Hlavná stránka

>

Správy

>

USA: Hudobníci chcú, aby ich skladby zneli vo volebnej kampani len s ich súhlasom

USA: Hudobníci chcú, aby ich skladby zneli vo volebnej kampani len s ich súhlasom

30.07.2020 - 09:00 | redakcia

Niekoľko svetoznámych hudobníkov, vrátane Micka Jaggera, Sheryl Crow, Lionela Ritchieho, Elvisa Costella či skupín Blondie, Green Day a Pearl Jam, podpísalo list, ktorým chcú dosiahnuť, aby politici využívali ich skladby na svojich politických zhromaždeniach len s ich vysloveným súhlasom.


Používanie známych hitov ako "podmazu" počas politických podujatí bolo horúcou témou počas kampane pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2016 a opakuje sa to aj tento rok, pričom niekoľko hviezd už namietalo proti tomu, aby úradujúci prezident USA Donald Trump hral ich piesne bez dovolenia.

List s protestom proti tejto praxi okrem spomenutých podpísali aj Michael Stipe zo skupiny R.E.M., speváčka a klaviristka Regina Spektor, Steven Tyler z Aerosmith a ďalší. V záujme "ochrany slobody prejavu a vyjadrenia politického názoru" umelci vyzvali predvolebné štáby, aby pred použitím ich hudby na politických udalostiach vždy vopred žiadali o povolenie.

"Žiadny umelec by nemal byť nútený spreneveriť sa svojim hodnotám alebo byť spájaný s politikmi, ktorých nerešpektuje alebo nepodporuje," píše sa v liste, ktorý zverejnili v utorok (28.7.). Ako informuje hudobný magazín Rolling Stone, list bol skoncipovaný v spolupráci so združením pre práva umelcov.

Britská rocková legenda, skupina The Rolling Stones, v júni pohrozila Trumpovi právnym konaním za to, že na predvolebných zhromaždeniach dal jeho štáb bez dovolenia hrať pieseň You Can't Always Get What You Want. Pozostalí po rockovom hudobníkovi Tomovi Pettym sa zase v júni ohradili proti tomu, že Trumpov štáb na zhromaždení, ktoré sa konalo v meste Tulsa 20. júna, použil spevákov hit I Won't Back Down.

Členovia skupiny Queen sa počas minulej prezidentskej kampane sťažovali na to, že Trump kráčal po pódiu za zvukov jej piesne We Are the Champions. Došlo k tomu na podujatí Republikánskej strany v Clevelande v štáte Ohio počas príprav na prezidentské voľby v roku 2016. Po tom, ako Trump bez dovolenia použil ich skladby, sa ozvali aj Pharrell Williams, Rihanna, Aerosmith, Adele, Neil Young či dediči speváka Princea.


Zdroj: TASR / AFP (Hudba.sk edit)
Foto: Jane Barlow/PA


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti