Gitarista a skladateľ filmovej hudby David Kollar má za sebou úspešné aj tvorivé obdobie. Koncom apríla si prevzal ocenenie Esprit za najlepší domáci jazzový album roka 2023 (Kollar / Cox / Truffaz / Raineri – LIVE), v letných mesiacoch nahrával v štúdiách Liverpoolskej univerzity s rakúskym skladateľom Lukasom Ligetim a britským gitaristom Jonathanom Crossleym a začiatkom septembra sa spolu s nórskym trubkárom Arvem Henriksenom a skladateľom Kimom Reenskaugom predstavili na jednom z najunikátnejších svetových festivalov PUNKT v nórskom Kristiansande.
Nemenej podnetné sú aj jeho domáce aktivity. Takmer rok spolupracoval s režisérom Jakubom Kronerom a ďalšími tvorcami na zvukovej podobe filmu MIKI, ktorý mal premiéru 15. augusta. "Hoci som sa doteraz podieľal na viacerých snímkach, MIKI bol skutočne veľkým filmom produkčne, témou i obsadením. Snažil som sa doňho vložiť všetko a oslovil som aj mojich stálych spolupracovníkov – nórskeho trubkára a zvukového mága Arveho Henriksena a po celom svete pôsobiaceho maďarského bubeníka Gergő Borlaia," približuje David Kollar prácu na doposiaľ najväčšom filmovom projekte svojej kariéry.
"Úplne novými skúsenosťami boli pre mňa spojitosti medzi zvukovou a vizuálnou časťou umeleckého diela. Viaceré, podľa môjho názoru hotové a dokonalé skladby, som po stretnutiach s filmovým štábom musel nanovo prerábať, no s odstupom času uznávam, že to zvukovej stránke filmu prospelo. Z môjho pohľadu je pre takýto film dôležité, aby si ho divák vychutnal na veľkom plátne so skutočne kvalitným priestorovým zvukom," dodáva hudobník a skladateľ.
Hoci od premiéry uplynulo len šesť týždňov, film MIKI možno už teraz označiť za nesmierne úspešný. Len počas otváracieho víkendu ho zhliadlo takmer stotisíc divákov a celkovo sa ich počet vyšplhal už na takmer 400-tisíc. Ešte pred svojím uvedením rozdelil domácu scénu na dva tábory – časť verejnosti sa rozhodla film bojkotovať, pretože môže pôsobiť ako glorifikácia zločinca, ktorý si odpykáva svoj zaslúžený trest.
"Umeleckému dielu podľa mňa prospieva, ak je kontroverzné," myslí si David Kollar. "Nedávno som stretol v lietadle do Ríma slovenský pár a prišla reč aj na film MIKI. Títo mladí ľudia boli úplne šokovaní, čo všetko sa v období, keď sa narodili, dialo na Slovensku. Po návrate z kina si na Youtube vyhľadali dostupné dokumenty o mafiánskych praktikách 90. rokov a potom sa opäť vybrali do kina na MIKIho. Takto sa dozvedeli o našej temnej minulosti, o slabom štáte v poprevratových rokoch, o skorumpovanej polícii či politikoch, ktorí si dokázali zariadiť beztrestnosť. Aj z tohto aspektu je úžasné, že tu máme film ako MIKI. A čo sa týka kontroverznosti hlavnej postavy, tak pripomínam status filozofa a estetika Petra Michaloviča, ktorý sa tiež zaoberá filmovou teóriou a dejinami filmu: ten viackrát na margo MIKIho uviedol, že Mikuláš Černák nie je hlavným hrdinom filmu, ale jeho hlavnou postavou, čo je podstatný rozdiel."
Premiéra nového projektu naživo
Úplne odlišný zážitok poskytne David Kollar už tento piatok 4. októbra v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave, kde v rámci medzinárodného umeleckého projektu Biela Noc 2024 zaznie jeho najnovšie autorské dielo Oumuamua.
"Inšpiroval som sa nebeským telesom Oumuamua, ktoré pred niekoľkými rokmi prechádzalo našou galaxiou. Tento monolit sa javil úplne inak, ako očakávali vedci a jeho prítomnosť priniesla viac otázok, ako odpovedí. Ja som si osobne uvedomil, že sa pri takýchto nových objavoch začneme zamýšľať nad tým, akí vlastne sme a čo chceme. Bola Oumuamua sondou z iného sveta alebo kozmickým posolstvom s odkazom pre nás a našu planétu, ktorú pomaly ale isto systematicky ničíme? Práve tieto otázky prispeli k tomu, že som sa rozhodol Oumuamua zhudobniť."
Nová kompozícia je zvukovým dielom presahujúcim čas a priestor. Éterickosť a neuchopiteľnosť ambientnej hudby sa v nej prepájajú so sofistikovanosťou súčasnej klasickej hudby. David Kollar sa v rámci koncertu predstaví na akustickej barytónovej gitare a za laptopom v sprievode sláčikovej sekcie Quasars Ensemble, pod vedením skladateľa a dirigenta Ivana Buffu.
Súbor Quasars Ensemble patrí k najrešpektovanejším telesám súčasnej klasickej hudby, no venuje sa aj hudbe starších epoch, čo je zaznamenané na jeho trinástich CD. Spolupracuje s renomovanými skladateľmi a interpretmi a býva pravidelným hosťom na významných medzinárodných festivaloch. Je laureátom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2013 v kategórii hudba. Umeleckým lídrom súboru je od jeho založenia v roku 2008 skladateľ, dirigent a klavirista Ivan Buffa, absolvent Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni.
Koncert Oumuamua Davida Kollara a Quasars Ensemble z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
David Kollar (40) je laureátom prestížnych domácich ocenení (Slnko v sieti za filmovú hudbu, cena Esprit za najlepší jazzový album roka, Radio_Head Award) a dvojnásobným finalistom Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Vydal množstvo albumov a na jeho projektoch pravidelne participujú renomované umelecké osobnosti z celého sveta, viacerí z nich (Steven Wilson, Erik Truffaz, Pat Mastelotto, Arve Henriksen a ďalší) prizývajú Kollara na spoluprácu opakovane. Jeho denníky nájdete na stránke www.davidkollardiary.com, podcast na davidkollarpodcastsk.buzzsprout.com (naozaj zaujímavé rozprávanie, odporúčame!) a ďalšie informácie o jeho aktivitách a tvorbe na www.davidkollar.com.
Pozrite si vystúpenie Davida Kollara s Paolom Rainerim na udeľovaní cien Esprit:
Zdroj: TS (Hudba.sk edit)