Hlavná stránka

>

Správy

>

To najlepšie z domácej aj svetovej jazzovej scény už o mesiac v Liptove

To najlepšie z domácej aj svetovej jazzovej scény už o mesiac v Liptove

30.06.2017 - 10:00 | redakcia

Už po trinásty raz privíta svojich návštevníkov jediný jazzový festival v Liptove. Začne sa presne o mesiac a prináša azda najsilnejší line-up vo svojej histórii. Popri nesmierne atraktívnom programe organizátori sľubujú aj každovečerné jam sessions, súťaže o jazzové albumy a po prvýkrát pridávajú aj dva jazzové workshopy.


Po desiatich rokoch sa Mikulášsky Jazzolý Festival opäť vracia do Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši, kde v začiatkoch festivalu v roku 2007 v malej sále účinkovali napríklad aj Jaromír Hnilička či Dodo Šošoka. Aktuálny ročník sa presunie do veľkej sály, kde bude festivalu a predovšetkým hudobníkom konečne dopriate koncertné krídlo.

Fanúšikovia, ktorí si obľúbili neformálnu komornú atmosféru a posedenie pri stoloch so svojim obľúbeným drinkom sa však tejto zmeny miesta nemusia obávať. Nehrozí im žiadne kino sedenie. Na festivale sa môžu tešiť na sedenie pri stoloch a o jedinečný gastronomický zážitok sa postará finalista súťaže MasterChef Slovensko 2016 Ivan Rusina, ktorý sa postará o dotvorenie hudobného diania na pódiu.

Prečítajte si: Mikulášsky Jazzový Festival odhaľuje exkluzívny warm-up a ďalšie mená programu

K šestici už ohlásených interpretov Mikulášskeho Jazzového Festivalu 2017 sa pridávajú ďalšie tri formácie, pričom každá z nich reprezentuje celkom iný žáner a polohu jazzu. Iba 22-ročná študentka prestížnej bostonskej Berklee College of Music, Ester Wiesner, bola vďaka svojmu jedinečnému hlasovému prejavu v hľadáčiku organizátorov už dlhšiu dobu. Je absolventkou džezovej kompozície a spevu na Berklee College of Music v Bostone. Na univerzite je súčasťou prestížneho 11-členného Berklee Global Jazz Institute, kde študuje s mentormi ako Danilo Perez a Joe Lovano, George Garzone.

Získala najvyššie štipendium nominované profesormi. K jej ďalším úspechom patrí napríklad zaradenie do rebríčka "30 pod 30" časopisu Forbes, alebo titul Objav roka v súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Ester so svojim kvartetom skúsených džezmenov, Julianom Moehringom na piano, ostrieľaným basákom Jurajom Griglákom a špičkovým bubeníkom Konstantinom Kraeutlerom obohatí úvodný večer tohtoročného festivalu v Liptovskom Mikuláši.  


Po veľkom úspechu vystúpenia tria Emila Viklického na desiatom ročníku festivalu sa na jeho pódium vracia opäť. Tentokrát sa predstaví v kvartete so svojim novým objavom – hráčom na trúbku a krídlovku, Miroslavom Hloucalom. S týmto mladým trúbkarom nahral koncom roku 2015 album Duet, ktorý zarezonoval aj u zahraničných kritikov.

Spoločný album sa im nesmierne vydaril a do Liptovského Mikuláša zavíta Emil okrem Mirka Hloucala s Josefom 'Pepom' Fečom na kontrabas a ostrieľaným slovenským bubeníkom Cyrom Zeleňákom.


Trojica Róbert Pospiš, Martin SillayNikolaj Nikitin je liptovskomikulášskemu publiku dobre známa a na festivale predstavili už viacero svojich výnimočných počinov. V roku 2015 to bola pocta Leošovi Janáčkovi v projekte Polajka, o rok neskôr Balady a tento rok vzdajú poctu ďalšiemu hudobnému velikánovi, Jánovi Cikkerovi.

Svoj Tribute to Ján Cikker odohrajú v sobotu 29. júla, presne 106 rokov od narodenia tohto priekopníka modernej vážnej hudby na Slovensku. Koncertnú podobu experimentálneho nadžánrového albumu Ján Cikker 105 vytvorí trojica autorov spolu so silnou rytmickou sekciou s basgitaristom Milanom Mikulášových, perkusionistom Petrom Raitlom a bubeníkom Jurajom Šušaníkom.  


Trojdňový hudobný sviatok na Liptove sa bude konať od 28. do 30. júla v Dome kultúry a na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši. Vstupenky a permanentky na festival je možné kúpiť v sieti Predpredaj.sk. Do 30. júna sú permanentky za zvýhodnenú cenu.

Vstupenky na Mikulášsky Jazzový Festival: Predpredaj.sk

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér festivalu Martin Budaj.  

Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti