Utorková noc v Los Angeles bola výnimočná. V tamojšom Kia Forum sa konal druhý koncert na počesť zosnulého bubeníka americkej kapely Foo Fighters Taylora Hawkinsa. Počas šiestich hodín sa na pódiu vystriedalo vyše 50 interpretov a ponúkli šou, ktorá stála za to.


Členovia Foo Fighters zorganizovali podobné podujatie začiatkom septembra v Londýne. Po naozaj pestrom zozname vystupujúcich fanúšikovia čakali, kto príde do Mesta anjelov.

Na zozname sa objavilo množstvo špeciálnych hostí, ktorých sa nepodarí dať dokopy na jeden večer len tak. Koncert odštartovala projekcia fotografií Taylora Hawkinsa s jeho rodinou či kolegami. Do atmosféry skvele zapadli dcéra Davida Grohla Violet s Alainom Johannesom s coverom piesne Hallelujah Leonarda Cohena.

Bubenícke esá aj mladý talent

Na bubeníckej stoličke sa vystriedalo hneď niekoľko veľkých mien, ako napríklad Lars Ulrich z Metallicy, Chad Smith z Red Hot Chili Peppers, Travis Barker z Blink-182, Stewart Copeland z The Police, Brad Wilk z Rage Against the Machine, Jon Theodore z Queens of the Stone Age či Omar Hakim.

K silným emotívnym zážitkom patrilo aj tentokrát vystúpenie Foo Fighters so synom zosnulého bubeníka. Shane Hawkins odohral skladbu My Hero a vyšantil sa aj vo "vypaľovačke" I'll Stick Around, v ktorej ukázal svoju presnú a silnú ranu. Svoje umenie s paličkami predviedol aj líder kapely Dave Grohl, keď si zahral s Geddym Lee a Alexom Lifesonom z kapely Rush.


Zaujímavé spojenia

Z dramaturgie koncertu by si mohli vziať príklad aj tvorcovia galavečerov Grammy, ktoré rovnako ponúkajú zaujímavé spojenia. V Los Angeles sa tentoraz ukázali bok po boku hviezdy rocku aj popu. Pink, Foo Fighters, Nancy Wilson a Jon Theodore zahrali cover skladby Barracuda od Heart. Pink sa ukázala na pódiu aj neskôr v rámci vystúpenia Foo Fighters a legendárnej kapely Queen, pričom s prehľadom zaspievala pieseň Somebody To Love, ktorú na koncertoch rád spieval aj samotný Hawkins. Rovnako jej sadol aj The Pretender s Jonom Theodorom a Foo Fighters.

Kesha zaspievala s niekdajším vedľajším projektom Taylora Hawkinsa Chevy Metal skladbu Heroes Davida Bowieho. Prišla aj 48-ročná Alanis Morissette, s ktorou Hawkins spolupracoval v rokoch 1995 až 1997. Spolu s Foo Fighters a Chadom Smithom zaspievala hit You Oughta Know. Svoju rockovejšiu polohu ukázala Miley Cyrus, ktorá si strihla s Def Leppard hit Photograph. Hawkins spolupracoval so speváčkou na jej albume Plastic Hearts (2020).


Ukázal sa aj basgitarista Geezer Butler, ktorý si s kolegami zahral skladby jeho domovskej kapely Black Sabbath Supernaut a Paranoid. Na pódiu sa stretli aj traja muzikanti, ktorí spolu hrávali v kapele Nirvana - Dave Grohl, Pat Smear a Krist Novoselic. So speváčkou Taylor Momsen, Kimom Thayilom (Soundgarden) a Mattom Cameronom (Pearl Jam, Soundgarden) predstavili skladby The Day I Tried To Live a Black Hole Sun.

Zahrali tiež Them Crooked Vultures, Wolfgang Van Halen, Josh Homme, Mötley Crüe a ďalší. V poslednej hodine sa predviedol aj komik Dave Chappelle s hitom Creep od Radiohead a zrejme všetci sa zhodli na tom, že by sa mal radšej venovať herectvu a standupu.

Po spomínaných dvoch skladbách so Shaneom Hawkinsom prišiel záver koncertu, ktorý patril, podobne ako aj v Londýne, skladbe Everlong. Tentoraz ju však Grohl nezahral sám, ale s celou kapelou, pričom za bicie sa posadil Chad Smith. "Máme ťa radi, Taylor," zaznelo z úst lídra Foo Fighters v úplnom závere niekoľkohodinového hudobného maratónu.

Oliver Taylor Hawkins zomrel 25. marca 2022 v Kolumbii. Dožil sa 50 rokov.


Autor: Lukáš Dedík