Hlavná stránka

>

Správy

>

Skupina Potmehút chystá album Silúzie. Pozrite si najnovší klip Víla v daždi

Skupina Potmehút chystá album Silúzie. Pozrite si najnovší klip Víla v daždi

03.12.2017 - 09:00 | redakcia

Slovenská kapela Potmehút čoskoro vydá svoj nový album, z ktorého už predstavila niekoľko singlov s videoklipmi. Tým najnovším je video, ktoré impresionisticky zachytáva vzťah medzi vílou a dažďom.


Autorom námetu, režisérom, kameramanom a strihačom videoklipu je líder kapely Tomáš Telepák. Pri natáčaní asistoval aj ďalší člen skupiny Michal Priestner, hlavne pri simulácií špeciálnych efektov a zabezpečenia osvetlenia. Časť záberov je z Prešovskej kalvárie, časť z improvizovaného bytového štúdia (Tee Creation) a tiež z jedného tajného mestského parku. V hlavnej úlohe účinkuje Karin Dianišková, ktorá musela znášať prácu v náročných podmienkach pri nízkych jesenných teplotách.


Čo sú Silúzie?

Vonku je už niekoľko "silúzií", ako kapela nazýva piesne z nového albumu a ich vizuály. Ide o skladby Dymno, Nahí na hladine, Paraván v karavane, Amok a budú nasledovať aj ďalšie. "Mám takú víziu, že každá pieseň na tomto albume bude mať aj tú vizuálnu zložku," prezradil Tomáš Telepák.

Názov albumu Silúzie vystihuje prítomnosť výtvarných siluet, nielen v audiovizuálnej zložke piesní, ale aj v samotnom momente tvorby. Opiera sa o Platónove učenie v podobenstve o Jaskyni a prepája to s pomenovaním ilúzia, teda so súčasným ekvivalentom skresleného vnímania. Ako dodáva hudobník a autor, nejde o skutočné motívy na základe ktorých piesne vznikali, ako to býva pri klasickom folku. Viac čerpá z priestoru fantázie a sústreďuje sa na metaforický opis daného vykonštruovaného momentu.

Krst albumu je naplánovaný na 27. decembra v literárnej kaviarni Viola v Prešove. Súčasťou podujatia bude aj koncert a premietanie už vytvorených a dokončených "silúzií" s uvedením tej najaktuálnejšej. Krstným otcom bude Peci Uher, ktorý prispel aj gitarovým sólom do jednej zo skladieb. Album si kapela nahrávala svojpomocne a taktiež si ho aj svojpomocne vydáva v obmedzenom zberateľskom náklade vo forme CD. O nahrávku a mixáž sa postaral ich dlhoročný známy Robert Bendík. Silúzie budú dostupné aj online a aj vo vizuálnej forme prostredníctvom Youtube kanálu Tomáša Telepáka.


Vynovená zostava s novou energiou

Skupina Potmehút prešla od svojho vzniku v roku 2010 rôznymi transformáciami v personálnom obsadení. Ostáva zakladajúci člen Tomáš Telepák a Tomáš Kubeník, ktorý už dlhšie zastáva bubenícky post. Pred viac ako rokom sa pripojil Peter Kečkéš so svojou sólovou gitarou a pred pol rokom basgitarista Michal Priestner.

"Nahrávanie skôr napísaných piesní bolo náročné, keďže sa v polovici tvorivého procesu vystriedali ľudia, napríklad aj pre milé udalosti, ako je narodenie dieťaťa dnes už bývalej gitaristky Valérie. Keď sa k nám pridal Peter, vniesol do piesní a nahrávok nový, nám neznámy druh energie. Bol to prínos, ktorý si však vyžiadal aj časovú daň a nahrávanie ďalších skladieb sa muselo odložiť," vysvetlil Tomáš.

S príchodom nového basgitaristu Michala Priestnera do plachiet opäť zavial svieži vietor, ale ten zatiaľ v týchto nahrávkach nie je zachytený. "Šetríme si to na novú tvorbu od roku 2018, kde Michal už ponúkol nejaké vízie ďalšieho smerovania kapely," dodal. Členovia kapely Silúziami uzatvárajú jednu etapu tvorby a čoskoro otvoria ďalšiu. Začiatkom roka 2018 však budú ešte chvíľu budú zamestnávať zmysly poslucháčov audiovizuálnymi "siluzionistickými" počinmi.


Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytol Tomáš Telepák. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Lenka Telepak Dutková


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti