Hlavná stránka

>

Správy

>

ABBA odštartovala unikátne koncerty Voyage. Bolo sa na čo pozerať!

ABBA odštartovala unikátne koncerty Voyage. Bolo sa na čo pozerať!

ABBA na premiére šou ABBA Voyage, 26.5.2022
Zdroj: AP Photo/Alberto Pezzali
30.05.2022 - 15:00 | Lukáš Dedík

Švédska legenda má za sebou premiéru koncertného projektu, ktorý pripravila v londýnskom Queen Elizabeth Olympic Parku. V ABBA aréne zaznelo vo štvrtok 26. mája počas prvého večera 20 hitov skupiny, ktoré predviedli takzvaní ABBAtari pred fanúšikmi, celebritami, ale aj samotnými členmi formácie.Členovia skupiny ABBA Agnetha, Anni-Frid, Benny a Björn sa ukázali na verejnosti takto pokope po dlhých 14 rokoch a podujatie, na ktorom majú veľkú zásluhy aj oni samotní, si poriadne užili. Jedinečný večer si prišlo užiť aj množstvo známych osobností. Medzi nimi boli napríklad Kylie Minogue, Sophie Ellis-Bextor, Jarvis Cocker alebo herečka Keira Knightley. Čestnými hosťami boli aj švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a jeho manželka Silvia.

Ako prvý zaznel singel The Visitors, po ňom nasledovali aj najznámejšie skladby kvarteta, ako napríklad SOS, Mamma Mia, Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight), Waterloo, Dancing Queen či na záver The Winner Takes it All.


Agnetha Fältskog na červenom koberci pre BBC uviedla, že pre štvoricu nebolo náročné rozhodnúť sa a dať projekt dokopy. "Nebolo to ťažké, pretože hudba je súčasťou nás." Anni-Frid Lyngstad dodala, že o tomto snívala celé roky. "Mám fantastický pocit z toho, že sme na premiére. Naozaj sa teším, až šou uvidím opäť. Už som ju videla v pondelok večer a mala som ten pocit, že ju potrebujem vidieť ešte raz a ešte raz, pretože je v nej toľko detailov, ktoré jednoducho nestihnete absorbovať za jeden večer," povedala ešte pred premiérou pre NME.

Koncert sa pripravoval od roku 2016 s použitím prelomovej technológie, ktorá vytvorila avatara každého člena a členky skupiny, pričom vyzerajú ako na vrchole slávy v 70. rokoch minulého storočia. Každý z členov skupiny musel počas tohto procesu stráviť dlhé hodiny v špeciálnych oblekoch, kedy 160 kamier skenovalo ich telá a zaznamenávalo ich pohyby či výrazy tváre. Björn Ulvaeus v nedávnom rozhovore pre CNBC povedal, že členovia skupiny "celé dni tancovali na pódiu, mali na sebe tesné kostýmy a prilby plné senzorov". Z týchto dát potom stovky odborníkov dotvorili ABBAtarov. Celkovo sa na tvorbe šou podieľalo približne tisíc profesionálov z oblasti vizuálneho umenia.

ABBA na premiére šou ABBA Voyage, 26.5.2022Zdroj: AP Photo/Alberto Pezzali
Björn Ulvaeus: Myslím si, že toto je koniec

Dokonalú digitálnu ilúziu legendárnej štvorice divákom sprostredkováva obrovská obrazovka so 65 miliónmi pixelov. Zážitok dotvára sprievodná kapela, veľkolepá svetelná šou s 500 svetlami a ďalšími efektmi, čo vytvorilo skvelé prepojenie digitálneho sveta s realitou a živými ľuďmi v publiku. Kapacita ABBA arény, ktorá bola postavená špeciálne pre projekt ABBA Voyage, je 3000 fanúšikov, pričom rovnaké koncerty by sa tam mali konať pravidelne až do mája 2023.

Ulvaeus v rozhovore pre CNBC, ktorý poskytol ešte počas príprav koncertov, označil projekt za riskantný v mnohých ohľadoch. "Existuje riziko, že ľudia to neprijmú tak, ako očakávam. Že po koncerte odídu so slovami: Bolo to dobré, ale..." vysvetlil svoje obavy a dodal: "Chceme v divákoch vyvolať veľké emócie a dať im pocit, že sa zúčastnili na niečom, čo ešte nikdy nevideli."

Podľa reakcií sa to podarilo. Pozitívnu odozvu dostala kapela a tvorcovia koncertu od publika nielen priamo v aréne ale aj na sociálnych sieťach. Mnohí fanúšikovia písali, že boli na šou zvedaví, no boli aj trocha skeptickí. Napokon ich však koncert "úplne odpálil". Iní ju zase nazvali najlepšou šou na svete.

Samotný Björn po úspešnej štvrtkovej premiére vyhlásil, že bolo trocha surrealistické vidieť digitálne podoby ich samotných zo 70. rokov na pódiu. "Keď si to tak vezmete, za uplynulých 40 rokov sme sa videli na fotografiách a vo videách každý deň," vyjadril sa. Odpovedal tiež na otázku, či ABBA po týchto koncertoch nadobro skončí. "Myslím si, že toto je koniec. Je smutné to povedať, ale môžeme to kedykoľvek vziať späť, že? Takže odpoveďou môže byť áno aj nie." Benny Andersson pri tejto otázke trocha zažartoval. "Teraz niečo uvidíte, teraz niečo dostanete. Potom pôjdeme domov a budeme spať."

Setlist premiérového koncertu ABBA Voyage

1. The Visitors
2. Hole In Your Sole
3. SOS
4. Knowing Me, Knowing You
5. Chiquitita
6. Fernando
7. Mamma Mia
8. Does Your Mother Know?
9. Eagle
10. Lay All Your Love On Me
11. Summer Night City
12. Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)
13. Voulez-Vous
14. When All Is Said And Done
15. Don't Shut Me Down
16. I Still Have Faith In You
17. Waterloo
18. Dancing Queen
19. Thank You For The Music
20. The Winner Takes It All

Autor: Lukáš Dedík + TASR


Zdielať na Facebooku

Súvisiaci interpreti

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti