrazu na príbehovosť či vývoj skladby v čase (Nocou, Spomienka na Rügen...).

"V rámci riešenia konceptuálnych problémov som prvýkrát vyskúšal nový spôsob práce, keďže som oproti predchádzajúcim albumom prvýkrát pracoval na téme, ktorá je veľmi konkrétna, dokonca zviazaná s konkrétnou osobou maliara, čo v istom smere limituje. Zároveň mi to však otvorilo celý rad nových ideových i technických prístupov, ktoré som na albume použil. Prvýkrát tak na albume znejú bicie či elektrická gitara," dokresľuje I Am Planet koncept svojho nového albumu.

Nahrávanie prebiehalo v Catesound Studio v Bardejove a v Little Gallery Studio v Liptovskom Hrádku. Skladby zmixoval Róbert Geci a Patrik Korinok, o mastering sa postaral Tomáš Karásek z pražského štúdia Gargle & Expel. Na nahrávaní sa už tradične zúčastnili huslista Martin Lipták, violista Radovan Milan, violončelistka Milena Hrušovská a po prvýkrát aj bubeník Stanislav Geci.

I Am Planet - LP Záznamy ticha, 2021

O prepracovaný koncept vizuálnej stránky albumu sa postaral grafický dizajnér David Kalata, ktorý o ňom hovorí: "Vizuál sa snaží tlmočiť konflikt medzi programovým a autentickým bytím. Artwork využíva ochranný plastový obal ako nosič presaturovaných informácií, typografie, vytvára dialóg k minimalisticky prevedenému papierovému obalu, ktorého fotografie (z databázy Google) odkazujú na zdroj inšpirácie autora na ceste za autentickým."

Album Záznamy ticha vychádza 30. apríla na značkách Deadred Records / Starcastic Records ako limitovaný vinyl a digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a ako download zo stránok vydavateľstiev a aj Bandcamp profilu autora. Distribúciu vinylov na Slovensku zabezpečuje Wegart. Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk)

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Natália Husárová z vydavateľstva Deadred Records. Tlačovú správu sme upravili. Viac sa o umelcovi dozviete na jeho oficiálnom webe iamplanetmusic.com.

Foto: Katarína Lazárová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti