Určite ste už zachytili, že Peter Lipa dnes oslavuje osemdesiatku. Ráno sme si chceli článkom pripomenúť jeho bohatú kariéru, veľké hity a úspechy z minulosti, no legendárny spevák a neúnavný propagátor jazzu aj v narodeninový deň dokazuje, že sa nepozerá dozadu ale žije naplno v súčasnosti a stále hľadí vpred.

Preto bola prvá dnešná správa o ňom namiesto spomínania na minulosť najmä o pripravovanom špeciálnom koncerte Peter Lipa Symphony na festivale Viva Musica!. Samotný jubilant Peter Lipa nás potom opäť prekvapil doslova pár minút po jej zverejnení, keď sme sa z ďalšej tlačovej správy dozvedeli, že pre seba a svojich fanúšikov pripravil veľký muzikantský darček.

Práve dnes totiž vychádza nový album NOLA, ktorý spevák nahrával v kolíske jazzu – v americkom New Orleans. Obsahuje päť slovenských a päť anglických piesní a ako bonus nahral s tamojšími muzikantmi neworleanskú verziu pesničky Balada o štyroch koňoch pod názvom 4 kone v NOLA.

K nej v deň svojich narodenín spolu s albumom zverejnil videoklip, ktorý sa odohráva práve v New Orleans a dokonale vystihuje čaro tohto muzikantského mesta. Platí to aj pre videoklip, ktorý režíroval Braňo Špaček – diváka prenesie do štúdia Marigny, kde Peter Lipa pracoval na svojej novinke s americkými muzikantmi.

"Dúfam, že táto nová verzia dá Balade o štyroch koňoch ďalší impulz a vydrží do ďalších rokov. Vylúčili sme basu, nie je tam ani basová gitara, ani kontrabas. Ich úlohu plní suzafón, ako to je bežné v New Orleans, a to robí skladbu ešte veselšou. Kapely, ktoré tam hrajú v uliciach, používajú suzafón ako hlavný basový nástroj. Mám dokonca pocit, že to spĺňalo požiadavky na jednoduché pesničky, ktoré sa v New Orleans vyhrávajú na ulici," hovorí Peter Lipa o novinke.

Americkí muzikanti, s ktorými spevák nahrával v New Orleans, veľmi rýchlo zistili, o čo ide. "Hneď vedeli a cítili sa v tom ako ryby vo vode. Veľa sledujem záznamy, dokumenty aj výpovedné filmy, ktoré pochádzajú z New Orleans, a tento typ hudby sa v nich vyskytuje takmer všade. Oni pochodujú stále, celý život. Pochodový jazz tam funguje a táto pesnička by pokojne mohla byť toho súčasťou."

Rovnaký základ, rozdielne výsledky

Peter Lipa navštívil kolísku jazzu niekoľkokrát. Vlani sa tam prvýkrát vydal nie v pozícii turistu, ale muzikanta. Vyhliadol si skvelého producenta a bubeníka Jamisona Rossa, s ktorým si vybrali štúdio Marigny. Album NOLA tvorilo na začiatku päť demo nahrávok, na ktorých Peter Lipa spieva iba za sprievodu gitary. Tieto nápady rozposlal svojim slovenským spoluhráčom, z ktorých vzniklo päť slovenských verzií. Sú to skladby Blíženec, Dobehnúť čas, Užitočný, Niekde som čítal a Čosi.

Tie isté demo nahrávky poslal spevák za oceán producentovi Jamisonovi Rossovi, ktorý dal dokopy partiu originálnych neworleanských muzikantov, za ktorými priletel Peter Lipa v zime, aby spolu strávili dva dni v štúdiu a pracovali na amerických verziách - Gemini, Sing it, Burning Fever, Somewhere I Read a In My Mind. Na albume ich môžete počuť v tomto poradí a po tých slovenských verziách, album akoby začínal odznova. S inými textami, inými muzikantmi a v úplne inom hudobnom šate. Album uzatvára dnes vydaná nová verzia 4 kone v NOLA, čiže Balada o štyroch koňoch.

Peter Lipa si týmto projektom splnil svoj muzikantský sen podobne, ako keď Meky Žbirka nahrával svoje piesne v spolupráci s anglickými hudobníkmi v Abbey Road. Aj on pritom na nahrávke Double Album (2018) ponúkol slovenské a anglické verzie tých istých skladieb, pričom texty neboli prebásnené do druhého jazyka, ale v slovenčine aj angličtine boli písané samostatne. V prípade Petra Lipu sú však slovenské a americké verzie rozdielne nielen textovo ale najmä hudobne. "Na albume je každá pesnička v dvoch podobách – v slovenskej a anglickej, a zároveň sú aj v inej hudobnej reči. Hudobníci, ktorí na nich so mnou pracovali na Slovensku, nepoznali, ako znejú americké verzie, a naopak," približuje spevák.

"Teším sa na to, čo budú hovoriť naši a moji fanúšikovia, či budú spokojní s tým, čo som vyrobil. Myslím si, že slovenské verzie sú pesničky, ktoré sú hrateľné aj v rádiu ako Užitočný, Niekde som čítal alebo Blíženec. To sú skladby, ktoré tu majú šancu zaznieť, občas ich už aj dokonca počuť z rádia, to som rád. A potom prídu na albume tie isté pesničky v inom šate a to je dobré, keď sa hudby-milovný človek môže zamyslieť nad tým, že 'Aha, toto poznám, ale tu to je nejaké iné'. Z toho sa môže vykľuť nejaký iný názor a to mám rád."

Jeho nový album je teda zaujímavým experimentom, s vizuálom však stavil na osvedčenú istotu. Obal platne NOLA už tradične namaľoval skvelý slovenský výtvarník Marek Ormandík.

Text: Hudba.sk (zdroj: TS - Katarína Ovseníková)

Súvisiaci interpreti: Peter Lipa